Marriage Guide online

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.

Text: Eliška Jindrová

Rozkvetlé stromy, nebo teplý letní večer? Padající listí, či zasněžená krajina? Svatba v jakémkoliv ročním období má něco do sebe. Než se ale rozhodnete, ve které části roku váš velký den uspořádáte, zvažte hlavní výhody a nevýhody každé z nich.

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.Zobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Roční období, které si pro svůj svatební den vyberete, často koresponduje s osobnostmi a zájmy nevěsty a ženicha. Při plánování svatby ale berte v potaz hlavně praktickou stránku věci. Zatímco v hlavní svatební sezoně vás počasí zradí s nejmenší pravděpodobností, v té vedlejší zase máte šanci výrazně ušetřit nebo se dostat na místa, která jsou po zbytek roku beznadějně obsazená. Pojďme si rozebrat jednotlivá roční období a jejich vhodnost pro uspořádání svatby jedno po druhém.

Voňavá a barevná – svatba na jaře nejen pro romantiky

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.
Foto: Pixabay.com

S příchodem jara nabíráme spoustu nové energie. Jsme šťastnější, radujeme se z vytoužených slunečních paprsků, máme plno sil a chuti do nových věcí. Atmosféra jara je pro svatbu jako stvořená.

Jarní květiny se budou krásně vyjímat nejen v kytici pro nevěstu, ale i v podobě barevných dekorací. Svěží hyacinty, narcisy, krokusy a tulipány dodají slavnostnímu dni ještě o kapku radostnější nádech. Také svatební menu na jaře obohatíte o vynikající čerstvé suroviny, jako je chřest, artyčoky, ředkvičky nebo baby karotka. Jarní rozkvetlá louka nebo stromy obsypané květy navíc poslouží svatebnímu fotografovi jako naprosto bezkonkurenční kulisa.

S jarem ale přichází i řada věcí, které vaši svatbu mohou zkomplikovat. V první řadě se nemůžete spolehnout na „aprílové“ počasí plné teplotních výkyvů. Ostré slunce, nepříjemný déšť a silný vítr se střídají jako na běžícím páse klidně během několika minut. Svatba na jaře nepotěší ani alergiky – plný nos a napuchlé oči na svatebních fotkách opravdu nevypadají hezky. Květnové svatby bývaly zapovězené pro všechny pověrčivé. Děti počaté v tomto období se totiž rodí na konci zimy a vlivem mrazů dříve častěji umíraly. Toho se ale dnes už bát naštěstí nemusíte.

Odůvodněný mainstreem – letní svatba je nejoblíbenější

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.
Foto: Pixabay.com

Teplé letní dny a večery nahrávají obřadu a následné oslavě pod širým nebem. Nemusíte řešit více vrstev oblečení a celý den protančíte v lehkých střevíčkách. Hlavní sezona svateb probíhá právě v létě, a tak je většina dodavatelů přichystaná v plné polní.

Nejste ale jediní, kdo chce přívětivého počasí i letní bezstarostnosti využít pro organizaci svatby. Proto si místo pro obřad a párty rezervujte včas. A svatební fotografy, oddávající a další dodavatele jakbysmet, ať vám je nevyfoukne jiný vdavkuchtivý pár.

Tajemná a originální podzimní svatba

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.
Foto: Pixabay.com

Svatby na podzim jsou mnohem méně populární než ty letní. Ale to je škoda! Příroda hraje neuvěřitelnými barvami. Také svatební pozvánky, dort a další ozdůbky laděné do podzimních odstínů nebo s prvky dřeva sklidí nevídaný úspěch. Kromě toho na podzim vrcholí vinařská sezona – a kvalitní víno na svatební párty nesmí chybět. Kromě toho máte na výběr z mnoha volných termínů a můžete hezky ulevit svatebnímu rozpočtu – řada majitelů vám mimo sezonu nabídne zajímavou slevu.

Stejně jako na jaře, také na podzim bývá počasí pěkně zrádné. Babí léto sice vypadá na fotkách nádherně, zato plískanice tropí pořádnou neplechu. Důkladně se proto připravte na „studenou a mokrou variantu“ svatby.

Pohádkové ledové království – svatba v zimě

Jaké roční období vybrat pro termín svatebního dne? Zvažte pro a proti.
Foto: Unsplash.com

Krajina zahalená do sněhové pokrývky, větve stromů obalené třpytivou jinovatkou, hory pocukrované bílou polevou. Svatba v zimě je jedna velká pohádka. A jestli zrovna patříte mezi nadšence do zimních sportů, tohle období bude přesně pro vás. Zimní motivy využijte pro výzdobu svatebních prostor. Zkuste zapátrat po takových, které lze vytápět krbem – útulnější atmosféru si těžko představíte.

Dejte si záležet s výběrem svatebního místa. Nezapomeňte se s jeho majitelem domluvit na možnostech vytápění a zajištění štěrku, soli či písku v případě venkovní námrazy. U církevního obřadu počítejte s tím, že ve většině kapliček a kostelů bývá pořádná zima, a tak tomu přizpůsobte dresscode svatebčanů. Myslete i na to, že se v zimě brzy stmívá, což se promítne na vašem harmonogramu.

Ať už si vyberete pro svou svatbu jakékoliv roční období, držíme palce, aby váš slavnostní den proběhl přesně podle vašich představ. Při dostatečné přípravě a s kapkou nadhledu ale věříme, že vše půjde jako po másle.

 
 

Přečtěte si více