Marriage Guide online

Svatební závoj nebo svatební fascinátory

Text: Marcela Průchová
Svatební závoj nebo svatební fascinátory

Bez závoje to není pravá nevěsta, tvrdí někteří zastánci tradičních svateb a nazdobené nevěstě v krásných šatech bez závoje, podle nich stále něco chybí. Přitom svatební závoj už dávno není podmínkou. Některé nevěsty raději volí originálnější svatební outfit a v půjčovně svatebních šatů sáhnou spíše po ne možná příliš tradičních modelech.

Netradiční styl oblékání pak jasně vyžaduje také netradiční svatební účes. A právě tady mohou přijít na řadu nádherné svatební fascinátory, které už dávnou nejsou výsadou pouze anglosaských zemích. Odvaze nevěsty se pak nekladnou meze a přizpůsobí-li se stylu svatby také ostatní svatební hosté (včas upozorněni novomanželi) je o úspěch postaráno.

Ale stejně tak jako nošení svatebních závojů, má i nošení fascinátorů jasně daná pravidla. Fascinátor by totiž nikdy neměl budit větší pozornost, než samotné svatební šaty. Také sundat ho během svatebního dne, což se se závojem běžně dělá, by byla velká chyba. Jen ať s ním nevěsta fascinuje po celý svůj velký den. Pozor si však nemusí dávat pouze nevěsta. Pokud se pozvané dámy rozhodnou a ozdobí si účesy stejným stylem, měly by pamatovat, že méně je více. Zastínit nevěstu by byl velký hřích. Stejně tak, jako obléknout se do stejné barvy svatebních šatů. Neméně důležité je přesvědčit se, že originální doplněk drží dobře na hlavě. Fascinátor se pak vždy musí nosit jen na straně nebo těsně nad čelem, nikdy ne uprostřed hlavy jako třeba klasický klobouk.

Svatební závoj, bez kterého si dříve nevěsty nedokázaly svatbu pomalu ani představit, dnes tedy rozhodně není povinný. Nutno však dodat, že svatební závoj byl především tradicí. A dodnes se v některých zemích věří, že svatební závoj chrání nevěstu a právě vznikající manželství proti zlým silám a duchům.

 
 

Přečtěte si více