Marriage Guide online

Co jíst jeden den před svatbou

Text: Alena Klimková

Dvacet čtyři hodin před svatbou nastává pro většinu nevěst velmi kritické období. Předsvatební stres se mnohdy projevuje také na jejich trávení. Trpí nadýmáním, nebo do sebe naopak nedokážou dostat jakoukoli porci jídla. Před svatbou však nikdy nehladovte, i když se chcete vyhnout problémům s trávením, nebo chcete v den D docílit plochého bříška. Které potraviny byste tedy měla dvacet čtyři hodin před obřadem zařadit do svého jídelníčku, a kterým se raději vyhnout?

Co jíst jeden den před svatbouZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Když nevěsta plánuje svatbu, svou pozornost směřuje na výběr svých šatů či kytice i na samotný průběh celého svatebního dne. Často ale zapomíná na své vlastní tělo, které potřebuje před svatbou zvláštní starostlivost. Není proto od věci, aby se budoucí nevěsta zaměřila i na skladbu svého jídelníčku. Zejména posledních dvacet čtyři hodin před svatbou je velmi kritických. Co tedy jíst a na která jídla raději zapomenout?

Co do jídelníčku před svatbou nepatří

Co jíst jeden den před svatbou
Foto: Pixabay.com

Jak by neměl vypadat váš předsvatební jídelníček? Rozhodně by v něm měly chybět potraviny, které nadýmají. Abyste se tedy vyhnula zažívacím potížím a měla ve svůj den D také plošší bříšku, dvacet čtyři hodin před svatbou se raději vyhněte všem luštěninám, ale také zelí, cibuli nebo čerstvému pečivu.

Ze svého jídelníčku rovněž vyřaďte potraviny, které způsobují otoky nebo po jejichž konzumaci by u vás mohlo dojít k nečekané alergické reakci (například v podobě kožní vyrážky). Výživoví poradci tak doporučují, aby se budoucí nevěsty dvacet čtyři hodin před svatbou vzdaly rafinovaných cukrů, polotovarů, konzervovaných jídel, velmi kořeněných jídel, uzenin a tučného masa.

TIP: Den před svatbou nejezte ani nová či exotická jídla, která vám paradoxně přijdou zdravá. Předem totiž nevíte, jakým způsobem by na ně mohlo vaše tělo reagovat.

Ukázkový jídelníček

Co jíst jeden den před svatbou
Foto: Unsplash.com

Základem jídelníčku, který si budoucí nevěsta naordinuje jeden den před obřadem, by měla být lehká a vyvážená strava. V žádném případě před svatbou nehladovte, ani nejezte těžké potraviny, které vaše tělo jenom unaví. Zaměřte se zejména na stravu plnou čerstvého ovoce a zeleniny. Z masa vsaďte na ryby a drůbež. Vhodné jsou pro vás také nízkotučné zakysané mléčné výrobky, vejce, ovesné vločky a různé druhy semen a oříšků. Jak by tedy mohl váš předsvatební jídelníček vypadat?

  • Snídaně: Nízkotučný řecký jogurt s čerstvým ovocem, sklenice čerstvého pomerančového džusu
  • Svačina: Plátek celozrnného chleba s 1/3 zralého avokáda
  • Oběd: Zeleninový salát s kuřecím masem s dresingem z nízkotučné zakysané smetany
  • Svačina: Jedno celé jablko, strouhaná mrkev s ořechy a citronovou šťávou
  • Večeře: Plátek lososa s bylinkovou omáčkou a vařenou quinou

Dostatečný pitný režim

Co jíst jeden den před svatbou
Foto: Unsplash.com

Vedle lehkého a vyváženého jídelníčku je velmi důležitý také dostatečný pitný režim, na který by měla každá nevěsta dbát už celý jeden týden před svatbou. V průběhu jednoho dne vypijte alespoň 1,5 litru čisté neperlivé vody. Díky tomu budete mít v den svatby čistší a jasnější pleť. Kromě vody můžete pít také zelený čaj nebo některé bylinkové čaje. Například pravidelné pití meduňkového čaje dokáže zmírnit projevy předsvatebního stresu. Zapomeňte však na jakékoliv nealkoholické sycené nápoje, způsobují totiž nepříjemné nadýmání.

Ač byste pár dnů před svatbou jistě ráda sáhla také po skleničce červeného vína, na tento způsob zklidnění a nervového uvolnění raději zapomeňte. Alkohol může podpořit vaše problémy s pletí a rovněž způsobit nevzhledné otoky pod očima, což jako nevěsta rozhodně nepotřebujete.

Co jíst v den svatby

Co jíst jeden den před svatbou
Foto: Pixabay.com

Snídaně je pravděpodobně to poslední, na co ve svůj den D myslíte. Ovšem právě kvalitní snídaně je základem, abyste měla do doby, než projdete uličkou k oltáři, dostatek energie a zároveň i dobrou náladu. Která jídla si můžete k této snídani bez strachu dopřát? Například misku ovesné kaše s čerstvým ovocem a skořicí, dva plátky celozrnného chleba s lehkým smetanovým sýrem typu žervé nebo řecký jogurt s ovocem. Chcete-li něco sytějšího, dejte si k snídani míchaná vejce s celozrnným chlebem nebo vaječnou omeletu se šunkou a rajčaty.

Po obřadu se už nemusíte jakkoli omezovat a s klidem si na svatební hostině dopřejte, na co máte chuť. A to od hlavního chodu přes cukroví až po svatební dort. Proč neochutnat všechny výsledky vašeho snažení? Svou vlastní svatbu v roli nevěsty si máte možnost přeci jenom užít (zpravidla) jednou za život, tak ať to je se vším všudy!

 
 

Přečtěte si více