Marriage Guide online

Svatební koláčky: Sladká tradice, na kterou se těší všichni hosté

Text: Eliška Jindrová

Tvarohové, makové, povidlové… svatební koláčky na české svatbě chybí jen málokdy a jejich uždibování si hosté náramně užívají. Jaké tradice se k pečení oblíbených zákusků pojí? Kolik takových koláčků budete na svatbu potřebovat? A koho o zhotovení poprosit?

Svatební koláčky: Sladká tradice, na kterou se těší všichni hostéZobrazit galerii (2)
Foto: Pinterest.com

K pozvánce něco na zub

Zatímco dnes se pozvánky na svatbu rozesílají poštou nebo elektronicky, dříve se novinka o blížící se svatbě oznamovala osobně. A spolu s ní sousedům, vzdálené rodině a známým nosily také „zvací koláčky“, tedy obdoba dnešních svatebních.

V současné době se se svatebními koláčky nejčastěji setkáte až v průběhu svatby – buď v rámci candy baru neboli sladkého pohoštění nebo v podobě výslužky, kdy je novomanželé zabalí s sebou jako poděkování za účast, přání a svatební dary.

Nevěsta za plotnu nepatří

Svatební koláčky dříve pekla maminka nevěsty. Samotná nevěsta se pečení neúčastnila – přineslo by jí totiž smůlu a uplakané děti. Vy samozřejmě tak striktní být nemusíte. Poproste maminku, budoucí tchyni nebo kamarádky a zorganizujte společné pečení koláčků, při kterém proberete všechny nové drby.

A kdy se do pečení pustit? Koláčky nejlépe chutnají trochu uleželé, tedy dva až tři dny po upečení. Tím se ale nenechte omezit. Klidně se sejděte i několik týdnů před svatbou a koláčky poté dejte zamrazit. Po vyndání z mrazáku budou chutnat i vonět jako čerstvě upečené.

Kynuté, nebo nekynuté?

Receptů na svatební koláčky existuje spousta. Dříve si každá rodina předávala z generace na generaci svůj vlastní. Dnes stačí zabrouzdat na internetu a rozhodnout se pro variantu z kynutého, nebo nekynutého těsta. Setkáte se i s pojmy "pražské" a "moravské" svatební koláčky.

Příprava moravských svatebních koláčků je poměrně složitá a zabere více času. Na těsto je totiž potřeba zadělat kvásek a po zpracování všech ingrediencí ho nechat až dvě hodiny "odpočinout", aby řádně vykynulo a výsledné koláčky byly krásně vzdušné. Tento druh koláčků tradičně zdobí posypka z drobenky, která u pražských nekynutých koláčků zcela chybí.

S koláčky z nekynutého těsta se tolik nenadřete – stačí smíchat jednotlivé ingredience, těsto důkladně prohníst, rozválet, vykrojit kolečka, udělat důlek na náplň a zapéct. Existují také vázané svatební koláčky (vypadají jako šátečky s náplní), dvojctihodné koláčky (s dvojitou náplní – třeba tvaroh a mák, povidla a ořechy apod.) nebo koláčky z tvarohového či šlehačkového těsta.

Kolik koláčků se na svatbě sní?

Svatební koláčky: Sladká tradice, na kterou se těší všichni hosté
Foto: Pinterest.com

Na pečení si vyčleňte celý den. Počítejte s tím, že každý host sní až osm koláčků. Pokud budete péct koláčky i do výslužky, připočítejte dalších osm Pro svatbu o 50 hostech tedy potřebujete až 800 kusů koláčků, což odpovídá zhruba 5-7 kg těsta.

Jestli si maminky a kamarádky na pečení netroufají, poptejte koláčky v cukrárně nebo pekárně, případně oslovte cateringovou firmu. Specializované podniky si cenu za koláčky účtují většinou podle váhy. Za kilo koláčků zaplatíte řádově stovky korun (maximálně 500 Kč/kilo), záleží vždy na způsobu provedení, použitých ingrediencích a pracnosti.

Jsou mezi vašimi hosty diabetici nebo bezlepkáři? Myslete i na ně a nechte jim upéct speciální várku bez cukru nebo alergenů. Koláčky z bezlepkové mouky, bezlaktózového mléka či oslazené náhradními sladidly nejsou nic neobvyklého a poradí si s nimi jak cukrář, tak šikovná hospodyňka.

Tři náplně, nespočet variací

Podle tradice by se svatební koláčky měly upéct vždy alespoň se třemi různými náplněmi. Do „svaté trojice“ patří koláčky makové, povidlové a tvarohové. Výborně ale chutnají i ořechové a jablečné koláčky.

Nenechte se svázat konvencemi a připravte svým hostům i méně obvyklé variace náplní. Třešňové, jahodové, meruňkové koláčky nebo koláčky s našlehaným citronovým krémem či nugátem a čokoládou chutnají také naprosto fantasticky. Zdobení se meze nekladou – použijte nasekané mandle, rozinky nebo koláčky jemně pocukrujte.

 
 

Přečtěte si více