Marriage Guide online

Svatební fascinátor: Extravagantní doplněk číslo jedna

Text: Alena Klimková

Pokud se nevěsta rozhodne pro fascinátor, velmi netradičně tím oživí svůj svatební outfit. Že nevíte, co si pod pojmem fascinátor představit? Ve zkratce jde o moderní verzi koktejlového kloboučku, kterou si nevěsta zdobí svůj účes. Jestli si chcete tento extravagantní doplněk z umělých květin, perliček, korálek, peří či síťky vzít na svou svatbu i vy, měla byste jej umět správně nosit i vhodně kombinovat se svým celkovým outfitem.

Svatební fascinátor: Extravagantní doplněk číslo jednaZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Předchůdci moderního fascinátoru

Ženy si zdobí své vlasy již od nepaměti. Po vlasových dekoracích sahají především při velkých společenských událostech, k nimž patří také svatba. V době pozdní renesance na sklonku 16. století evropské ženy milovaly zdobné klobouky. O století později byla v Evropě velmi populární vysoká krajková čelenka zvaná fontange. V 18. století zavedla francouzská královna Marie Antoinetta módu pštrosího peří, kterým si pravidelně dekorovala svůj účes. Tento trend zdobení vlasů si následně oblíbily ženy z většiny evropských královských dvorů.

Začátkem 19. století vévodila vlasovým doplňkům střídmost. A to až do příchodu viktoriánské éry, která opět otevřela dveře kloboukům a kloboučkům všech velikostí a stylů. Přípustné byly i velmi extravagantní kousky. Zdobné doplňky si do svých vlasů dávaly také ženy v průběhu 20. století. Šlo například o koktejlové kloboučky nebo zdobené čelenky.

Extravagantní vlasový doplněk dnešní doby

Nevěsty si velmi oblíbily fascinátor se síťkou.
Nevěsty si velmi oblíbily fascinátor se síťkou. | Foto: Pexels.com

Samotný pojem fascinátor se začal používat až v 90. letech 20. století. Moderní fascinátory, které definuje jejich velikost a objem, jsou bohatě zdobené umělými květinami, peřím nebo korálky. Nechybí na nich ani stylová síťka či závoj. Často mají také podobu malého koktejlového kloboučku. Ženy si tyto fascinátory upevňují na přední stranu hlavy do vlasů, a to pomocí spony, hřebenu nebo čelenky.

Fascinátor můžete skvěle zkombinovat s formálním oděvem. Kromě svateb jej můžete nosit na další významné společenské události. S tímto výrazným doplňkem ve vlasech můžete při oficiálních událostech často vidět například vévodkyni z Cambridge Kate Middleton.

Alternativa ke svatebnímu závoji

Extravagantní doplněk do vlasů je skvělou volbou i pro svatební svědkyni nebo družičku.
Extravagantní doplněk do vlasů je skvělou volbou i pro svatební svědkyni nebo družičku. | Foto: Pinterest.com

Nechcete vypadat na své svatbě jako ostatní nevěsty? Potom je pro vás fascinátor tím pravým ořechovým. Splní funkci extravagantního doplňku a zároveň jej použijete jako stylovou alternativu svatebního závoje. Měla byste také vědět, že fascinátor si na své vlasy nepřipínají pouze nevěsty. Tento extravagantní doplněk mohou zvolit všechny ženy, které se účastní svatby.

Své vlasy si můžete ozdobit jednodušší i komplikovanější verzí fascinátoru. V každém případě budete jako nevěsta tímto extravagantním kouskem, který je tolik oblíbený hlavně ve Velké Británii, na Novém Zélandu či Austrálii, budit velkou pozornost.

Jak nosit svatební fascinátor

Svatební fascinátor, kterým si nevěsta zdobí své vlasy, má několik pravidel nošení. Pokud jste přesvědčená, že tímto doplňkem ozdobíte svůj outfit, měla byste se jich bezpodmínečně držet.

  • Fascinátor nenoste nikdy uprostřed hlavy. Tento doplněk patří pouze na stranu, nebo mírně nad čelo. Měl by přitom mířit směrem k pravému nebo levému obočí.
  • Když vstoupíte do místnosti, fascinátor si podobně jako klobouk určitě nesundávejte. Nechejte si jej naopak stále na hlavě.
  • I když je fascinátor extravagantní ozdobou, nikdy by neměl budit větší pozornost než vaše svatební šaty.
  • Je součástí vašeho fascinátoru také síťka nebo závoj? V tom případě vám může spadat do obličeji, anebo dosahovat mírně k očím.

Kombinace fascinátoru, svatebních šatů a účesu

Nevěstám sluší také fascinátor ve stylu koktejlového kloboučku.
Nevěstám sluší také fascinátor ve stylu koktejlového kloboučku. | Foto: Pinterest.com

Když se rozhodnete pro svatební fascinátor, velmi dobře si rozmyslete jeho zvolenou velikost a styl. Zvlášť pokud si jej budete brát poprvé, myslete na to, že méně někdy znamená více. Není od věci, když se rozhodnete pro malý fascinátor v jemném a decentním stylu. Vyhněte se naopak příliš komplikované verzi fascinátoru, která může v kombinaci s vašimi svatebními šaty působit velmi rušivě až nesourodě. Myslete proto na to, že tento doplněk by se naopak měl stát příjemnou a osvěžující součástí vašeho svatebního outfitu.

Abyste svatební fascinátor co nejlépe zakomponovala, měl by mít stejnou barvu jako vaše svatební šaty. Tedy tradičně bílou či krémovou. V případě tohoto extravagantního doplňku je povolená také stříbrná barva. Vyberte si přitom takový svatební fascinátor, jehož součástí jsou decentní umělé květiny, perličky a peříčka a také závoj nebo síťka.

Výslednou velikost fascinátoru vybírejte s ohledem na svůj svatební účes. Budete-li mí vlasy stažené, je pro vás ideální fascinátor malé velikosti. V případě rozpuštěných vlasů už můžete kromě malé velikosti zvolit i fascinátor střední.

Fascinátor zajistí, že budete vypadat výjimečně

Fascinátor se hodí pro všechny slavnostní události a ani svatba není výjimkou. Tento vlasový doplněk bývá velmi příjemným zpestřením nevěstina outfitu. Pokud chcete na své svatbě vypadat opravdu výjimečně, je pro vás svatební fascinátor tou správnou volbou.

 
 

Přečtěte si více