Marriage Guide online

Alkohol na svatbu, jeho výběr a množství

Text: Petr Kollman

V tomto tématu se budeme věnovat kompletnímu pití na svatbě. Ať už se jedná o alkoholické, či nealkoholické nápoje, jejich množstnví, výběr, umístění a časové rozložení tak, aby se nám hnedka dopoledne neopili naši nejbližší a neměli jsme ze svatby zbytečná fau pax.

V prvé řadě musíme mít na paměti,že ke svatbě prostě alkohol neodmyslitelně patří. Jeho množství a druhy ovšem závisí na chuti našich svatebních hostů.

Předem tedy doporučuji, při návštěvě každého svatebního hosta,ideálně u příležitosti předání pozvánky na svatbu a upřesnění informací ohledně např. ubytování, cesty, místa apod., se optat i na jeho případnou konzumaci. Je přeci jasné, že ten, kdo má rád pivo, bude celý večer u piva a ten kdo víno, zase u vína. Nehledě na to,že se dozvíme od mnoha hostů, že například budou později odjíždět a pít bude tedy jen jeden z nich. Tyto informace jsou pro sestavení našeho "pitného menu na svatbu" velice důležité. Na svatbě je dobré se držet hesla, že by alkohol za žádných okolností neměl dojít.

Co se pitného režim týče, jako nealkoholické nápoje v tradičních letních svatebních měsících doporučujeme vodu s citronem (i jako doplněk k vínu), vodu s mátou, domácí limonády (malinová, okurková, apod.), Jsou to příjemné a osvěžující nápoje, které potěší každého svatebního hosta a výhodou je i jejich jednoduché doplnění a levné pořizovací náklady. Můžete se inspirovat například v našich výběrech svatebních barů. Další nealkoholické nápoje můžeme zakoupit např. od coca-cola (coca-cola, fanta, sprite), případně doplněné o vybrané džusy. Tyto nápoje se pak hodí především pro kombinaci s alkoholickým barem.

Jsme v Čechách, a proto bychom se měli držet nápojů, kterými jsou bezesporu pivo a víno - tyto nápoje nesmí za žádných okolností dojít! Výhodou u piva je i možnost objednání více sudů a nevyčerpané pak vrátit. Víno lze objednat také sudové, ale na svatbu přeci jen doporučíme v lahvích (mohou být doplněné o speciální svatební etiketu), protože když jich pak pár zbyde, jistě si je rádi, jako památku, uchováte ve vašem vinném sklípku :)

Složení tvrdého alkoholu bych nechal, jak jsem již zmínil na začátku článku, na vašich svatebních hostech. Slivovice na první "chlapský" přípitek by ovšem za žádnou cenu neměla chybět, ale je opravdu na každém, co má rád a co svým svatebním hostům dopřeje. Cpt. Morgan k večerní zábavě, případně Ballantines, Jamson, Jack Daniels...variant je mnoho. Pokud z Vašeho soukromého dotazníku zjistíte, že bude u Vás na svatbě pít 20 svatebních hostů tvrdý alkohol a ve většině případů nepohrdnou s Cpt. Morganem, doporučuji koupit alespoň x 1l tohoto alkoholu a doplnit i o další, například dražší Ballantines 2 x 1l alkoholu, apod. Většina z nich bude pít i pivo, víno, takže se nemusíte obávat nedostatku.

Na přípitek a wellcome drink nesmíme zapomínat na šampaňské, nebo sekt, chcete-li. Doporučuji na každé čtyři hosty 1 x láhev.

Připravili jsme si pro Vás přehlednou tabulku s informací, kolik průměrně alkoholu budete potřebovat a jakého druhu. Údaje jsou orientační a spotřebované množství se vždy odvíjí od dané společnosti a zábavy.

Alkohol na svatbu, jeho výběr a množství

Příklad svatby s 80 svatebními hosty, kolik toho v průměru vypijí?

Při celodenní svatbě s 80 svatebními hosty budeme potřebovat 40 x 0,7 vína, 300l piva, 15l tvrdého alkoholu, 40l míchaných nápojů (cuba libre, bacardi&coke, apod.) a 100l nealkoholických nápojů (voda, limonády, coca-cola, apod.)

 
 

Přečtěte si více