Marriage Guide online

Nejčastější chyby a problémy při organizaci svateb

Text: Veronika Moreira

Zorganizovat svatbu není vůbec jednoduché. To vám potvrdí každý, kdo ji má už za sebou. Často vás také mohou překvapit vzpomínkové rozhovory nad svatebním albem, kdy se vám dotyčná osoba svěří, co všechno by na své druhé svatbě udělala jinak. A nemusí jít jen o rozrůstající se možnosti a nabídku služeb. Špatná organizace je bohužel jedna z věcí, které si člověk ze své svatby bude pamatovat ještě hodně dlouho.

Nejčastější chyby a problémy při organizaci svateb

Tato skutečnost dala vzniknout agenturám a profesionálům, kteří zařídí naprosto vše. Přesto si mnohé snoubenecké dvojice chtějí svůj velký den zařídit sami a nelze jim to vyčítat. Pojďme se proto podívat na některé časté chyby, kterých se snoubenci dopouštějí při svatebních přípravách.

Svatební rozpočet

Je dobré si předem naplánovat a rozpočítat, co a jak budete kupovat a kolik by to mělo stát. Pokud hned na začátku utratíte horentní sumy za šaty, dort, ohňostroj, koňské spřežení apod., můžou vám poté scházet peníze třeba na snubní prsteny, které vám však po svatbě navždy zůstanou a proto určitě stojí za to do nich investovat. Další věčnou vzpomínkou budou fotografie, svěřte je proto do rukou profesionála a nešetřete na věcech, které vám mají váš nejdůležitější den navždy připomínat.

Svatební dekorace

Rozhodně není nedůležitá, často však dochází k tomu, že nakoupíte zbytečně velké množství nejrůznějších dekorací, různých barev a stylů, protože v obchodě „prostě vypadaly úžasně a vy si to už doma nějak přeberete“. Nakonec zjistíte, že spoustu nakoupených věcí nevyužijete, protože zkrátka neladí. Zbytečná útrata vám může jinde chybět.

Místo pro svatební obřad a hostinu

Někdy se vám nějaké místo pro svatební obřad natolik zalíbí, že vás od něho neodradí nic. Dokonce ani fakt, že je nesmyslně daleko od místa vašeho bydliště, ze kterého svou svatbu vypravujete, nebo že bude vaše příbuzné stát hodně času a úsilí se k němu dostat včas. Místo svatebního obřadu a následné hostiny vybírejte s rozumem, ať půl dne neprosedíte v autech, ve stresu, v chaosu a ve zmatcích. Podobná situace může pěkně pokazit náladu.

Kratší svatební hostina

Vůbec se nemusíte stydět za své rozhodnutí vynechat večerní raut a připravit svým hostům hostinu “pouze“ v podobě slavnostního oběda. Snoubenci s omezeným rozpočtem využívají této možnosti poměrně často, je však vhodná i pro menší svatby, svatby s hojným počtem malých dětí, při brzkém odjezdu na svatební cestu apod. Hosté s malými dětmi či abstinenti se obvykle začnou dříve rozcházet a může začít váznout i zábava.

Přeprava z obřadu na svatební hostinu

Velkou pozornost věnujte počtu aut a svatebčanů, kteří se do nich musí vejít! Nutnost využití městské hromadné dopravy pro ty, kteří se jinak nemají po obřadu na vaši hostinu jak dostat, to je skutečné “faux pas“, které vám vaši příbuzní a hosté nikdy neodpustí.

Zapomenutý proslov

To se může stát každému. Důvodem může být náhlá nervozita ve spojení s trochou alkoholu, tréma, cokoliv. Mějte v záloze někoho, kdo se v takovém případě může spolehlivě ujmout slova, nejlépe rozený bavič – abstinent.:-)

Živá hudba versus oblíbená cédéčka?

Živá hudba je podle mnohých základ neformální svatební zábavy. Jsou však i ti, kdo z různých důvodů preferují variantu využití oblíbené hudby z reproduktorů. Dá se využít na menších svatbách a nemusí nutně znamenat nudu ani rozpaky. Předem však přihlédněte k počtu hostů a k pravděpodobné atmosféře, budete-li chtít skutečně rozproudit zábavu mezi desítkami lidí, kteří se příliš neznají, volte raději živou hudbu nebo zkušeného DJ.

Rozdávání svatebních výslužek

Dohlédněte na to, aby svatební výslužky byly včas připravené k expedici mezi hosty. Zapomenout na někoho s výslužkou je nepříjemné, zvlášť když je daná osoba z daleka a vy nemáte možnost ji v nejbližší době navštívit.

Prostory pro uchování potravin

Personál zajišťující vaši svatební hostinu by měl mít k dispozici prostor pro skladování a uchovávání potravin, zvláště bude-li hostina trvat celé odpoledne, až do pozdních hodin. Jedná se především o svatební dort, zákusky, chlebíčky, chuťovky apod. Toto je nutné zajistit především na letních venkovních hostinách, kdy mohou tyto potraviny velmi rychle podléhat zkáze.

Volba svatebního koordinátora

Pokud z časových či jiných důvodů nemáte šanci přípravy své svatby sami zvládnout, zbytečně vás stresují a na mnoha věcech se s partnerem zkrátka neshodnete, přenechte tuhle starost těm, kdo si s ní skutečně za všech okolností poradí. Zkušený svatební koordinátor vám pro váš svatební den zajistí vše, kromě hezkého počasí. I pro ten případ však bude mít v záloze náhradní prostor či program a tak budete moci oba před svou svatbou skutečně klidně spát.

 
 

Přečtěte si více