Marriage Guide online

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru

Text: Pavla Dočkalová

Svatba, to není jen okamžik, v němž se spojí dva lidské osudy v jeden, ale také především kupa příprav a starostí. Své o tom vědí všichni, kteří se rozhodli své „ANO“ říct před „velkým publikem“. Seznam pozvánek k obřadu i svatebnímu stolu praská ve švech a nastává palčivá otázka, čím milé hosty uctít a nakrmit.

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míruZobrazit galerii (8)
Foto: shutterstock.com

Nikdo s jistotou nepamatuje, kdy se začala coby novomanželské menu servírovat hovězí polévka s játrovými noky a svíčková pečeně s karlovarskými knedlíky a sladkokyselou zeleninovou omáčkou. Zvyklost, která je zarytým dogmatem ve většině rodin, ale nemusí vyhovovat každému. Málokdo se odváží vyslovit nahlas, že omáčka s knedlíkem není praktickým soustem pro strávníky ve slavnostních šatech, oblecích a bílých košilích, že se jedná o poměrně těžce stravitelné jídlo, na které má při hektickém programu chuť jen málokdo a absolutní informační embargo pak padá na možné střevní problémy, jež může teplé počasí a proces kvašení v kombinaci s přemírou smetany způsobit.

Vymanit se z okovů...

Na oběd nemusí být jen tradiční svíčková.
Na oběd nemusí být jen tradiční svíčková. | Foto: pexels.com

Přestože se čas od čas některá z nevěst typickým jídelním konvencím vzepře, bývá záhy zpracována rodiči, nastávajícím manželem a možná i samotným šéfkuchařem, který bude na přípravu pokrmů dohlížet. Všichni budou svolně tvrdit, že tradice je tradice, svatebčané by na změnu nereflektovali s pochopením a svatební tabuli by pomluvili. Věřte, že se jedná o naprostý nesmysl a pouhou manipulaci, která pramení z přesvědčení, že vše staré je dobré. Nepleťme si však tradici se stereotypem, který je výhodný hlavně jako namarkovaná cenovka. Oslovte více restaurací, poraďte se se svatebním koordinátorem a hlavně, nebojte se inovativních řešení! Dnes je v kurzu vyšší gastronomie.

Trn z paty vytrhne raut

Raut je v dnešní době velmi oblíbenou alternativou zanášeného menu
Raut je v dnešní době velmi oblíbenou alternativou zanášeného menu | Foto: shutterstock.com

Novomanželský oběd byl donedávna vnímán jako rituál, který platil za zásadní bod v harmonogramu svatby a vázaly se k němu různé neformální inscenační okamžiky, jako například vzájemné krmení partnera polévkovou lžíci se svázanýma rukama. Dnes je stále častěji strava podávána bufetovým způsobem, a to pomocí rautů, jež disponují více druhy hlavních chodů, z nichž si mohou svatebčané podle libosti vybrat. Ani zde se ale na zvyklosti nezapomnělo. Pozůstatkem tradice bývá servírovaně podávaná polévka, která poskytne dostatek prostoru k formální konverzaci. Další chody už jsou v režii „samoobsluhy“. Výhodou této inovace je úspora času, odbourání nepříjemných alergických netolerancí a uspokojení všech chuťových buněk. Kvalitní raut zajistí, že se vaše svatba stane rovněž gurmánským zážitkem.

Menu pro mlsné jazýčky

Pakliže má bufet rovněž nahradit odpolední svačinu + první i druhou večeři, je třeba ho v průběhu dne obměnit. Jak správně vybrat? Zásadou č. 1 je nechat promluvit své vlastní chuťové buňky. Máte své oblíbené pokrmy? Máte alespoň určitou představu, na čem byste si rádi na vlastní veselce pochutnali? Zásadou č. 2 je neváhat projevit svou vůli a svěřit se do rukou profesionálů. Schopný koordinátor má v angažmá progresivního kuchaře, který je schopen reagovat pružně na vaše požadavky a zakomponovat je do vyvážené skladby servírovaných dobrot. Zásada č. 3 je přemýšlet koncepčně, nekombinovat nekombinovatelné a nepaušalizovat. Těžko všechny nadchnete mořskými plody, divočinou nebo ryze exotickou kuchyní. Vyhýbejte se silným alergenům, specifickým chutím a vůním.

Vytvořte skvělý buffet s Marriage guide

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru
Foto: pixabay.com

Abychom jen nemluvili a nepoučovali, odpíchněme se z teorie do praxe. Oslovili jsme pro vás nejlepší kuchaře a nachystali jsme ukázku menu, které bude výjimečné a zároveň nikoho nezruinuje. Třeba nadchne i vás a budete se inspirovat...

PŘEDKRMY:

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru
Foto: pixabay.com
 • Gratinovaný lilek s modrým sýrem, křupavá bagetka s olivovým olejem
 • Lodička z paprikového lusku s kuřecím salátem, grilovaný toust
 • Vajíčko plněné žloutkovou fáší, cherry rajčátka s mozzarelou

POLÉVKY:

 • Krémová pórková polévka s krutonky
 • Francouzská cibulová polévka se sýrovým kapáním
 • Chřestová krémová polévka s opečenou houskou

HLAVNÍ CHODY:

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru
Foto: pixabay.com
 • Mladá křepelka s bylinkovou nádivkou, přelitá omáčkou z lesního ovoce a bramborové rösty
 • Špalíčky z vepřové panenky, balené v anglické slanině, s pečenými brambory na rozmarýnu
 • Jehněčí kotletka s medovým glazé, fazolovými lusky a bramborovým pyré
 • Pečené kachní stehno, bílé a červené zelí, houskový knedlík
 • Hovězí biftek se ztraceným vejcem a hranolky

DEZERTY:

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru
Foto: pexels.com
 • Jahodovo-tvarohový dortík
 • Tiramisu
 • Čokoládové soufflé a kandovaným ovocem

DOBRŮTKY NA VEČER:

Menu pro mlsné jazýčky sestavené na míru
Foto: pixabay.com

Večerní raut by měl zkombinovat prvky klasiky s jídly grilovanými a pikantními. Své místo zde mají i takzvané „chuťovky“

 • Hovězí gulášek s karlovaským knedlíkem
 • Bramboráčky, zeleninové ragů s křenem
 • Grilovaný kuřecí steak s barevným pepřem a hranolky
 • Smažené vepřové řízečky s bramborovým salátem
 • Lososové soté s rýží
 • Roládky z kuřecích prsíček s listovým špenátem
 • Studený talíř – tj. výběr uzenin a sýrů s dostatkem zeleninové oblohy

Orientační cena uvedeného složení rautu je 1000,- Kč/osobu. Kalkulace vychází zhruba o třetinu výhodněji, než v případě menu servírovaného, a to z důvodu menšího plýtvání s potravinami a potažmo porcemi. Strávníci si na talíře naloží jen tolik, co skutečně snědí.

 
 

Přečtěte si více