Marriage Guide online

Exotické ovoce na svatbě

Text: Michaela Vadová

Exotické i naše tradiční ovoce na letní svatbu rozhodně patří. Nepřeberné množství ovocných druhů, chutí, barev a variací promění svatební tabuli i atmosféru vašeho velkého dne v prázdninový mejdan.

Exotické ovoce na svatbě

Ovocné koktejly a mísy na svatbě určitě potěší i děti, dospělým zaručeně zachutnají ovocné drinky s kapkou alkoholu i bez, zkrátka ovoce je v létě skvělé a osvěžující, navíc s ním můžete vytvořit i dokonalou dekoraci. Udělejte ze své svatby zároveň oslavu léta!

Dekorace z ovoce – provoní, prosvětlí a osvěží!

Jednoduše naaranžovat několik pomerančů, jablek, banánů a hroznového vína do mísy nebo do několika úhledných pyramid, to hravě zvládne každý. Takto přichystané ovoce pak můžete položit do středu svatební tabule, nebo rozestavět jinde v místnosti, třeba na příruční stolky. Ovoce takto působí skutečně jen jako dekorace, dodá hodovní místnosti či malému salonku příjemnou svěžest, a pokud se hostiny neúčastní děti, zřejmě zůstane netknuté.

Vyřezávané ovoce a zelenina

Chcete-li však skutečně zaujmout a mít na svém svatebním stole něco skutečně neobvyklého a krásného, něco, čím ohromíte a co možná předčí i dominantu svatebního dortu, pak vás určitě osloví dekorativní vyřezávané ozdoby, sošky a kompozice z ovoce a zeleniny. Jsou to skutečná umělecká díla, velmi precizně a detailně vypracovaná do nevšedně reálných tvarů a podob květin, zvířat i různých postav. Nejčastěji můžete vidět takto vyřezané různé typy velkých tykví, cukrové a vodní melouny, salátové okurky, cukety, lilek, dýně, ale i ananas, citrusy, jablka, ovoce typu papája nebo mango, mrkev, bílou ředkev, ředkvičky, zelí, červenou řepu a jiné. Kromě nejrůznějších typů plastických motivů, květů, hradů či zvířátek, můžete mít takto vypracované i jakékoliv logo, nápis nebo symbol, dětské, narozeninové a samozřejmě svatební motivy.

Ovocné mísy

Další velmi estetickou záležitostí na slavnostní tabuli jsou ovocné mísy. Jejich příprava není tolik náročná jako vyřezávané dekorace, zvládnou ji téměř v každém lahůdkářství či cukrárně, čímž jsou samozřejmě také levnější. Jednoduchou ovocnou mísu zvládnete možná i sami, použít můžete jakékoliv ovoce nebo zeleninu dle chuti. Tradiční i exotické druhy nakrájené na plátky a menší kousky do úhledných řad můžete podávat samostatně nebo jako doplnění sýrových a uzeninových obložených mís.

Ovocné pamlsky a dorty

Ovoce “na sladko“ samozřejmě nemůžeme opomenout. Svatba v létě se má nést především v duchu svěžesti a lehkých chutí, proto se určitě budou lépe hodit dorty a sladkosti pestrých barev, ovocných vůní a lehkých, např. tvarohových nebo jogurtových náplní a krémů. Na těžké máslové krémy se spoustou hutné čokolády raději pro tentokrát zapomeňte, příliš zasytí a jsou velmi tučné. Skvěle se budou hodit lahodné pěnové dezerty, např. ovocný mousse, který je výborný jahodový, citronový, zdobený meduňkou nebo mátou, ale i čokoládový, který určitě zachutná dětem, zdobený třeba lentilkami. Nezapomeňte také na šlehačkové dobroty a poháry, samozřejmě se spoustou exotického ovoce. Šlehačka zdobená ovocem na kopci zmrzliny je prostě dokonalá, všichni ji milují a hodí se na každou příležitost. Oblíbené jsou také např. “královské jahody“ – velké, sytě červené jahody na půl máčené v čokoládě, vypadají luxusně a chutnají zrovna tak.

Ovocné kytice – krásné na pohled i jako zdravé mlsání pro děti

Ovocné kytice jsou dalším přepychem, který si můžete dopřát, chcete-li být originální. Tato krásná svatební dekorace na stůl může být i originálním svatebním darem. Ručně aranžované kytice a bonboniéry z exotického ovoce jsou zárukou čerstvého a zdravého mlsání pro děti i pro ty, kdo si hlídají linii. Na přání bývají také zdobeny kvalitní čokoládou, mohou být doručeny jako dárkový balíček i obsahovat věnování v podobě písmen z ovoce. Na rozdíl od vyřezávaných kreací, které jsou obvykle určeny jen pro oko, si na ovocných kyticích také pochutnáte.

Ovocné nápoje a koktejly

Dalším skvělým nápadem pro letní svatební hostinu se nám zdají být nejen obvyklé ovocné nápoje pro osvěžení, ale i originální ovocné koktejly a oblíbené smoothies, které potěší lahodnou, sytou chutí a spoustou vitamínů. Pokud plánujete hostinu doma, zřejmě zůstane příprava těchto nápojů na vás. Aby chutnaly všem, volte oblíbené, sladší ovoce – jahody, banány, mango, jablka apod. K přípravě koktejlů můžete použít i smetanu nebo jogurt. Nešetřete ovocem na ozdobení sklenic. Dospělým neuškodí na dochucení ovocného nápoje kapka vodky nebo jiného alkoholu.

Tip: Sametové smoothie “Hawaii“

 • 100ml mléka nebo smetany
 • 1 lžíce javorového sirupu nebo nektaru z agáve
 • půlka ananasu
 • 1 lžíce sušeného mléka
 • 1 banán
 • 100 ml kokosového mléka
 • hrst jahod

Tuto lahůdku můžete podávat jako lahodné osvěžení např. k předsvatebnímu pohoštění pro děti, když si ostatní vychutnávají aperitiv.

Půlnoční překvapení – ovocná bowle

Ovocná alkoholická bowle bývá radostně vítána na každé oslavě. Je skvělým oživením každé letní párty, proč ji tedy nenabídnout jako zlatý hřeb svatební hostiny?

Tip: ovocná bowle se sektem

 • 0,5l bílého suchého vína
 • 0,75l suchého sektu
 • 1 plechovka ananasu
 • 1 plechovka mandarinek
 • 4 červené pomeranče
 • dle chuti sklenka vodky

Ovoce zalité alkoholem dobře promícháme a vychladíme. Množství surovin závisí na počtu osob. Bowle je osvěžující a chutná, příjemně uvolní atmosféru letního večera, spláchne blížící se únavu a povzbudí smysly k objevování dalších chutí.

 
 

Přečtěte si více