Marriage Guide online

Originální jmenovky na svatební stůl: Které vybrat?

Text: Alena Klimková

Jmenovky umístěné na svatební tabuli nemusí být pouhým textem vytištěným na papíře. Buďte kreativní a připravte si pro své svatební hosty takové jmenovky, které budou moci následně sníst, vypít, anebo si je odnést jako originální dárek domů. Zasedací pořádek zkrátka nemusí vypadat vůbec nudně. Přesvědčí vás o tom také následující tipy na originální svatební jmenovky. Inspirujte se jimi i vy!

Originální jmenovky na svatební stůl: Které vybrat?Zobrazit galerii (8)
Foto: Unsplash.com

Proč jsou svatební jmenovky tak důležité

Jestli budete během své svatební hostiny trvat na pevném zasedacím pořádku, jsou pro vás jmenovky na svatební tabuli nutností. Jedině díky nim budou vaši svatební hosté vědět, kam si mají sednout. Někdo v případě svatebních jmenovek sází na klasiku a stylově je ladí se svým svatebním oznámením.

Co ale trochu popustit uzdu fantazii? Klasické papírové jmenovky jsou trochu nuda. Zkuste jít proti proudu a vymyslete takové svatební jmenovky, které potěší zaručeně každého hosta. Inspirací pro vás můžou být následující tipy.

Je libo perníčky, nebo makronky?

Perníčky s nadepsaným jménem jsou na svatební tabuli nestárnoucím evergreenem.
Perníčky s nadepsaným jménem jsou na svatební tabuli nestárnoucím evergreenem. | Foto: Flicr.com

Každého svatebního hosta zaručeně potěší jmenovka, kterou si bude moci sníst. Evergreenem jsou zdobené perníčky ve tvaru srdce s nadepsaným jménem. Tyto perníčky můžete i nemusíte zabalit do celofánu. I když jsou perníčky klasikou prověřenou generacemi, záleží jenom na vás, jakým stylem si je necháte nazdobit.

Makronky a pralinky jako stylová forma jedlých jmenovek
Makronky a pralinky jako stylová forma jedlých jmenovek | Foto: Pinterest.com

Jestliže chcete, aby vaše svatební tabule vypadala moderněji, vyměňte perníčky za makronky. Do středu každé makronky vpíchněte malý papírový praporek s nadepsaným nebo natištěným jménem. Během chvíle tak získáte stylovou jmenovku, na které si vaše svatební hosté vždy rádi smlsnou. Moderní formou jedlé svatební jmenovky jsou také velmi oblíbené pralinky, které lze v dnešní době snadno opatřit potiskem.

Jmenovka jako součást svatebního přípitku

Jmenovku můžete umístit také na skleničku, která je určená ke svatebnímu přípitku.
Jmenovku můžete umístit také na skleničku, která je určená ke svatebnímu přípitku. | Foto: Etsy.com

Velmi populární je svatební jmenovka umístěná na skleničce, kterou si svatební hosté navzájem přiťuknou během slavnostního přípitku. Ve specializovaných obchodech seženete například jmenovky ve tvaru motýlka nebo srdíčka, které v sobě mají předchystaný výřez. Díky tomu je jejich umístění na hrdlo sklenice velmi jednoduché.

Svatební jmenovku na sklenici si však můžete vyrobit i svépomocí. Velmi oblíbené jsou třeba klasické dřevěné kolíčky, na které nadepíšete jméno a připnete je na stopku sklenice. Papírovou či dřevěnou jmenovku můžete na stopku sklenice přivázat rovněž jutovým provázkem. Nádherně také vypadá, když sáhnete po miniaturních dřevěných kolíčcích, prostřednictvím kterých připnete ručně nadepsanou papírovou jmenovku na hrdlo sklenice.

Svatební jmenovky v dřevěném stylu

Dřevěné medailonky se řadí mezi nejoblíbenější svatební jmenovky současnosti.
Dřevěné medailonky se řadí mezi nejoblíbenější svatební jmenovky současnosti. | Foto: Etsy.com

Svatební hosté si z vaší svatby můžou odnést svou svatební jmenovku jako milý dárek. Zvlášť pokud pořádáte svatbu v přírodním stylu nebo plánujete svatební hostinu pod širým nebem, velmi originálně vypadají dřevěné jmenovky s gravírováním či potiskem. Tyto dřevěné medailonky, které jsou momentálně velkým trendem mezi svatebními jmenovkami, vzniknou příčným nařezáním větve stromu na tenká kolečka. Ještě lépe však vypadají, když na ně jména svatebních hostů nadepíšete vlastnoručně.

TIP: Na svatební tabuli se nádherně vyjímají také papírové jmenovky, které jsou zasazené do dřevěného špalíčku nebo korkové zátky.

Stylový amulet pro štěstí

Dekorační oblázek s vlastnoručně nadepsaným jménem je ideálním dárkem na památku.
Dekorační oblázek s vlastnoručně nadepsaným jménem je ideálním dárkem na památku. | Foto: Pinterest.com

Velmi milou jmenovkou, kterou si můžou vaši hosté odnést jako amulet pro štěstí, jsou také kameny, dekorační oblázky, řezané polodrahokamy (například achát) nebo poloviny mušlí popsané jejich jménem. Zvlášť pokud ovládáte umění letteringu, můžete tuto svatební jmenovku vyladit k naprosté dokonalosti.

Jmenovky v podobě placky na připnutí

Svatební jmenovky v podobě placky na připnutí jsou v současné době stále oblíbenější.
Svatební jmenovky v podobě placky na připnutí jsou v současné době stále oblíbenější. | Foto: Etsy.com

Svatební jmenovky, které si můžete nechat vyrobit na zakázku, mohou mít také podobu placky na připnutí. Tato stylová jmenovka, která rozhodně nezapadne, se však nehodí na každou svatbu. V případě takové přírodní či boho svatby jde spíš o přešlap vedle.

Květina se jménem

Miniaturní vázička s čerstvými květy, ke které připojíte papírovou jmenovku, potěší zaručeně každého svatebního hosta.
Miniaturní vázička s čerstvými květy, ke které připojíte papírovou jmenovku, potěší zaručeně každého svatebního hosta. | Foto: Pinterest.com

Pokud se vám placky na připnutí zdají příliš umělé, sáhněte po jemnější formě svatební jmenovky. Možná vás osloví miniaturní vázička s květinami, k níž je připnutá ručně nadepsaná papírová jmenovka. Nádherně vypadá také jmenovka připojená ke kytičce sušené levandule. Na vlastnoručně vyrobené papírové jmenovce se budou vyjímat i vylisované květy. Výsledek bude ve všech případech něžný a zároveň velmi originální.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv svatební jmenovku, náš předchozí výčet jenom dokazuje, že tato položka nemusí na vaší svatební tabuli vypadat vůbec nudně. Můžete si s ní dle libostí pohrát a vyladit ji k naprosté dokonalosti. Při výběru svatební jmenovky vždy pamatujte na to, že v jednoduchosti je krása. Vaši svatební hosté to ocení.

 
 

Přečtěte si více