Marriage Guide online

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podoba

Text: Alena Klimková

Máte v následujících týdnech termín svatby? Můžete si oddechnout, protože svatební obřady v Česku jsou od pondělí 20. dubna 2020 opět možné. Za specifických podmínek budou od 20. dubna probíhat svatby do deseti osob, v širším počtu lidí se budou svatby moci konat až od 8. června.

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podobaZobrazit galerii (6)
Foto: Pixabay.com

Česká vláda pokračuje v rozvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli zastavení šíření koronavirové nákazy. Jedním z uvolnění, které v současnosti vítají zejména nastávající nevěsty a ženichové, je povolení svatebních obřadů. Svatby se mohou v Česku opět konat od pondělí 20. dubna, i když v nouzovém režimu a v maximálním počtu deseti lidí.

Průběh svatebních obřadů po 20. dubnu 2020

Unsplash.com
Unsplash.com

Svatby konané od 20. dubna do půlnoci 7. června budou s ohledem na nařízení vlády velmi specifické. Půjde o velmi malé svatební obřady bez hostin, kterých se zúčastní pouze nevěsta, ženich, dva svědci, oddávající, matrikářka a maximálně další čtyři osoby.

Pokud právě u vás bude svatba probíhat v tomto režimu, myslete na to, že do maximálního počtu deseti lidí se započítává jak oddávající a matrikář, tak například svatební fotograf či hudebník. Proto si dobře ujasněte, kdo konkrétně se vašeho svatebního obřadu zúčastní. Jak na svých oficiálních webových stránkách upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví, je bezpodmínečně nutné, abyste se vždy vešli do limitu deseti účastníků svatby.

Roušky od 20. dubna 2020? Pro nevěstu a ženicha nejsou nutné

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podoba
Foto: Unsplash.com

Pokud máte obavy, že během svatebního obřadu konaného v nouzovém stavu budete muset mít roušky, nemějte strach. Povinnost mít roušku se nevěsty a ženicha dle oficiálního vyjádření Ministerstva zdravotnictví rozhodně netýká. Roušky ovšem musejí mít ostatní účastníci svatby. Tedy svědci, svatební hosté, oddávající či svatební fotograf.

„Snoubenci v průběhu sňatečného obřadu nejsou povinní nosit ochranný prostředek dýchacích cest (nos, ústa), který brání šíření kapének,“ uvádí se konkrétně v manuálu pro matrikáře určeného pro první vlnu svateb. A jak je to se vzdáleností, kterou by měli svatební hosté dodržovat? „Účastníci sňatečného obřadu dodržují odstupy nejméně dva metry od jiných osob s výjimkou členů domácnosti a snoubenců,“ píše se dále v manuálu pro matrikáře.

V rámci konání svateb v nouzovém režimu mají povinnost také úřady, v jejichž obřadní síni se svatba koná. V manuálu pro matrikáře určeného pro první vlnu svateb se konkrétně uvádí, že „po skončení sňatečného obřadu má být provedena dezinfekce všech použitých pomůcek“.

Svého matrikáře či oddávajícího kontaktujte předem

Máte termín svatby mezi 20. dubnem a 7. červnem? V tom případě kontaktujte předem svého matrikáře nebo oddávajícího, se kterým se detailně pobavte o průběhu svého svatebního obřadu. Pokud se budete brát právě v této první vlně povolených svateb, je možné, že některé matriky budou mít mnohem přísnější limity a na svatebním obřadu například povolí pouze přítomnost snoubenců a svědků. Tak ať nejste nemile překvapeni.

Rodič nebo svědek české národnosti, který dorazí ze zahraničí

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podoba
Foto: Pexels.com

Chcete, aby se vaší svatby zúčastnil rodič, který žije v zahraničí? Nebo chcete mít za svědka osobu, která nežije v České republice, nýbrž v zahraničí? Účast osob, kteří jsou českými občany žijícími v zahraničí, je na vaší svatbě od 20. dubna 2020 možná. Do Česka by měli ovšem přicestovat minimálně s čtrnáctidenním předstihem. Po překročení hranic totiž musí nejprve zůstat čtrnáct dnů v domácí karanténě, až poté se mohou zúčastnit vaší svatby.

Jiná pravidla však platí pro vstup osob cizí národnosti, které byste chtěli mít na svatbě. Vstup cizinců do Česka, ať už jde třeba o vaše blízké ze Slovenska, Polska, Rakouska nebo Německa, totiž vláda v polovině března zakázala. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly však v tomto případě může v průběhu následujících týdnů dojít ke zmírnění zákazu. „Vše bude záležet na vzájemných dohodách mezi zeměmi, jestli budou své občany vzájemně přijímat,“ uvedl Prymula.

Svatební hostina mezi 20. dubnem a 7. červnem

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podoba
Foto: Unsplash.com

Svatby v nouzovém režimu konané od 20. dubna se musí bohužel obejít bez klasických svatebních hostin. Pozitivní však je, že se od 25. května znovu otevírají zahrádky restaurací, novomanželé si zde tak mohou alespoň symbolicky posedět. Spousta párů však již nyní uvažuje nad tím, že si mezi 20. dubnem a 7. červnem řeknou „pouze“ vzájemné ANO a klasickou svatební hostinu přesunou na dobu, kdy již bude povolená.

Svatby v Česku po 8. červnu 2020

Svatba v nouzovém režimu od 20. dubna: Jaká je její podoba
Foto: Unsplash.com

Od 8. června počítá český vládní harmonogram s konáním větších svateb, i když za velmi specifických hygienických podmínek. Co je ovšem nejpodstatnější, mělo by dojít k navýšení počtu osob na svatebním obřadu, a to až na rovnou padesátku.

Česká vláda totiž do svého harmonogramu uvolňování restriktivních nařízení zahrnula, že od 8. června 2020 umožní konání hromadných akcí do 50 osob. Svatební obřad budete moci uspořádat rovněž na zámku či na hradě, neboť se tato místa mají právě od 8. června znovu otevřít veřejnosti. Od tohoto data budou dle vládního harmonogramu opět zpřístupněné interiéry restaurací, tudíž tu opět bude možnost konání svatebních hostin. Co se však svatebních hostin týče, do maximálního počtu 50 osob by se měly vejít nejen novomanželé a svatebčané, ale také obsluha nebo svatební fotograf či svatební DJ.

Tento harmonogram však nemusí být dle Ministerstva zdravotnictví stoprocentně platný. Vše bude v prvé řadě záležet na aktuálním vývoji epidemiologické situace v Česku. Nastávajícím nevěstám a ženichům vzkazujeme, aby neztráceli naději. Situace v Česku se s ohledem na koronavirovou krizi vyvíjí pozitivním směrem. Pokud tedy máte naplánovaný termín svatby po 20. dubnu, rozhodně se nemusíte bát, že byste o svůj den D přišli. I když kvůli tomu, abyste se vzali, budete muset provést řadu ústupků.

 
 

Přečtěte si více