Marriage Guide online

Proč se v dnešní době brát?

Text: Michaela Vadová

Nejčastější argument těch, kteří spolu žijí nesezdáni – čili na „psí knížku“, bývá: nepotřebujeme papír na naši lásku. Přesto i v dnešní době většina cítí, že manželství je statut, který ve vztahu stále znamená něco víc.

Proč se v dnešní době brát?

Jsou svatby staromódní?

Jsou zamilovaní, žijí spolu, bydlí spolu a prožívají spolu vše, co přijde. Mnoho páru žije přesně tímto způsobem, ačkoliv na svatbu nepomýšlí. Přesto je svatba stále vnímána jako většího, než „jen“ bydlet spolu pod jednou střechou. Je to slib do budoucna, významné rozhodnutí dvou lidí. Jestli se stále rozhodujete, zda svatba je či není pro vás – podívejte se na následující body, které jsme pro vás připravili – třeba vám pomůžou se správně rozhodnout.

Jasný směr

Manželství je stále vážný závazek, vyjádření vůle obou partnerů – žít spolu. Závazek je oboustranný a platí v dobrém i ve zlém… a právě realita života není pouze růžová. Pár se jisto jistě dostane i do náročných životních situací, které budou výzvou k překonání překážek. A právě taková vítězství i ve velice náročných případech mohou pár posílit. Překonat krizi, nedostatek, problémy a neopustit jeden druhého i v nelehké životní situaci je ryzí důkaz lásky. Už nejsou dva jedinci, ale pár uvažuje jako MY.

Prodloužený život

Výzkumy poukazují na skutečnost, že lidé žijící v manželství mají delší život. Lidé žijící o samotě častěji trpí chronickými chorobami, vysokým krevním tlakem, cukrovkou a rakovinou. Zmíněné zvládání komplikací ve dvou také přispívá k větší duševní pohodě, protože se máte o koho opřít. S trochou nadsázky lze říct, že svatba je zdravá.

Časový horizont

Svatba nevyjadřuje momentální pocit – chci být a žít s tebou, ale je to slib vyjádřený do budoucna. Sice nikdo neví, co budoucnost může přinést, ale jasný slib vzbuzuje vzájemnou důvěru v budoucnost vztahu. Svatební slib vyjadřuje to, že tu pro sebe dva budou, ať přijde cokoliv. Sdílení je pro člověka jako pro sociální bytost velice důležité a to jak sdílení negativního, tak toho pozitivního, co se v životě přihodí. „Myslet na druhého“ v porovnání s „myslet sám na sebe“ nabízí hlubší duševní růst člověka – manžela či manželky.

Dobrá investice, dobrý sex

Pokud si někoho berete a chcete mu být 100% oporou, investujete do jeho i vaší společné práce, vzdělání, investujete společně do bydlení, do dětí apod. Nejedná se pouze o investice finanční, ale především o investici času a energie. Odměnou vám může být mimo jiné i to, že podle výzkumů mají manželské páry lepší sexuální život. Sex neznamená pouze tělesné potěšení, ale vzájemné splynutí těl i duší.

Pro spokojené děti

Děti se sezdanými rodiči bývají jistější a dokonce je prokázána lepší emocionální inteligence, lepší výsledky ve škole, a celkově vyšší šance na úspěšný a šťastný život. Možná to zní až moc růžově, ale stabilní základ má své nesporné pozitivní momenty. Manželské děti mimo jiné také nebývají obětmi šikany tolik, jako nemanželské děti.

Kultura manželství

Ve všech kulturách manželství ctí rodinu. Není se čemu divit. Je to zdroj zachování lidské existence a ta si zasluhuje respekt a oslavování - na některých místech dokonce získává posvátnou úctu.

 
 

Přečtěte si více