Marriage Guide online

Rychlá svatba: Co se vyplatí vědět?

Text: Lenka Zelnitiusová

Někdo svatbu plánuje s ročním předstihem, jiný s tím půlročním. Nechcete na nic čekat, nic sáhodlouze zařizovat, prostě se chcete vzít co nejdřív? Dřív než se pustíte do rychlé akce, mrkněte na následující řádky, ať si užijete společný start vašeho manželství na jedničku.

Rychlá svatba: Co se vyplatí vědět?Zobrazit galerii (2)
Foto: Pixabay.com

Rychlá svatba rozhodně není výplod fantazie, jen nesmíte počítat s nemožným a doufat v zázrak. Vždy je zásadní vsadit na selský rozum a přistupovat k zařizování s odpovědným přístupem. Čím dřív svatbu chcete, tím spíše budete nuceni slevit ze svých požadavků a představ.

„S Romanem jsme se rozhodli vzít v pátém měsíci těhotenství. Oba jsme svatbu ve svém životě nepotřebovali, ale postupem času jsme dospěli k názoru, že by se naše děťátko přece jen mělo narodit do úplné rodiny. Vzali jsme se na radnici za doprovodu svědků a nejbližší rodiny. Poté jsme zašli společně na oběd. Ve výsledku jsme si svatební den užili mnohonásobně víc než moje kamarádka Pavla, která svatbu plánovala 9 měsíců. Nemluvě o úspoře peněz,“ svěřuje se Adéla (33) z Plzně.

„V našich životech se dlouho nic neudálo, navíc začínal podzim a já začala trpět na smutné nálady. S Dominikem jsme v jedné domácnosti žili asi pět let, zásnuby proběhly před třemi a svatba pořád nepřicházela. Nakonec se drahý splašil a přišel s nápadem, že se 30. listopadu vezmeme. A víte co? Byl to ten nejbáječnější nápad ze všech. Letos oslavíme první výročí v adventní Budapešti,“ vysvětluje Daniela (26) z Brna.

Každá svatba se odvíjí pochopitelně dle finančního rozpočtu. Ujasněte si, kolik prostředků máte k dispozici, jaké jsou vaše představy a možnosti. V hlavě si také sesumírujte počet hostů, ať můžete zvolit restauraci nebo jiný podnik, ve kterém bude hostina probíhat.

Klaďte si reálné cíle

Rychlá svatba: Co se vyplatí vědět?
Foto: Pixabay.com

Pokud se chcete vdávat velmi rychle a ctíte myšlenku, že už včera bylo pozdě, budete si muset mnohé odpustit. Atraktivní lokality jako zámky a hrady budou zamluvené. Případně můžete zjistit volné termíny v menších a méně známých objektech. Pro jednoduchost a plynulost obřadu i hostiny počítejte s pořádáním na jednom místě. Také všední dny jsou z pohledu vytíženosti daleko více flexibilní. Většina svateb se koná zpravidla o víkendu. Totéž platí o volnější kapacitě z řad svatebních dodavatelů. Máte několikrát vyšší šanci, že vámi preferovaný fotograf, kadeřnice, vizážistka, cukrářka nebo floristka, bude v týdnu k dispozici právě vám.

Svoji do 3 měsíců

Je-li vaším přáním prožít svatební den do tří měsíců od vašeho rozhodnutí, nemusíte se obávat, vše bez větších problémů stihnete. A to jak v Česku, tak i v zahraničí. V otázce svatebního obřadu v Evropě či exotice se snoubenci obrací na svatební agentury, případně na specializované cestovní kanceláře. Ty se postarají o zařízení dokumentů a povolení, letenky, transfer a ubytování.

Stále více nevěst v rámci svatebních příprav vsází na svatebního koordinátora. Využít můžete konzultaci, svatbu na klíč nebo koordinování svatební dne. Pro ideální plynulost příprav svatebního specialistu kontaktujte ve chvíli, kdy máte jasno v termínu. Pomůže vám najít ideální lokalitu, stejně jako doporučí ověřené kontakty.

Nejrychlejší a zároveň nejlevnější svatba

Ten, kdo se chce vzít na radnici a manželství oslavit doma na zahradě nebo na chalupě, se v rámci plánování musí přizpůsobit matrice. Jinak máte vyhráno. Šaty nebo bílý kostýmek pořídíte na e-shopu, nebo ve svatební půjčovně. Svatební kytici lze uvázat z rostlin dle aktuální nabídky. Mnoho snoubenců oceňuje nenáročnost v ohledu zařizování.

Pozvánky rozešlete emailem, nebo vytvoříte na Facebooku hromadnou událost pro vybrané přátele a tam je ovšem informujte. Okamžitá zpětná vazba přijde vhod. V případě, že je termín svatby opravdu ze dne na den, nezapomínejte se přizpůsobit také svatebčanům, zvláště těm, na jejichž přítomnosti vám záleží.

Ani u rychlé svatby se nechtějte vzdát dekorací a ozdob. Dokáží totiž navodit pravou atmosféru. Neváhejte požádat o pomoc svědky, družičku, kamarádku či vaši sestru. Začněte od těch zásadních bodů výzdoby a podle časových možností pokračujte k maličkostem.

„V pátek jsme se vzali na pražské radnici a den na to jsme směřovali na letiště. Ušetřené finance za drahou svatbu jsme raději investovali do líbánek. Lepší start do manželství podle nás neexistuje,“ vzpomíná Kateřina (41) z Prahy.

 
 

Přečtěte si více