Sladké pohoštění na svatbu: Tipy pro mlsné jazýčky i dietáře
Na svatební dort se všichni těší, ale co když jeden kousek nestačí a hosté se akorát navnadí na další sladké pohoštění? Jen jim ho dopřejte! Sladký koutek, candy bar, hříšný pultík nebo jakkoliv stoleček s dobrotami pojmenujete, určitě nezůstane opuštěný.
Základem úspěchu každé svatební hostiny je vyváženost a pestrost pokrmů. Totéž platí i u sestavování sladkého menu. Snažte se ho společně s dodavateli vymyslet tak, aby si na své přišlo co nejvíce strávníků. Uspokojíte tak milovníky čokolády, odpůrce tučných sladkých krémů i hosty s alergií na ořechy.
Pastva pro oči
Sladký koutek by měl na první pohled působit opravdu krásně, fotogenicky a hrát všemi barvami. Jednotlivé sladké kousky proto laďte do různých tvarů i barev a vyhrajte si i s okolní výzdobou.
Po vizuální stránce vypadá úžasně například čokoládová fontána, tedy několikapatrový podstavec s tekoucí hořkou či mléčnou čokoládou (nešetřete na kvalitě!), do které hosté namáčejí čerstvé ovoce. A kdo si chce hlídat linii, zůstane jen u něj – samotné čerstvé jahody, meloun, banán, hroznové víno nebo jablka poslouží jako příjemný lehký dezert po obědě nebo ke kávě.
Vedle čokoládové fontány zkuste v rámci sladkého pohoštění servírovat také křehké francouzské makronky, cupcaky nebo muffiny s různobarevnou polevou a různorodými posypy ze strouhané čokoládu, sekaných mandlí nebo kokosu. Úžasně vypadají minikošíčky s pudinkovou náplní, čerstvým ovocem ozdobené jedlými květinami.
Klasika nejen pro prarodiče
Za dob minulé generace letěly cukrovinky, jako laskonky, indiánky, rolády, větrníky nebo punčové řezy. I když tyhle kalorické bomby už dávno vyšly z módy, zvažte, zda některý z těchto tradičních dortíků přeci jen na svatbě nenabízet. Třeba ve zdravější variantě. Nejen vaše babičky nebo dědečkové budou nadšení.
Zato svatební koláčky s tvarohem, povidly, mákem nebo marmeládou nestárnou a už po několik desetiletí na českých svatbách většinou nechybí. Jestli milujete klasiku české cukrářské scény, nabídněte hostům vedle svatebních malých koláčků také valašské frgály s různou náplní nakrájené na malé kousky.
Nepečené zázraky
Vedle pečených sladkostí se na svatbu hodí také nepečené alternativy. A nebojte, jejich příprava je množná jednodušší, než si myslíte. Obyčejnou zmrzlinou (z kvalitních domácích surovin) zabodujete hlavně v letních měsících. Stejně tak osvěžujícími sorbety z čerstvého ovoce. Vynikající jsou také čokoládové nebo ovocné pěny nebo nadýchaný pudink (např. ve veganské verzi z kešu oříšků).
Jako dezert k odpolední kávě se vedle svatebního dortu hodí také pravé italské tiramissu z mascarpone, nepečený tvarohový koláč s jahodami nebo ořechy či sušené ovoce zalité čokoládou, karobem nebo jogurtovou polevou a servírované v malých košíčcích z papíru nebo lodičkách z kukuřičného škrobu.
Zdravé dobroty
Dejte si záležet také na zdravější verzi sladkého pohoštění. Pokud je mezi vašimi hosty někdo s intolerancí lepku nebo laktózy, připravte speciálně pro něj sladkosti ve verzi bez mléka a bez mouky.
Pro ostatní, kteří si potrpí na zdravou výživu a nechtějí se cpát tučnými zákusky, připravte vedle čerstvého nakrájeného ovoce třeba raw kuličky z datlí, fíků a oříšků, „müsli“ tyčinky z obilných vloček a sušeného ovoce nebo kokosu. Uvidíte, že se po nich jen zapráší.
Pár rad na závěr
Držte se protentokrát hesla „čím menší, tím lepší“ a dortíky nechte zhotovit ve zmenšené verzi, aby jich hosté mohli ochutnat co nejvíc. Myslete také na to, že ne všichni hosté budou ze sladkého baru zrovna odvaření. Pro ně proto připravte několik druhů zákusků a zobání na slano. Tedy mini quiche, sýrové tyčinky, pečivo s olivami, sušenými rajčaty, šunkou apod.
Ke každému zákusku na cedulku napište, o co se jedná a zda obsahuje nějaké alergeny. Vyhrajte si také se způsobem servírování – střídejte košíčky, kornouty, misky, lodičky, mini skleničky a další tvary podtácků a talířků. Pro další inspiraci nahlédněte do galerie v tomto článku.