Marriage Guide online

Nápadité svatební výslužky

Text: Michaela Vadová

Přijdou vám klasické výslužky v podobě svatebních koláčků naskládaných v bílých papírových košíčcích už krapet za zenitem? Nebo si prostě jen myslíte, že je to pro vaše blízké, kteří s vámi prožijí svatební den, jaksi málo? Ruku na srdce, svatební koláčky jsou sice skvělé a s největší pravděpodobností vám je nadšeně upeče babička (a ještě k tomu zadarmo), ale přeci jen už je to ohrané a nikoho tím nepřekvapíte. Světem vládnou nové nápady, které mnohdy nestojí víc než zmíněné koláčky, a přitom jimi své hosty mile překvapíte.

Nápadité svatební výslužky

Do sklenice

Jednou z možností, jak efektivně obdarovat své blízké a zároveň zůstat u jídla, které je prostě sázkou na jistotu, je naplnit zavařovací sklenici až po okraj dobrotami. A sklenice to vůbec nemusí být veliké, ty by tu naopak působily nepatřičně.

Domácí marmeláda, sladké cibulové čatní, želé, pečený čaj nebo med si jistě oblíbí všechny přítomné dámy, pánové pak zaručeně ocení nakládaný hermelín, plněné papričky, paštiku nebo utopence.

Do sklenic ale můžete také nasypat křupavé domácí müsli, sušené ovoce, čajovou směs, oříšky v karamelu nebo čokoládě, rýží namíchanou s kořením a sušenými houbami na italské houbové rizoto nebo směs na upečení chleba, muffinů či oblíbeného koláče. V zimě zabodujete směsí na přípravu horké čokolády s chilli nebo s bonbony marshmallow. Hlavně ale nezapomeňte k těmto sklenicím přiložit také „návod k použití“.

Ze zahrádky

Máte-li přebytek malin, jahod, jablek nebo třeba mrkve ze své zahrádky, nabídněte je svým hostům. Velký dřevěný stůl celý pokrytý čerstvým voňavým ovocem a zeleninou bude opravdovým lákadlem. Když navíc na ceduli napíšete, ať si každý vezme, co a kolik hrdlo ráčí, uvidíte, jak budou hosté nadšení. Užijí si s vámi skvělý den a ještě si odnesou náruč plnou vitamínů. Nebo zkuste darovat květináče s bylinkami – máta, pažitka, bazalka, oregáno, tymián, koriandr nebo petrželka se v kuchyni hodí vždycky.

Na památku

Pokud chcete, aby na vás měli svatebčané nějakou stálou vzpomínku, vsaďte na nějakou maličkost, která bude korespondovat s celkovým stylem tohoto dne. Pokud se například na vaší svatbě objevuje stále stejný motiv, třeba sova nebo motýl, vytvořte dárek s tímto motivem – magnet na ledničku, malovaný kamínek nebo placku. Oblíbenými dárky jsou také vonné sáčky nebo mini polštářky s bylinkami (levandule, heřmánek, meduňka), malé sukulenty v květináčku nebo polaroidové fotografie pořízené během oslavy.

Skvělým nápadem je darování vonných svíček, jejichž vůně doprovázela celou vaši svatbu. Vaši přátelé a rodina si na ten báječný den tak vzpomenou pokaždé, když tuto vůni ucítí.

Pro rodiče, svědky a družičky

Jistě se shodneme, že vaši rodiče, svědci a případně družičky si zaslouží něco víc než ostatní hosté. Maminky můžete obdarovat hedvábnými šátky, květinovými brožemi nebo hezkým náhrdelníkem. A také určitě neodolají krabičce plné výběrových pralinek z poctivé čokoládovny, které jsou dnes už v každém větším městě – doporučuji nugátové lanýže, které se jen rozplývají.

Tatínkové zase budou nadšení z kvalitního doutníku, se kterým si budou připadat jako opravdoví gentlemani, skvělým nápadem je také třeba kolekce mini lahviček něčeho ostřejšího – whisky, gin, koňak… v obchodu s lihovinami si jistě vyberete. Pro svědky mějte připravené opravdu lahodné víno nebo šampaňské, nejlépe takové, které máte sami v oblibě. A družičky? Ty bývají parádnice a zaručeně je potěšíte tenkými náramky přátelství, prstýnky nebo hezkou sponkou do vlasů.

 
 

Přečtěte si více