Marriage Guide online

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošení

Text: Eliška Jindrová

Mám po svatbě zásnubní prsten sundat? Z jakého důvodu manželé nosí snubní prstýnky na prsteníčku levé ruky? A jaké tradice se vlastně s těmito šperky pojí? Možná vás už někdy podobné otázky napadly. Pojďme jim tedy společně přijít na kloub.

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošeníZobrazit galerii (5)
Foto: Unsplash.com

Začíná to zásnubami

Scéna jako z filmu – muž poklekne, otevře krabičku a v ní se blýská překrásný prstýnek. „Ano“, slyšíte se říkat hlasem třesoucím se dojetím. Zásnuby jsou významným krokem, a symbolizuje je právě kroužek z drahého kovu, který žena pyšně nosí a dává tím najevo, že je partnerovi zavázána. Nepsané pravidlo říká, že do roka a do dne od předání prstýnku, by si snoubenci měli říct své ano.

Zásnubní prstýnek tedy tradičně kupuje muž a rozhodně by na něm neměl šetřit. V Severní Americe za něj pánové nezřídka utrácejí i polovinu svého platu – vždyť láska k dámě, se kterou plánují zůstat po zbytek života, je přeci nevyčíslitelná. Cenu prstenu určuje především drahý kamínek, kterým je ozdoben. Broušený diamant může vyjít na deseti až statisíce, levnější, i když o něco méně kvalitní, alternativou je zirkon.

Pravá, nebo levá ruka?

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošení
Foto: Unsplash.com

Tradičně se zásnubní prstýnek nosí na prsteníčku levé ruky. Právě tudy prý totiž prochází „vena amoris“ – žíla lásky, která vede přímo do srdce. Můžeme za tím vidět ale i pragmatičtější důvod – většina lidí jsou „praváci“, a prstýnek s kamínkem jim proto při většině činností takto nebude překážet.

Ne ve všech kulturách se ale zásnubní prstýnek nosí „vlevo“. V Rusku, Chile, ale i v sousedním Polsku a Německu ho ženy nosí naopak na prsteníčku pravé ruky. Snubní prstýnky se pak ve většině koutů světa nosí na levé ruce.

Tradicemi se ovšem nenechte omezovat a kroužek symbolizující vaši lásku zkrátka noste tam, kde vám to bude nejpříjemnější a nejpohodlnější. Jen pozor na ukazováček, na který prstýnky nepatří – zbytečně byste tak podle pověr upozorňovali sami na sebe, svou moc a ego.

Kam se zásnubním prstýnkem při a po svatbě?

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošení
Foto: Unsplash.com

Možná si lámete hlavu nad tím, co se zásnubním prstýnkem uděláte, až si vyměníte manželské sliby. Při obřadu si s partnerem budete navzájem navlékat snubní prsteny a nic by vám v tom nemělo překážet. Pokud tedy zásnubák nosíte na prsteníčku levé ruky, na chvíli ho sundejte nebo přendejte na pravou ruku.

Po svatbě máte tři hlavní možnosti, jak se zásnubním prstýnkem naložit:

  • Budete ho nosit na stejném prstu společně se snubním prstýnkem – při výběru tedy dbejte na to, aby se k sobě oba prstýnky hodily (stejný kov, povrch, užší kroužek). Někteří šperkaři pro tento případ vyrábějí speciální sety prstýnků, které do sebe přesně zapadnou.
  • Přehodíte ho na prsteníček pravé ruky (v tom případě možná bude potřeba prstýnek nechat trochu zvětšit)
  • Budete ho nosit na prostředníčku levé ruky vedle snubního prstýnku
  • Rozhodnete se pouze pro nošení snubního prstýnku a zásnubní uložíte do bezpečí sejfu

Snubní prsteny v mnoha provedeních

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošení
Foto: Pixabay.com

Na lov snubních prstýnků byste se s nastávajícím mužem měli vydat společně. Zatímco v dřívějších dobách nosili oba manželé identické prstýnky, dnes se jednotlivé šperky mohou trochu lišit. Pánský prstýnek bývá zpravidla jednodušší, dámský mohou po obvodu zdobit drobné kamínky.

Pro určité kultury je typický i specifický tvar a provedení snubního prstenu. Třeba v Rusku prstýnek tvoří tři kroužky propletené v jeden – symbolizují tak spojení lásky, naděje a víry. V anglosaských zemích jsou zase populární prstýnky s keltským uzlem představujícím jednotu. Existují také puzzle neboli zámkové prsteny, které do sebe navzájem zapadají.

Šperk na celý život

Zásnubní a snubní prsteny od A do Z: Tradice, rozdíly a nošení
Foto: Pixabay.com

Snubní prsteny představují poměrně vysokou položku ve svatebním rozpočtu, berte však v potaz, že by vám měly vydržet opravdu napořád. Investujte proto do prstýnků z drahého kovu (platina, zlato).

Kvalitativně se těmto materiálům vyrovnávají i alternativní kovy, jako je wolfram, titan nebo chirurgická ocel, které jsou mezi zájemci o snubní prsteny stále oblíbenější. Někteří partneři, kteří by kvůli sportu nebo práci prstýnky měli často sundávat nebo je zkrátka nosit nechtějí, si dokonce na místo fyzického šperku nechávají kroužek vytetovat.

Vnitřní stranu snubních prstýnků zpravidla zdobí rytina – nejčastěji monogram nebo jméno či přezdívka partnera a datum svatby. Některé páry si na snubní prstýnek nechávají vyrýt i oblíbený citát, úryvek z textu oblíbené písničky, básně, vtip, hlášku – zkrátka cokoliv je charakterizuje. Rytina může být i na vnější či boční straně prstenu.

Zatímco na řadu zvyků a pověr už se při dnešních svatbách dávno zapomnělo, tradice zásnubních a snubních prstýnků pokračuje i dnes. Šperk jako viditelný symbol pevného svazku a partnerství proto vybírejte srdcem, a i po svatbě mu věnujte důkladnou péči – aby zářil stejně jako váš vztah.

 
 

Přečtěte si více