Časový harmonogram při focení svatby
Víte, na co vše myslet při plánování časového harmonogramu svatby? Pokud nemáte koordinátorku nebo nevyužíváte služby svatební agentury, které by vám pomohli s časovým harmonogramem svatby, pak se nebojte při vytváření svého časového rozvrhu čerpat ze zkušeností jiných nevěst, nebo svatebních dodavatelů. Rád bych se s vámi podělil o několik zkušenosti na toto téma z pohledu svatebního fotografa.
Příprava nevěsty
Pro přípravu nevěsty je dobré mít u sebe vizážistku, případně kadeřnici, která má se svatebním líčením a úpravou vlasů zkušenosti a ochotně vám pomůže i s oblékáním do šatů. Tím si ušetříte spoustu času i možného stresu.
Fotograf většinou nepotřebuje extra čas pro zachycení tohoto úseku svatby. Většina se odehráva reportážně nebo v “mezičase”, kdy se o nevěstu stará vizážistka. Je však dobré být s fotografem domluvena, kdy má přijet, aby měl čas vyfotit, jak vaši přípravu, svatební šaty, boty, šperky, tak případnou přípravu ženicha a “nezdržoval” vás na odchodu.
TIP: Ze zkušenosti stačí pro svatebního fotografa, aby přijel cca v polovině makeup přípravy přičemž je super, pokud jsou vlasy nevěsty udělány před samotným líčením.
Přejezdy a svatební obřad
Pro přejezdy je dobré znát přesnou cestu, mít zajištěné taxi předem, počítat s dopravní situací a dát si alespoň 15 minut extra na cestu. Nezapomeňte, že na civilní i církevní svatební obřad, si oddávající přejí, abyste byli na místě 15 minut předem. Civilní obřad trvá cca 20 minut. Církevní obřad cca 30 min a pokud je i se mší svatou, tak kolem hodiny. Zde opět fotograf většinu děje fotografuje reportážně a nepotřebuje čas navíc.
TIP: Je dobré, abyste byli s fotografem domluveni na jeho transportu i přesných místech, kde se vše odehrává.
Po obřadě
V Česku bývají gratulace extrémně rychlé. V praxi se čeští gratulanti u nevěsty nezdrží více než 30 sekund. Po obřadě bývá čas pro uskutečnění některých tradic a legrácek. I na to je třeba myslet při plánování harmongramu svatby. Tohle vše opět běžně probíha bez toho, aniž by fotograf zasahoval do děje.
Skupinové fotografování na svatbě
Pokud si přejete skupinové fotografie, či alespoň jednu společnou fotografii, pak po obřadě je dobrá příležitost zachytit všechny hosty v nejlepší formě. Záleží na zkušenostech svatebního fotografa a množství skupinek, které si přejete vyfotit, ale pro většinu profesionálních fotografů stačí 20-30 minut. Často se stane, máte-li amatérského či nezkušeného fotografa, že skupinové focení může trvat hodinu i více.
Fotografování nevěsty a ženicha
Rozhodnete-li se pro své novomanželské portrétní fotografování v den svatby, pak doporučuji probrat se svatebním fotografem, kdy tento bod zařadit do programu. Osobně doporučuji raději odpoledne než přímo po obřadě v pravé letní poledne. Většina fotografů se spokojí s 60 - 90 minutami na fotografování, nicméně záleží i na Vaší náročnosti, množství požadovaných fotografií i vzdálenosti vybraných lokací. Obecně se dá říci, že je lepší uskutečnit novomaželské fotografování raději po obědě, než před ním.
Detaily a výzdoba svatby
Přejete-li si, aby fotograf zachytil výzdobu svatebního místa, pak mu dopřejte extra čas před příchodem všech hostů do sálu. V základu by mělo 15 minut postačit. To například znamená, že po příjezdu z obřadu na oběd si chvíli popovídejte s přáteli, před tím než vstoupíte do místnosti a pronesete slavnostní přípitek.
Na závěr
Nebojte se sdílet své představy o průběhu svatby se svým svatebním fotografem. Určitě vám rád pomůže s vašim časovým harmonogramem, abyste měli čas si svatbu užít a fotograf pro vás mohl vyfotografovat vše na čem vám záleží. Všeobecně stále platí to, že nejdůležitější ze všeho je, si vlastní svatbu užít s radostí! Během dne se nestresujte, ale radujte se s přateli. Emoce a radost se prostě ve photoshopu nedoretušuje:).
Autor článku: Petr Pělucha, svatební fotograf