Marriage Guide online

Trendem sladkostí na svatební hostině jsou tematické muffiny

Text: Lucie Holásková

Ke svatební hostině neodmyslitelně patří také sladké zákusky a dezerty. Klasickým sladkým občerstvením kdysi byly zákusky v podobě indiánků, věnečků, různých řezů, rolád a dalších pochutin. No trendem poslední doby jsou tzv. svatební muffiny.

Trendem sladkostí na svatební hostině jsou tematické muffiny
Foto: Lucie Holásková

Kde se vzali muffiny?

Možná vás napadá, kde se ten muffin vzal a co to vlastně je? Ze širšího hlediska jde o sladký zákusek, pocházející z Ameriky, podobný svým složením bábovce. Klasickým muffinem je bábovkové těsto, s kousky čokolády. Avšak oblíbenost muffinů v poslední době dala vznik nejrůznějším druhům. V posledních letech se tak muffiny začaly objevovat také na svatebních hostinách, v sekcích sladkého občerstvení, nebo tzv. candy barů. Důvody jsou jednoduché:

 • Jde o chutný sladký dezert
 • Jeho příchutě si zvolíte sami - podle chuti, požadavků a kreativity
 • Jednoduchá příprava
 • Snadné uskladnění (zákusek se vám nerozteče ihned po obřadu)
 • Kreativní design (tematické zdobení, dle vašich představ)

Proč nevěsty volí svatební muffiny?

Důvodů, proč zvolit muffiny na vaši svatební hostinu, na místo zákusků, je hned několik. Pár výhod muffinů jsme si již vyjmenovali, avšak pojďme se podívat blíže na hlavní dva důvody, proč do toho jít.

1. jdeme s dobou

Každá doba má své trendy a trendem dnešní doby, ohledně sladkého občerstvení, jsou prostě muffiny. Takže i moderní nevěsty se přiklánějí k této variantě zákusků na svatebních hostinách. Kromě toho, že je to ,,in“ a trendem, jde také o design svatby. Přemýšlíme nad výzdobou při obřadu, výzdobou na hostině, nad barvami, které pro svatbu zvolíme, nad účesem a šaty, ale přemýšlíme také nad vizuální podobou našeho občerstvení. Takový muffin pak lehce poslouží jako sladká tečka, ale i jako sladká svatební dekorace vaší hostiny. Muffiny si totiž můžete nechat vyhotovit s téměř jakýmkoli zdobením, které vás napadne - v tematických barvách vaší svatby a to vše v různých příchutích (lze zvolit také slanou variantu pro tento zákusek). Ať už tedy váš muffin zdobí písmenka vašeho a partnerova jména, kytičky, duha, srdíčka, zapíchnete do nich různé kartičky apod., či cokoli, co vás napadne, rozhodně tím nic nezkazíte. Právě naopak, každá nevěsta se snaží, aby právě její muffiny byly nové a originální

2. úspora času i peněz

Tou nejlehčí variantou asi vůbec, je objednávka cukroví. Mnohdy si ale za takovou nálož cukru pěkně připlatíte. Mnohé nevěsty se pak rozhodují pro variantu, kdy zadávají pečení různě po rodinách a známých, nebo se do něj dokonce pouští sami. Pokud patříte mezi ty tvořivé ženy, které rády kouzlí v kuchyni, příprava muffinu vám zabere podstatně méně času a úsilí, než vyhotovení klasických svatebních zákusků. Také po finanční stránce se muffiny vyplatí lépe. V první variantě – objednávka cukroví, vás vyjdou levněji a to z toho důvodu, že potřebné suroviny na tento dezert nejsou tak drahé. Ten samý důvod pak platí i při domácí výrobě. Celkově si tak ušetříte spoustu času a nakonec i nervů. Jak již bylo zmíněno, příprava muffinů a jejich pečení, je podstatně rychlejší, oproti zákuskům a jejich trvanlivost a výdrž, při uchovávání, je mnohem snadnější, než například u klasického věnečku, kde se v horkých letních dnech bojíte o jeho polevu.

Originální varianta pro vaši svatební hostinu

Existuje mnoho receptů na přípravu muffinů. Univerzálním receptem je asi následující výčet surovin, které jsou potřeba pro vyhotovení klasického ,,buchtového“ muffinu, bez dalších přísad, či náplní:

Základní recept na svatební muffiny:

 • hladká mouka
 • cukr (s čokoládou uberte, s kyselým ovocem naopak přidejte)
 • prášek do pečení
 • špetka soli
 • vanilkový cukr
 • vejce
 • mléko – nebo jogurt a trochu mléka
 • rozpuštěné a vychladlé máslo

Záleží pak už jen na vás, co dalšího do muffinů přidáte. Může to být čokoláda, šlehačkový krém, ovoce, vanilkový krém, či puding a další náplně. Kromě výplně muffinů je pak důležité jeho samotné zdobení. To přeci udává celkový styl, dekorační dojem a design hostiny a svatby celkově. Jak již bylo zmíněno, druhů zdobení existuje celá řada a záleží jen na vás a na vašem vkusu, pro jaké se rozhodnete. Inspiraci můžete najít na internetu, ale i ve své hlavě.

Přeji, aby váš den ,,D“ byl sladkou tečkou za svobodným životem a teď už jen s chutí do manželství!

 
 

Přečtěte si více