Marriage Guide online

Svatební dort aneb co říkají tradice

Text: Alena Klimková

Snad žádná nevěsta si nedokáže představit svůj svatební den bez svatebního dortu. Nejde však pouze o sladký moučník, který novomanželé a svatebčané konzumují bezprostředně po svatebním menu. Svatební dort plní na svatební hostině s ohledem na tradici velmi důležitou funkci, kterou se rozhodně vyplatí nepodceňovat.

Svatební dort aneb co říkají tradiceZobrazit galerii (5)
Foto: Pexels.com

Svatební dorty byly důležitou součástí každé svatby už před více než sto lety. Naše praprababičky však neměly na svatební tabuli nic složitého. Svatební dorty byly tehdy velmi jednoduché, zpravidla ozdobené bílou polevou či krémem a doplněné květinou. Ve 20. letech 20. století si už nevěsty prosadily patrové dorty s nápadným zdobením. O deset let později se rozmohla móda svatebních dortů doplněných o postavičky nevěsty a ženicha.

Druhá polovina 20. století znamenala v oblasti svatebních dortů velký posun. Od té doby se klasikou staly vysoké několikapatrové dorty, které jsou oblíbené i na dnešních svatbách, i když paradoxně nejsou tolik praktické na převoz. 80. léta 20. století přidala svatebním dortům na výraznosti a zdobení. Na přelomu tisíciletí se kromě klasických dortů začaly na svatebních tabulích objevovat také svatební dorty z cup caků, které jsou obrovských hitem i v dnešní době.

Počet dortů na svatební hostině

Svatební dort aneb co říkají tradice
Foto: Pixabay.com

Na čestném místě přímo v čele svatební tabule by vám rozhodně neměl chybět svatební dort. Další dorty záleží už na vašem vlastním uvážení. V každém případě se již na svatební tabuli tak často nevidí a jsou spíše závanem minulosti.

Jaké tedy máte možnosti? Během svatební hostiny (nebo ještě před ní) novomanželé mnohdy předávají dorty pro maminky jako poděkování za syna a poděkování za dceru. Nevěsta tento dort věnuje mamince ženicha a ženich zase mamince nevěsty. Dorty pro maminky jsou jednoduché a nízké a mají převážně tvar kruhu, srdce, čtverce nebo podkovy.

Dorty pro maminky jsou tradicí, kterou ještě v dnešní době dodržuje spousta novomanželů. Na svatební tabuli se však mnohdy objevují i další typy dortů. Někteří novomanželé například darují dort ještě kolektivu spolupracovníků nebo kamarádů (třeba hokejovému týmu). Na svatební hostině se objevuje i dort, který je zase překvapením pro novomanžele a který připomíná jejich společnou zálibu (např. dort ve tvaru fotbalového hřiště, motorky atd.).

Svatební dort by měl způsobit wow efect

Svatební dort aneb co říkají tradice
Foto: Pixabay.com

Zatímco našim rodičům stačil obyčejný máslový jednopatrový dort, dnešní svatební dorty svatebčanům vyrážejí dech. Tento nejdůležitější svatební moučník má za úkol způsobit wow efekt. Kromě toho by měl ladit s barvou svatební tabule i s celkovým stylem svatby. Jeho posláním je rovněž podtrhnout osobnost novomanželů a odrážet také jejich vkus a společné zájmy.

Je jen na vás, zda se rozhodnete pro klasický patrový dort. Další možností je moderní makronková věž s malým dortíkem nahoře nebo svatební dort z cup caků. I samotnému patrovému dortu však můžete dát moderní punc. Místo potahovaného vsaďte na „nahý“ dort s ovocem (neboli naked cake), který je v současnosti velkým svatební hitem.

Velikost svatebního dortu

Velikost svatebního dortu by měla odpovídat počtu hostů, kteří se účastní svatební hostiny. Počítejte ideálně se 150gramovou porcí na jednoho člověka. Není však od věci, když bude svatebního dortu o něco více, můžete jej posléze dát hostům také do svatební výslužky.

Zjistěte si navíc, zda nebudete mít na svatbě člověka s potravinovým omezením. Připravte si pro něj například speciální speciální mini dortík, který bude plnohodnotnou náhradou za svatební dort.

Krájení svatebního dortu

Svatební dort aneb co říkají tradice
Foto: Pixabay.com

Samotné krájení svatebního dortu je symbolickým okamžikem, ke kterému se vztahuje řada tradic i pověr. Jedná se o jednu z prvních činností, kterou novomanželé dělají společně. Ke krájení svatebního dortu přistupují novomanželé v průběhu svatební hostiny, a to ideálně na závěr svatebního menu (nebo určitou chvíli po obědě), kdy má dort posloužit jako zákusek. Jelikož je krájení dortu velmi důležitou součástí svatebního dne, není od věci na něj svatebčany upozornit přípitkem nebo vhodnou hudbou.

TIP: Je váš svatební dort dvou, tří nebo vícepatrový? Krájejte jej po patrech a začněte jej nejprve rozkrajovat od horního patra. Jako čerství novomanželé svůj svatební dort raději pouze jednou nakrojte. Zbylé krájení ponechejte na personálu, který vás na svatební hostině obsluhuje. Tento postup zaručí, že se z výsledného dortu nestane fašírka.

Kdo bude hlavou rodiny?

K samotnému krájení svatebního dortu se vztahuje spousta pověr. Jedna z nich říká, že ten, kdo má při krájení dortu ruku nahoře a vede tedy při krájení svého partnera, bude v manželství hlavou rodiny. Další pověra však upozorňuje na to, že nevěsta by měla krájet dort a ženich by jí měl překrývat ruku z jiného důvodu. Muž tímto naopak symbolizuje, že své ženě bude v manželství oporou. Další pověra týkající se krájení svatebního dortu zase praví, že ten, kdo se nože dotkne jako první, bude vládnout v kuchyni.

Dort pro každého svatebního hosta

Svatební dort aneb co říkají tradice
Foto: Pixabay.com

Podle svatební pověry by měl každý ze svatebních hostů sníst alespoň kousek svatebního dortu. Kdyby některý z hostů svatební dort odmítl, přineslo by to prý novomanželům smůlu. Tradice říká, že první kousek svatebního dortu by měli novomanželé jíst společně, podobně jako svatební polévku.

První porci svatebního dortu dává ženich do úst nevěstě, poté nevěsta dává k ochutnání dort ženichovi. Další kousek svatebního dortu následně dostává ženichova matka a nevěstina matka, poté ženichův otec a nevěstin otec. Rozdávání svatebního dortu svatebním hostům následně závisí na příbuzenském vztahu, věku či důležitosti.

Svatební dort však pro novomanžele a svatebčany rozhodně není pouze "něčím sladkým na zub“. Tento moučník symbolizuje, že během vstupu do společného života bychom se měli umět s ostatními dělit. A to nejen o jídlo a další hmotné věci. Ale především o náš čas, pozornost a lásku.

 
 

Přečtěte si více