Marriage Guide online

Jak vybrat dokonalý svatební dort

Text: Michaela Vadová

PR text Aby Vaše svatba byla dokonalá, budete se muset věnovat mnoha věcem. Jednou z nich je i výběr svatebního dortu. Dejte si záležet, dejte vybírání potřebný čas a uvidíte, že nebudete litovat. Mistři cukráři zajisté předčí vaše očekávání.

Chceme klasický svatební dort svatební dort, aby byl hezký a aby byl dobrý…možná si vybírání dortu představujete právě takto, ale opak je pravdou. Máte tolik možností barev, tvarů a chutí, že vám z toho půjde hlava kolem. Každý cukrář má svůj styl a na požádání vám rád představí portfolio svých svatebních skvostů. Vybírejte, ochutnávejte, a pokud vůbec nevíte, jak začít, podívejte se na následující kroky, jak postupovat při vybírání toho nejlepšího svatebního dortu.

Svatební styl a styl svatebního dortu

Řešíte-li volbu svatebního dortu, jistě už máte jasno, v jakém stylu vaše svatba bude: bude to menší rodinná slavnost, nebo velkolepá oslava, bude se slavit v historickém prostřední, nebo si užijete prostředí bývalého statku. Uvědomte si, jaké místo jste pro svatbu vybrali, jaké bude roční období, jaké svatební barvy budou zvolit tabuli nebo ženicha s nevěstou a pokuste se toto vše spojit se svým osobitým stylem. Cukráři dokáží vyrobit od klasických kulatých bílých dortů přes květinové, pruhované až po černé dorty. Fantazii se meze nekladou, a pokud se chcete někde inspirovat, podívejte se na web.

Tvar

Dort kulatý, dort hranatý - to je klasika, ale v současnosti se svatební dorty dělají i v komplikovanějších tvarech šestihranu, oválné dorty a dokonce i trojúhelníkové dorty. Stačí si jen vybrat. Při vybírání si také rozmyslete, jak budou na zvoleném tvaru vypadat ozdoby a marcipánové dekorace. Povrch může být i hladký. Dorty s máslovými krémy se dobře krájí. Fondánový povrch bude hladkým a pevným základem pro další zdobení.

Zdobení

Jak vybrat dokonalý svatební dort

Svatební dorty často zdobí srdíčka, květiny z marcipánu i živé květiny. Nebojte se zapojit do spolupráce i své květinářství. Ozdoby tradiční i netradiční (např. symboly vašeho nového společného příjmení) a rozmanité motivy budou důležitým designovým prvkem dortu. Opět doporučujeme prozkoumat web a vybrat si svůj styl výzdoby dortu. Zvolíte-li patrový dort, který se bude stupňovat s pomocí sloupků, nezapomeňte správně zvolit také materiál těchto sloupků. Efektivně působí např. průhledné sloupky, které dodají nádech luxusu.

Vybíráme cukrářství

Zajímejte se o recenze i o názory z vašeho okolí. Zkoumejte, ptejte se a potom navštivte tři nejlepší favority, kteří by vám měli představit svou práci. Výhodné bude, když s sebou na osobní schůzku vezmete pár obrázků dortů, které se vám líbí. Nezapomeňte se hned na začátku zmínit nejen o své představě dortu, ale především o termínu svatby a v neposlední řadě nezapomeňte domluvit způsob dodání dortu.

Kolik bude dort stát?

Cena dortu se odvíjí od jeho velikosti i typu. Fondán bývá finančně náročnější, než máslový krém. Prodraží se i náročnější tvarování i zdobení. Ručně vytvořené detaily dodají dortu na jedinečnosti, ale zároveň mohou razantně zahýbat s jeho cenou.

Samozřejmě nejen výzdoba, ale také použité ingredience udávají finální cenu dortu. Někteří cukráři si berou zálohu, při velkých zakázkách se sepisuje i smlouva.

Jak bude chutnat?

Svatební dort bývá ozdobou svatební tabule, ale to by rozhodně nemělo být vše. Dort se musí pyšnit především vynikající chutí. Neváhejte a ochutnejte několik vzorků různých dortů. Svatební dorty se mohou stát i komplikovanou alchymií chutí. Pro letní období se hodí ovocné odlehčené dorty s tvarohovým krémem, oblíbené stálice jsou čokoládové a oříškové chutě např. s doplňky z pravé belgické čokolády. Kokosové aroma, mango, jahody…ochutnávejte, dokud nevystihnete chuť, kterou chcete pro svůj svatební dezert.

Dobrou chuť

Než ho rozříznete, přesvědčte se, že svatební dort zvěčnil fotograf…a potom už si nezapomeňte vychutnat svůj vysněný svatební dort…a to myslíme vážně. Mnoho páru totiž věnují dost energie při vybírání svatebního dortu, ale ve svatebním shonu si na ochutnání a vychutnání neudělají čas. Druhý den ráno si jej můžete dát k snídani, ale proč si svůj svatební dort neužít jako vynikající dezert, zvláště pokud jste do jeho vybírání vložili tolik energie?

Více inspirace a inforamcí najdete na www.annamagdalena.cz

 
 

Přečtěte si více