Marriage Guide online

Chystáte svatbu příští rok? Začněte se připravovat včas!

Text: Lucie Holásková

Jste zasnoubení a v příštím roce si chcete říci své ,,ANO“? Času máte ještě hodně. Jsou ale věci, které si můžete začít plánovat, nebo dokonce i zařizovat už teď...

Chystáte svatbu příští rok? Začněte se připravovat včas!

Být první se vyplácí

Možná vás to nepřekvapí, ale je potřeba to zmínit.

Jako první je dobré si rezervovat místo konání svatby a svatební hostiny. Na ty nejlepší a nejoblíbenější místa se dělají rezervace klidně i rok předem. Byla by škoda, kdyby jste o své vysněné místo svatby přišli jenom kvůli tomu, že jste na vše měli ,,dost času“. Pokud víte, že budou vaše vdavky na všeobecně oblíbeném místě pro svatby, neváhejte tedy. Většinou se jedná o různé hrady a zámky, zámecké parky a zahrady, malebné kostelíky a historické kaple. Zde můžete očekávat mnohem větší ,,nával“, než na radnici. Také nezapomínejte na správní orgány. Tedy pokud znáte už termín a místo vaší svatby, je potřeba nahlásit budoucí sňatek příslušnému orgánu, nebo knězi daného města, či vesnice. Protože bez oddávajícího by vám vaše zarezervované vysněné místo svatby bylo k ničemu.

Muziko hraj!

Dáváte-li přednost živé hudbě na svatební hostině, není od věci ,,zmapovat“ okolí a vybrat si kapelu, která vám bude vyhovovat stylem hudby. Jelikož máte dost času, je možné zajít na vystoupení několika kapel, které máte vyhlídnuté a až potom se rozhodnout. Rezervace muziky dostatečně předem je ale také na místě, stejně tak svatebního moderátora. V opačném případě máte spoustu času na to, aby jste si vytvořili svůj ,,play-list“ a zařídili aparaturu na pouštění muziky.

Láska prochází žaludkem

Ať už se rozhodnete jakkoliv – svatební hostina v pronajatém salonku restaurace, cateringová agentura na venkovní slavnosti, či vlastní domácí výroba občerstvení, je dobré to začít pomaličku řešit. Předem si ujasněte alespoň to, pro kolik osob se bude vařit – s čímž souvisí také včasné vyhotovení a zaslání svatebních pozvánek. Toto vám do začátku stačí. Postupem času je dobré řešit svatební menu – tedy jestli chcete klasickou svíčkovou, nebo něco netradičního. Dále menší občerstvení – studené švédské stoly, sladké koutky, bar s nápoji a podobně. Pokud začnete s předstihem, můžete vše v klidu předem ochutnat a vybrat ty pokrmy, které považujete za nejlepší. Nezapomínejte na hosty – tedy na možné různé alergie, omezení ve stravě, diety, či na vegetariány. Vše si zjistěte!

Šaty dělaj člověka

Také představa o tom, jaké šaty chce nevěsta mít a co za oblek obleče ženich není pro začátek plánování vůbec špatná. Podle toho se můžete později zařídit a postupně se poohlížet jaký podnik bude pro vás ten nejlepší. Buďto můžete zvolit půjčovnu svatebních šatů, ve které víte, že si vyberete. Nebo si zajděte za šikovnou švadlenou, která vám šaty ušije na míru. U družiček, svědků, či u rodičů pak můžete ohlásit jen barvy, do kterých si přejete aby byli sladěni. Nebo při té pracnější variantě musíte u všech nechat změřit míry a začít zadávat ušití oděvů na míru a v přesně určených barvách.

Detaily utváří celek

Jako poslední asi můžete řešit detaily, kterých je však mnoho a také je potřeba dát si na ně dostatek času. Jde například o svatební šperky, tak aby vám seděly k šatům, dále o svatební kytici a o kytičky určené družičkám. Nebo taky o samotnou svatební výzdobu a dekoraci nejen na obřad, ale i na hostinu. Také je potřeba domluvit si vypůjčení svatebního vozu a nasmlouvat řidiče, kteří nebudou pít a budou rozvážet svatebčany domů – či naopak zařídit nocleh pro svatebčany.

Nemusíte zrovna panikařit, času je ještě hodně. Ale můžete si třeba udělat plán s rozvrhem toho, kdy a co budete zařizovat. Vyhnete se tak zbytečnému stresu a můžete si být jistí, že vše co chcete bude pro vás stále dostupné.

 
 

Přečtěte si více