Svatební dort na svatbě nesmí chybět. Kolik stojí a podle čeho ho vybrat?
Bohaté šlehačkové zdobení, marcipánový potah, nebo nahota s čerstvým ovocem? Stylů svatebních dortů je nespočetné množství. Proto vám poradíme, podle čeho se při jejich výběru orientovat, a na kolik peněz vás sladká tečka na svatební hostině přibližně vyjde.
O stylu svatby už máte nejspíš určitou představu, podle ní se proto snažte vybírat i podobu svatebního dortu. Na venkovní svatbu v boho stylu bude perfektně pasovat dort z lehkého piškotového těsta ozdobený ovocem, na luxusní hostinu v zámecké restauraci spíše tradiční vícepatrový potahovaný dort.
Při výběru dortu si ale rozmyslete i několik praktických faktorů:
- Roční období, a tedy přibližnou teplotu, ve které dort budete servírovat (nikdo se přeci nechce dívat na roztékající se šlehačku nebo čokoládovou polevu);
- počet hostů, kteří si na dortu budou pochutnávat (chcete se vyhnout nepříjemné situaci, kdy se na někoho nedostane);
- rozpočet (kolik korun můžete do dezertu maximálně investovat).
Kolik svateb, tolik dortů
Zkušení cukráři rádi vyhoví vašim představám a vyrobí svatební dort, který bude výborně chutnat a krásně vypadat. Není dvou svateb, na kterých by byl úplně totožný dort. Slavnostní dezert by měl vždy odrážet vkus i oblíbené chutě novomanželů.
Tyto tipy dortů patří mezi nestárnoucí svatební klasiky:
- Zdobný šlehačkový dort
- Dort s čokoládovou polevou
- Noblesní potahovaný dort
- Nadýchaný ovocný dort
- „Nahý“ ležérní dort s krémem
V poslední době se velké oblibě těší také dorty, které se nemusejí krájet. Ve vícepatrovém stojanu jsou místo jednolitého dortu pěkně naaranžované muffiny, cupcaky s krémem nebo křehké pestrobarevné makronky. Na každého hosta připadne jeden takový dezertík a novomanželé si ušetří práci s pracným rozdělováním. Pro více inspirace se podívejte do fotogalerie článku.
Jedlé zdobení, ze kterého oči přecházejí
Nechte si od cukráře poradit, jaký typ těsta a náplně se k vybranému stylu dortu nejlépe hodí. Celkový dojem ale nejvíce utváří finální dekorace. Tradiční panáčky s ženichem a nevěstou nebo jedlé růže z marcipánu dnes stále častěji nahrazuje naaranžované čerstvé ovoce v kombinaci s květinami nebo barevnou stužkou. Je tedy jen na vás, co si vyberete.
Dvakrát měř, jednou řež
A teď k číslům. Jak velký by vlastně svatební dort měl být? Nejprve si rozmyslete, v jaké části svatebního dne budete dort servírovat, a kolik lidí si na něm tím pádem bude pochutnávat. Dort se obvykle krájí buď po obědě v rodinném kruhu, nebo večer na oslavě se všemi zúčastněnými. Na jednu porci počítejte přibližně 150 gramů. Toto číslo vynásobte počtem hostů a vyjde vám celková váha dortu.
Ceny svatebních dortů se liší podle typu a kvality použitých ingrediencí, náročnosti zpracování a samozřejmě velikosti. Jestli máte šikovné babičky, tetičky nebo kamarádky, které mají pečení dortů jako koníček či formu přivýdělku, máte vyhráno – dort vám rády vyrobí jako svatební dar. U profesionálů za dort zaplatíte od jednoho až ke dvaceti tisícům korun.
Logistika na závěr
Myslete také na to, jak svatební dort budete skladovat. Několikapatrový dort se do běžné lednice často vůbec nevejde a vozit ho v kufru auta může být pěkně riskantní. Neváhejte si proto připlatit za dovoz od cukráře na místo až v den svatby, což vám ušetří spoustu starostí. S majitelem restaurace si dopředu domluvte možnost skladování ve velké lednici, nebývá to pro ně problém.