Marriage Guide online

Jsme zasnoubení! První kroky při plánování svatby

Text: Eliška Jindrová

Požádal vás a vy jste řekla ano? Gratulujeme! Právě prožíváte jedno z nejkrásnějších období v životě. Podle tradic by se svatba měla konat „do roka a do dne“. Ale ať už máte na plánování veselky celých dvanáct měsíců nebo třeba jenom tři, první kroky jsou vždy stejné. Na co se tedy zaměřit co nejdříve po zásnubách?

Jsme zasnoubení! První kroky při plánování svatbyZobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

1. Zvolte si přibližný termín dne D

Kdy si chcete říct své ano? Během romantického jara, veselého léta, barevného podzimu, nebo netradiční zimy? Zkuste se s partnerem nejprve zamyslet nad tím, jaké termíny by vám pro svatbu nejvíce vyhovovaly. Nevažte se na jeden konkrétní den, ale určete si alespoň tři varianty. Může se vám totiž stát, že ve vybraném datu už je vaše vysněné místo svatby zamluvené rychlejší dvojicí, nebo má v té době oddávající zrovna dovolenou.

2. Vyberte dokonalé místo

Zámecká zahrada, horská chata, starobylý mlýn nebo venkovská stodola? V hlavě už určitě představu o nejkrásnějším místě vaší svatby máte. Myslete ale i na praktické věci. Chcete pořádat obřad i oslavu na jednom místě, nebo se budete v průběhu dne přesouvat? Máte v záloze i „mokrou a studenou“ variantu obřadu, kdyby počasí zrovna nevyšlo? Dokáže vám majitel prostor nabídnout také občerstvení a další služby, nebo je musíte zajistit jinde? Jak to vymyslíte s ubytováním hostů? Pokud nevíte, které místo by splňovalo vaše požadavky nejlépe, využijte služeb svatební koordinátorky nebo agentury.

Výběr místa obřadu a svatební párty patří mezi první kroky při plánování svatby.
Výběr místa obřadu a svatební párty patří mezi první kroky při plánování svatby. | Foto: pixabay.com

3. Zhodnoťte své úspory

S výběrem místa svatby se úzce pojí částka, kterou do svatby budete investovat. Stanovte si proto řádový rozpočet, ať se máte od čeho odpíchnout. Rozmyslete si přibližný počet hostů a styl svatby. Počítejte s tím, že největší položku v rozpočtu vedle pronájmu prostor zabere také zajištění ubytování a cateringu, živá kapela, fotograf a kameraman, případně služby svatební agentury. Zvolte si položky, které jsou pro vás prioritní a nechcete se jich vzdát, a pak ty, na kterých vám naopak nebude vadit šetřit nebo je můžete úplně vyškrtnout. Dejte si stranou samozřejmě i peníze na koupi dekorací, šatů pro nevěstu a obleku pro ženicha, snubních prstenů nebo výslužek a případných darů pro svatebčany.

4. Rezervujte si termín na matrice

Datum a místo svatby máte rozmyšlené? Výborně! Teď vás čeká výlet na matriku, kde si rezervujte termín obřadu. Nezapomeňte si s sebou vzít potřebné dokumenty (rodné listy snoubenců, doklad totožnosti a vyplněný dotazník k uzavření manželství) a peníze pro zaplacení poplatku matrice (cena se na jednotlivých úřadech liší).

S plánováním svatby začněte s dostatečným předstihem.
S plánováním svatby začněte s dostatečným předstihem. | Foto: pixabay.com

5. Dejte vědět svým hostům

S rozesíláním svatebních oznámení počkejte klidně až na dva měsíce před svatbou. Svatebčanům ale co nejdříve dejte vědět termín, ať si v době vašeho významného dne nenaplánují volno nebo snad účast na jiné akci. Členové vaší rodiny a svědkové by se o přesném datu vaší svatby měli dozvědět jako první. Stejně tak i kamarádi a další hosté, které chcete zapojit do příprav.

 
 

Přečtěte si více