Marriage Guide online

Novomanželská půjčka zažívá své deja´vu

Text: Pavla Dočkalová

Také jste o ní slyšeli pouze z povídání? To patrně patříte k potomkům "Husákových dětí", kteří na novomanželské půjčky nedali dopustit. Naši rodiče i prarodiče novomanželské půjčky čerpali téměř automaticky a často se právě kvůli nim brali. Po neplánovaném těhotenství byly novomanželské půjčky druhým důvodem, proč se mladí rychle a bezhlavě hnali do chomoutu. Za socialismu šlo o jakousi státní finanční injekci, která patřila do balíčku sociálních jistot a měla nastartovat společný život mladého, právě sezdaného páru. Její největší devízou byla bezúročnost a odpustky za každé narozené dítě.

Novomanželská půjčka zažívá své deja´vuZobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Zní to vašim uším jako rajská hudba? Novomanželská půjčka skutečně pomohla stovkám tisíc mladých párů. Dosáhly na ni ¾ všech žadatelů. Prvotní podmínkou byl věk do 30 let a využití peněz na bydlení, respektive zařízení domácnosti. Z pohledu dnešních vdavekchtivých šlo o neuvěřitelný projev národní sounáležitosti, systematicky vedoucí k tomu, aby zde chtěly vznikat nové rodiny a žít naše děti. Plánovitě, tabulkově, pragmaticky. Řízená centrální ekonomika to jinak ani neuměla.

Záviděl nám celý svět

Systém novomanželských půjček patřil k výdobytkům společnosti, jež nám záviděl celý svět. Nutno zmínit, že ač by se mohlo zdát, že šlo zejména o podporu „Husákových dětí“, projekt půjček pro nevěsty a ženichy spatřil světlo světa již v roce 1948. Na štědrý systém legálního půjčování měl monopol stát. V roce 1948 získali novomanželé 7200 Kč, což je na dnešní přepočet asi 150 tisíc korun. Půjčka byla sice úročena sazbou 3,5%, ale po narození prvního dítěte se úrok rušil a navíc se snížila jistina půjčky o 1/6.

Odečet na narozené děti

Novomanželská půjčka zažívá své deja´vu
Foto: pixabay.com

Ještě lépe bylo v 70. letech, kdy novomanželé dosáhli až na 30 tisíc, což bylo přepočteno na dnešní hodnotu půl milionu. Úroková sazba byla 1% na pořízení bytu, nebo 2,5% na jeho zařízení. Za každé narozené dítě se dluh snižoval o 2 tisíce korun a doba splatnosti se prodloužila o rok. V roce 1987 se zvýšila maximální výše půjček kvůli inflaci na 50 tisíc Kčs a prodloužila se doba splatnosti na 15 let. Po revoluci došlo k okamžité zástavě čerpání těchto benefitů a snoubenci se ocitli ve finančním vakuu. Postavit se na vlastní nohy bylo o poznání složitější.

Státní kontra komerční

Zpráva o komplexním zrušení novomanželských půjček proletěla Českem jako blesk z čistého nebe. Vyvolala paniku, šok i pohoršení. Mladí lidé se cítili oproti svým předchůdcům poškozeni. Málokdo se už ale zajímal, že novomanželské půjčky lze v obdobném pojetí čerpat i v komerčním bankovním sektoru. V čem se oproti původním úvěrům liší?

Novomanželská půjčka existuje

Komerční novomanželská půjčka se po třiceti letech letargie opět dostává do popředí zájmu. Jedná se o nízkoúročené atributy (kolem 5-8%), které mají bezúčelný charakter, lze je tedy použít na cokoliv. Přesto se ani byznys sféra neobejde bez určitých podmínek. Mezi takové se řadí věk do 40 let a ručení obou partnerů. Jedním z předních poskytovatelů je společnost Cofidis, která nabízí až 500 tisíc korun s úrokem 5,9%.

Státní peníze pro mladé

Novomanželská půjčka zažívá své deja´vu
Foto: pixabay.com

Alternativně dostupné peníze od státu lze získat z „Programu pro mladé“ ze Státního fondu rozvoje bydlení. Program je určen pro ty, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství a splňují podmínku, že minimálně jeden z páru je mladší 36 let. Přestože jde jakoby o „novomanželskou půjčku“, žádat o peníze mohou i nesezdaní, kteří spolu žijí a pečují o dítě do šesti let a oba dva ke dni podání žádosti nedosáhli 36 let. Úvěr ale není bezúčelný. Je primárně určený pouze na opravy a modernizace bydlení. Nabízí velkorysou splatnost až 15 let a úrokovou sazbu mezi 1 a 2 %, která je po dobu pěti let fixována. Žádat je možné až o 300 tisíc na modernizaci obydlí, 2 miliony na pořízení domu a 1,2 miliony na koupi bytu. Nejvýše však vždy na 80% sjednané ceny.

Poslání manželů

Institut manželství má od počátku svoje poslání. Kromě lásky dvou lidí jde zejména o funkci společenskou a reprodukční. Vytvoření rodiny, zplození nové generace a zajištění materiálních i kulturních hodnot si zaslouží mít k dispozici stabilní zázemí, jimž prvořadě bydlení je.

 
 

Přečtěte si více