Marriage Guide online

Přechylovat, či nepřechylovat? Koncovka - ová - budí emoce

Text: Pavla Dočkalová

Velmi módní záležitost. Prý praktická v zahraničí, a tudíž stále více žádaná i v Česku. Společnost však rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni nepřechylování vítají, druzí zatracují a trvají na konzervativním pojetí. Poslední slovo budou mít zákonodárci, kteří se (ne-) přechylováním ženských příjmení na podzim tohoto roku intenzivně zabývali.

Přechylovat, či nepřechylovat? Koncovka - ová - budí emoceZobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Zvoní koncovce – ová – u vyvdaných příjmení umíráček? Ačkoliv počet žen užívajících nepřechýlená příjmení v mužském rodě roste jako hub po dešti, volba, jaký tvar novomanželka užije, není svobodná, ale řídí se striktně zákonem. Nepřechýlený tvar mohou používat jen ženy s cizí státní příslušností, ženy, které se vdaly nebo chystají vdát za cizince nebo ženy, které trvale žijí nebo plánují žít v zahraničí.

Možnost volby neexistuje

Přechylovat, či nepřechylovat? Koncovka - ová - budí emoce
Foto: pixabay.com

Matriky jsou neúprosné. Pro tvar příjmení mají jasná pravidla. Stále více Češek ale chce rozhodovat o tom, jak se budou jmenovat. Chtějí mít právo výběru a některé si na pomoc berou onomastické posudky z Ústavu pro jazyk český. Onomastici totiž tvrdí, že některá slovanská jména s nezvyklým zakončením (například koncovkou - ů) už mohou dnes solidně fungovat bez přechýlení. Klasičtí jazykovědci jsou ale mnohem skeptičtější a apelují, že přechylování k naší kultuře a tradičnímu jazyku patří.

Z praktického hlediska se objevují problémy u nepřechýlených příjmení z hlediska nemožnosti identifikovat pohlaví. Pakliže se člověk jmenuje Saša Novák, není možné nijak předjímat, zda se jedná o ženu nebo o muže. Konzervativci bijí na poplach, průkopníci argumentují, že jde o extrémní případ. Do boje vyrazily i feministky, které veřejně prohlašují, že nejsou majetkem svých mužů a svým nepřechýleným příjmením dávají na odiv svou emancipaci. Podle nich ženy odpradávna žily ve stínu svých mužů a je na čase to jednou pro vždy změnit

Společnost není zajedno

Přechylovat, či nepřechylovat? Koncovka - ová - budí emoce
Foto: pixabay.com

Problematiku v září řešila česká vláda. Přestože vysoce postavení politici možnou změnu zákona připouštějí, vláda jako celek revoluční smazání koncovky – ová- nedala zelenou. Neuspěl ani argument pro žádoucí odstranění překážek technického charakteru, které vyšly najevo z matriční praxe. Podle Ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému.

Není ale všem dnům konec. Ministři nechali otevřená zadní vrátka debatě, která by sešněrovaná pravidla pro přechylování poněkud rozvolnila. Společnost tak bude mít dostatek času vyrovnat se s rozpaky, které většina nepřechýlených tvarů doposud vyvolává.

A jak jste na tom vy? Považujete koncovku – ová – za jazykový přežitek nebo patříte mezi milovnice ustáleného jazykového konsenzu, který považuje nemožnost rozeznat pohlaví za nepřijatelné?

 
 

Přečtěte si více