Marriage Guide online

Časový harmonogram při focení svatby

Text: Petr Pelucha photography, FOTO: Petr Pelucha photography

Víte, na co vše myslet při plánování časového harmonogramu svatby? Pokud nemáte koordinátorku nebo nevyužíváte služby svatební agentury, které by vám pomohli s časovým harmonogramem svatby, pak se nebojte při vytváření svého časového rozvrhu čerpat ze zkušeností jiných nevěst, nebo svatebních dodavatelů. Rád bych se s vámi podělil o několik zkušenosti na toto téma z pohledu svatebního fotografa.

Příprava nevěsty

Pro přípravu nevěsty je dobré mít u sebe vizážistku, případně kadeřnici, která má se svatebním líčením a úpravou vlasů zkušenosti a ochotně vám pomůže i s oblékáním do šatů. Tím si ušetříte spoustu času i možného stresu.

Fotograf většinou nepotřebuje extra čas pro zachycení tohoto úseku svatby. Většina se odehráva reportážně nebo v “mezičase”, kdy se o nevěstu stará vizážistka. Je však dobré být s fotografem domluvena, kdy má přijet, aby měl čas vyfotit, jak vaši přípravu, svatební šaty, boty, šperky, tak případnou přípravu ženicha a “nezdržoval” vás na odchodu.

Časový harmonogram při focení svatby

TIP: Ze zkušenosti stačí pro svatebního fotografa, aby přijel cca v polovině makeup přípravy přičemž je super, pokud jsou vlasy nevěsty udělány před samotným líčením.

Přejezdy a svatební obřad

Pro přejezdy je dobré znát přesnou cestu, mít zajištěné taxi předem, počítat s dopravní situací a dát si alespoň 15 minut extra na cestu. Nezapomeňte, že na civilní i církevní svatební obřad, si oddávající přejí, abyste byli na místě 15 minut předem. Civilní obřad trvá cca 20 minut. Církevní obřad cca 30 min a pokud je i se mší svatou, tak kolem hodiny. Zde opět fotograf většinu děje fotografuje reportážně a nepotřebuje čas navíc.

Časový harmonogram při focení svatby

TIP: Je dobré, abyste byli s fotografem domluveni na jeho transportu i přesných místech, kde se vše odehrává.

Po obřadě

V Česku bývají gratulace extrémně rychlé. V praxi se čeští gratulanti u nevěsty nezdrží více než 30 sekund. Po obřadě bývá čas pro uskutečnění některých tradic a legrácek. I na to je třeba myslet při plánování harmongramu svatby. Tohle vše opět běžně probíha bez toho, aniž by fotograf zasahoval do děje.

Časový harmonogram při focení svatby

TIP: Naopak pro skupinové fotografování by fotograf do děje zasahnout mohl a měl.

Skupinové fotografování na svatbě

Pokud si přejete skupinové fotografie, či alespoň jednu společnou fotografii, pak po obřadě je dobrá příležitost zachytit všechny hosty v nejlepší formě. Záleží na zkušenostech svatebního fotografa a množství skupinek, které si přejete vyfotit, ale pro většinu profesionálních fotografů stačí 20-30 minut. Často se stane, máte-li amatérského či nezkušeného fotografa, že skupinové focení může trvat hodinu i více.

Fotografování nevěsty a ženicha

Rozhodnete-li se pro své novomanželské portrétní fotografování v den svatby, pak doporučuji probrat se svatebním fotografem, kdy tento bod zařadit do programu. Osobně doporučuji raději odpoledne než přímo po obřadě v pravé letní poledne. Většina fotografů se spokojí s 60 - 90 minutami na fotografování, nicméně záleží i na Vaší náročnosti, množství požadovaných fotografií i vzdálenosti vybraných lokací. Obecně se dá říci, že je lepší uskutečnit novomaželské fotografování raději po obědě, než před ním.

Detaily a výzdoba svatby

Přejete-li si, aby fotograf zachytil výzdobu svatebního místa, pak mu dopřejte extra čas před příchodem všech hostů do sálu. V základu by mělo 15 minut postačit. To například znamená, že po příjezdu z obřadu na oběd si chvíli popovídejte s přáteli, před tím než vstoupíte do místnosti a pronesete slavnostní přípitek.

Na závěr

Nebojte se sdílet své představy o průběhu svatby se svým svatebním fotografem. Určitě vám rád pomůže s vašim časovým harmonogramem, abyste měli čas si svatbu užít a fotograf pro vás mohl vyfotografovat vše na čem vám záleží. Všeobecně stále platí to, že nejdůležitější ze všeho je, si vlastní svatbu užít s radostí! Během dne se nestresujte, ale radujte se s přateli. Emoce a radost se prostě ve photoshopu nedoretušuje:).

Autor článku: Petr Pělucha, svatební fotograf

 
 

Přečtěte si více