Marriage Guide online

Svatební hostina a věčné dilema: platit nebo neplatit alkohol

Text: Lenka Zelnitiusová

Když přijde na řešení hostiny, z pohledu financí to není zcela zanedbatelná částka, právě naopak. Servírované menu, raut, zákusky, svatební koláčky, svatební dort a především pití. V rámci nealkoholických nápojů není co řešit, jenomže problém nastává v otázce těch alkoholických. Zaplatit hostům vše, co vypijí, nebo se přiklonit k úspornějšímu rozhodnutí? V následujících řádcích se vám pokusíme udělat jasno.

Svatební hostina a věčné dilema: platit nebo neplatit alkoholZobrazit galerii (4)
Foto: Pixabay.com

„Vzhledem k tomu, že můj tatínek i ten Davidův si rádi vypijí a neznají míru, tak jsme na svatbě podávali pouze pivo a víno. Nejenom pro klid v duši, ale také z důvodu financí. Jsme rádi, že jsme našetřili na všechny nutné výdaje. Tvrdý alkohol v restauraci pro šedesát svatebčanů jsme si zkrátka nemohli a po pravdě ani nechtěli dovolit,“ přiznává zcela na rovinu Magdaléna (33) z Plzně.

„Když už svatba, tak pochopitelně s plnou parádou. Vdávám se jednou za život (doufám) a tak je mým přáním, aby si hosté na účet novomanželů poručili, co hrdlo ráčí. Naše svatba byla velkolepá, nemluvě o líbánkách. Vše jsem plánovala několik měsíců dopředu. Hosté jedli a pili k plné spokojenosti a já vám řeknu jedno. Tak jako tak se nám svatba ve výsledku celá zaplatila, což jsem ani nedoufala. Nicméně mám z naší veselky skvělý pocit, když vím, že naši hosté nebyli v ničem limitovaní,“ svěřuje se Adéla (28) z Klatov.

Tvrdý alkohol je na českých svatbách poměrně rozšířený, přece jen panák domácí slivovice od tatínka nebo strýčka nesmí chybět. Napříč světem ale platí i jiné zvyklosti. Pořádají se také svatby zcela nealkoholické. Jaké jsou tedy možnosti, jak alkohol na svatbě řešit?

ANO

Svatební hostina a věčné dilema: platit nebo neplatit alkohol
Foto: Pixabay.com

Více než polovina českých nevěst nemá problém s úhradou alkoholických nápojů včetně tvrdého alkoholu. Tento fakt může přispět k tomu, že svatebčané posilnění o několik panáků budou v mnohem veselejším rozpoložení. S čímž vzrůstá riziko, že se někteří picnou víc, než měli v plánu, a větší či menší ostuda může být na světě. Samozřejmě musíte počítat s vyšším rozpočtem.

NE

Svatební hostina a věčné dilema: platit nebo neplatit alkohol
Foto: Pixabay.com

Je to jen vaše svatba a tedy pochopitelně záleží jen na vás dvou, jaká pravidla si nastavíte. Pokud úhradu alkoholu na vaší svatbě zatrhnete, rozhodně o tom hosty včas informujte. Ideální je, když tuto informaci sdělí někdo z personálu daného podniku hned po usazení. Na tuto situaci dále mohou upozornit meníčka na slavnostní tabuli nebo cedulka u baru s všeříkajícím poselstvím.

Vlastní alkohol

V případě, že se vaše svatba koná v tělocvičně nebo někde mimo gastronomické zařízení, máte tu výhodu, že si můžete přinést vlastní alkohol, aniž byste byli nuceni platit korkovné. S jakými alkoholickými láhvemi tedy počítat? Na přivítanou je to již tradiční panák ovocné pálenky, nejčastěji slivovice nebo meruňkovice. Přípitek, rozlévané víno ve džbáncích, čepované pivo. Dále whisky, koňak, tmavý rum z tropických oblastí (Karibik, Mauricius, Střední Amerika), bílé rumy jsou vhodnější na míchané koktejly, případně vodka atd.

Pořádáte hostinu v restauraci, ale rádi byste si přinesli vlastní alkohol? Neváhejte se na tuto informaci zeptat provozního, se kterým celou akci domlouváte. A to hned na začátku, ať předejdete nepříjemné situaci.

Jen do určité výše

Svatební hostina a věčné dilema: platit nebo neplatit alkohol
Foto: Pixabay.com

Stále více českých párů jde na placení alkoholických nápojů od lesa stanovením finančního limitu. Jakmile objednávky hostů na baru převýší vámi jasně stanovenou částku, obsluha obeznámí hosty, že si každý platí útratu sám za sebe a je vymalováno. Vy se díky tomuto řešení necítíte jako strýček skrblík a zároveň máte jistotu, že vás z účtu za alkohol neraní mrtvice.

Jen určitý druh alkoholu

Na svatbách se v současné době lze setkat také s placením nealkoholických nápojů, piva a vína spolu s úhradou dvou míchaných alkoholických drinků. Jaké zvolit? Třeba ty, které máte s vašim drahým nejraději.

 
 

Přečtěte si více