Marriage Guide online

Tipy, jak sestavit a domluvit veganské svatební menu

Text: Eliška Jindrová

Stravujete se vegansky a ani na své svatbě nechcete servírovat žádné živočišné produkty? Poradíme vám, jak sestavit slavnostní menu tak, aby si pochutnali i ti největší masožravci, a na co nezapomenout při domlouvání veganského cateringu.

Tipy, jak sestavit a domluvit veganské svatební menuZobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

Svatební den by měl odrážet životní styl a postoje novomanželů. Pokud tedy z jakéhokoliv důvodu odmítáte jíst maso, vajíčka a mléčné produkty, s klidem v duši je odmítněte servírovat také na svatební hostině. A to i přes to, že se na vás část svatebčanů možná bude koukat přes prsty.

Catering, nebo místní restaurace?

V první řadě si rozmyslete, komu starost o svatební občerstvení svěříte. Veganské svatby jsou sice stále častější, v řadě míst s nimi však majitelé stále nemají žádnou zkušenost. Zkuste tedy šéfkuchaře nejprve požádat o sestavení svatebního menu bez potravin živočišného původu. Jestli si s ním hravě poradí, máte vyhráno. Pokud se v něm objeví položky jako „losos“, „na másle“ nebo „zapečený se sýrem“, ruce pryč.

Zabrouzdejte po internetu a vyberte si jednu z cateringových společností, které se na vytváření veganských svatebních hostin specializují. Velmi ochotně vám nabídnou z více variant a vyladí občerstvení podle vašich představ a požadavků.

Sestavení veganského svatebního menu

Tipy, jak sestavit a domluvit veganské svatební menu
Foto: Pixabay.com

Zařazujete s partnerem a partnerkou do svého jídelníčku exotické potraviny, jako je quinoa, seitan nebo sojanéza, naprosto automaticky? Myslete na to, že někteří z vašich hostů, zejména pak starší generace, je na svém talíři můžou mít úplně poprvé. A nemusejí jim zrovna zachutnat. Veganské svatební menu se proto snažte sestavit co nejpestřejší.

Doporučujeme volit občerstvení formou švédských stolů, kde si každý vybere to, co jeho oko na první pohled nejvíce zaujme. Rozhodně zabodujete variacemi studených zeleninových salátů a na různé způsoby tepelně upravené zeleniny a hub. Na zakousnutí se skvěle hodí jednohubky z celozrnného pečiva a několika druhů barevných pomazánek. Nabídněte také více variant příloh – obiloviny, brambory, rýže či luštěniny. Jako zákusek vedle svatebního dortu zvolte třeba čerstvé či nakládané ovoce nebo veganské a raw dortíčky, po kterých se jen zapráší.

A pokud si budoucí tchán či strýček přeci jen nedokážou představit hostinu bez tradičního českého guláše nebo svíčkové, snažte se jejich chuťové buňky uspokojit a tyto pokrmy do menu – samozřejmě ve veganské variantě – zařaďte. Obě strany tak budou spokojené a plné žaludky přispějí k pohodové atmosféře slavnostního dne.

Informovanost na prvním místě

Tipy, jak sestavit a domluvit veganské svatební menu
Foto: Pixabay.com

Pro zaryté masožravce bude veganské pohoštění úplně novým zážitkem. Snažte se jim ho proto co nejvíce zpříjemnit a nenásilně rostlinnou stravu „nezasvěceným“ svatebčanům představte. Vedle mís a táců s pokrmy proto připravte lístečky s tím, co dané jídlo obsahuje za ingredience a zaúkolujte některou z družiček nebo organizátorů, aby byl po ruce pro zodpovězení případných všetečných dotazů.

Myslete na to, že hosté přišli na svatbu hlavně kvůli vám a pohoštění je až na dalším místě. Na čistě rostlinný původ pokrmů proto neupozorňujte za každou cenu. Uvidíte, že spousta „konzervativních“ hostů bude příjemně překvapená nezvyklými chutěmi a třeba vás ještě požádá o recept.

 
 

Přečtěte si více