Marriage Guide online

Oslňte dortem, který všem vytře zrak

Text: Mgr. Michaela Vadová

Dort je s kyticí a šaty nevěsty bezesporu klíčovým atributem každé svatby. Malí, staří, ženy, muži – ti všichni se na něj těší už od první věty, kterou oddávající pronese. Jak ale vybrat ten správný?

Oslňte dortem, který všem vytře zrak

Jistě, Krtkův dort sice miluje snad každý. Pro váš velký den by se ale nejspíš hodilo něco trochu originálnějšího. Pokud tedy nejste zahradnice a svého vyvoleného jste nepotkala, když si k vám šel pro radu, jak se zbavit krtinců. V takovém případě je vše v pořádku a vy rovnou můžete začít shánět kvalitního dodavatele banánů. Pokud však chcete všem vytřít zrak, tady je několik tipů na netradiční svatební dorty.

Nebojte se barev

Když se řekne svatební dort, co si představíte? Pravděpodobně se vám vybaví scéna z nějakého kýčovitého amerického filmu a několikaposchoďový bílý dezert s růžičkami navrchu. Pokud ale nejste zrovna princeznovský typ, experimentujte! Proč by váš dort nemohl být barevný? Fialová, červená, modrá, puntíky, proužky…nemůže se stát nic horšího, než že díky nedůvěře vašich blízkých v zelený zákusek zbude víc na vás.

Vysochaný dort

Dort musí mít kruhovou základnu – další nesmyslné dogma! Proč by nemohl být trojúhelníkový nebo čtvercový? Kromě neotřelosti to s sebou nese další výhodu – nakrájet kvádr na symetrické úhledné kousky je o dost snazší, než válčit s válcovým dezertem. A pokud jste dostatečně odvážní, můžete zajít ještě dál. Poznali jste se s vaší drahou polovičkou na fotbale? A co takhle zelený dort ve tvaru hřiště? Nebo jste na sebe narazili v ZOO u výběhu s tygrem? Dort ve tvaru pyramidy, pokud k vašemu osudovému setkání došlo v Egyptě, bude určitě také vypadat krásně. Fantazii se meze nekladou!

Sugar free

Pokud nejste milovníci sladkostí a cukrárny ve vás nevzbouzejí sebemenší emoce, nevadí! Mít na svatbě dezert, který novomanželé společně rozkrojí, je takřka kulturní povinnost. Kdo ale říká, že musí být čokoládový, s cukrovou polevou a zdobený marcipánem? Poslední dobou jsou navíc takzvané slané koláče velmi trendy. Je pak už jen a jen na vás, jestli je naplníte špenátem, dýní, rajčaty, sýrem nebo třeba masem. Zvláště, pokud zvolíte poslední jmenovanou variantu, určitě tak dámy získáte několik kladných bodů od kamarádů vašeho nastávajícího.

Cupcakes

Co je to cupcake ví asi každý – jde v podstatě o nazdobený muffin. Co je to muffin už snad potřeba vysvětlovat není. Pokud s vaším vyvoleným nelpíte na tradičním krájení dortu, jsou právě cupcaky ideálním řešením. Kromě toho, že cukráři z nich jsou často schopni vykouzlit téměř umělecká díla, mají ještě dvě nesporné výhody. Zaprvé – pokud každý svatebčan dostane svůj vlastní dortík, vše najednou působí mnohem víc osobně. Vy pak určitě oceníte, že tím odpadnou problémy typu: „Poslyš, lásko, nedali jsme strýčkovi Alfonsovi menší kus, než sestřenici Matyldě?“

Jen nechte pro jistotu vyrobit o pár exemplářů navíc. Pokud by vám totiž na nějakého smolaře cupcake nevyzbyl, těžko se vymluvíte na nerozvážně krájení.

Každému dle libosti

Alternativou ke cupcakům je jakýsi dortový bufet. Je sice možné, že vy na mrkvovém dortu ulítáváte, ale puritánští členové rodiny ze zeleninového dezertu možná dvakrát skákat nebudou. Stejně tak ořechový zákusek asi nebude nejlepší alternativou, když víte, že polovina příbuzných z manželovi strany trpí silnou alergií. Jenomže nikdy se nejde zavděčit všem, říkáte si. To je ale zásadní omyl! Samozřejmě, že můžete se svým drahým koupit jeden malý dortík, a ten symbolicky nakrojit. Pro svatebčany pak ale připravíte dortový bufet, kde si bude každý moct naložit, na co má zrovna chuť – čokoládový nebo marcipánový, medovník, ovocný… Jen to chce po očku sledovat, jestli bratrovi děti už nejdou třetí kolo přídavků, zatímco babička se stále belhá pro první kousek.

Třešnička na dortu v podobě figury

V jednoduchosti je krása a všeho moc škodí. Občas je vážně asi lepší zvolit prostý dort, než vše překombinovat. Ale jak určitě znáte z módních časopisů – někdy stačí jeden odvážnější prvek, a barevná brož nebo pestré ponožky úplně změní vyznění vaší decentní garderoby. A stejně můžete oživit právě i jinak celkem nudný dort. Stačí, když mu na špičku posadíte originální figurku. Nezáleží, jestli zvolíte něco ryze bláznivého, jako páreček dinosaurů, nebo dezert ozdobíte Eiffelovkou, kam míříte na svatební cestu. Tipem můžou být i panáčci, vykonávající nejrůznější fyzické aktivity. Vzhledem k početnému příbuzenstvu ale i vtipálkům doporučujeme orientovat se spíše na sport nebo například tanec.

Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli možnost, nezapomeňte při krájení v návalu dobrosrdečnosti schovat jeden kousek i pro sebe. Neochutnat dort na vlastní svatbě totiž údajně nosí do manželství smůlu. A pak by bylo úplně jedno, jestli jste měli tradiční třípatrový dezert, nebo svatebčany překvapili pruhovaným zákuskem ve tvaru tygra.

 
 

Přečtěte si více