Marriage Guide online

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering

Text: Alena Klimková

Jedním z nejtěžších předsvatebních úkolů je vymyslet formu a obsah svatebního oznámení. Jestliže se vám příčí klasika ve stylu tištěného oznámení s vyrytými holubičkami, můžete jít mnohem originálnější cestou. Současné svatební trendy hrají do karet ručně psanému svatebnímu oznámení, ke kterému můžete připojit také nadepsanou pozvánku ke svatebnímu stolu. Jestli jste výtvarně nadaná, vyrobit si svatební oznámení tolik oblíbenou technikou letteringu pro vás bude hračka.

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli letteringZobrazit galerii (6)
Foto: Loveofcreatingdesign.com

Rozhodla jste se, že si svatební oznámení vyrobíte vlastnoručně? Poté vám může být nápomocna technika letteringu. Pokud do přípravy svatebního oznámení investujete své srdce, nadání, nápady a čas, vaši svatební hosté to jistě ocení.

Lettering a svatební oznámení: Stále oblíbenější kombinace

Lettering je výtvarná technika, která vás doslova naučí čarovat s písmeny. Právě díky němu vlastnoručně proměníte abecedu v umělecké dílo. Když lettering oživíte akvarelovými barvami nebo kaligrafickými pastelkami, vypilujete výsledek k dokonalosti. Spojení letteringu a jemných barev je originální a nadčasové. Právě proto jej tak často vidíme i na svatebních oznámeních.

Tato výtvarná technika dodává jedinečnost a šmrnc také papírovým pozvánkám ke svatebnímu stolu, svatebním jmenovkám nebo ručně psanému svatebnímu menu. Letteringu v kombinaci s barvami to rovněž sluší ve svatebních knihách nebo na papírovém blahopřání ke sňatku.

Vlastnoručně psané svatební oznámení není pro každého

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering
Foto: Jetpens.com

Přemýšlíte nad tím, že si nadepíšete svatební oznámení vlastnoručně a využijete při tom právě techniku letteringu? I když oznámení v tomto stylu vypadají působivě, měla byste znát jeho hlavní nevýhody.

Ať už máte výtvarné nadání, nebo ne, počítejte s tím, že vlastnoručně napsat několik desítek svatebních oznámení, pozvánek ke svatebnímu stolu a k tomu ještě ve stejném duchu popsat obálky, bude obrovská dřina. Pokud vás tato skutečnost odradí, ovšem stále toužíte po vlastnoručně nadepsaném oznámení, využijte služeb profesionála.

TIP: Ještě snazší pro vás bude, když si necháte u profesionála zpracovat svatební oznámení v grafickém programu, ve kterém použije rovněž techniku letteringu. Poté bude plně dostačovat, když vám vytiskne požadovaný počet svatebních oznámení.

Pro všechny typy svateb

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering
Foto: Fler.cz

V každém případě byste měla vědět, že svatební oznámení technikou letteringu je vhodné takřka pro všechny typy svateb. Lettering se skvěle hodí pro přírodní svatbu, venkovskou svatbu, boho svatbu nebo retro svatbu. Trefou do černého je také v případě svatby v klasickém či glamour stylu. Lettering přitom sluší nejen svatebním oznámením, ale i pozvánkám ke svatebnímu stolu, svatebním jmenovkám i papírové kartě svatebního menu.

Hlavní výhody ručně psaného oznámení

V případě ručně psaného oznámení pomocí techniky letteringu však převažují výhody. Právě proto je tento typ svatebního oznámení stále populárnější. Čím může oslovit i vás?

  • Je netradiční, neotřelé a velmi osobité.
  • Každý kus svatebního oznámení je originál.
  • Jde o typ oznámení dělaného od srdce.
  • Ručně psanému a malovanému svatebnímu oznámení můžete vdechnout svůj nápad a kreativně se na něm vyřádit.
  • Jedná se o typ oznámení, které svatební hosty příjemně překvapí svou formou.

Než se pustíte do výroby ručně psaného oznámení

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering
Foto: Pinterest.com

Na dnešních moderních svatbách se stále častěji setkáte s ručně psanými oznámeními, jmenovkami i dalšími papírovými náležitostmi. V případě, že se v rámci předsvatebních příprav chcete pustit do jejich výroby i vy, měla byste si předem splnit tyto náležitosti.

1. Ujasněte si přesný počet svatebních oznámení a pozvánek ke svatebnímu stolu, které budete rozesílat.

2. Připravte si konkrétní text, který budete chtít na oznámení a pozvánku napsat. Tento text nechte raději projít jazykovou korekturou.

3. Vyberte si správný typ papíru. V kombinaci s letteringem nádherně vypadá například bílý papír vyšší gramáže, ručně vyráběný papír nebo recyklovaný papír.

4. Promyslete si formát svatebního oznámení i pozvánky ke svatebnímu stolu.

5. Zvolte konkrétní font písma a konkrétní barevné ladění, které by se mělo shodovat s vaší svatební barvou. Vybraného fontu i barvy se držte nejen na oznámení a pozvánce, ale i na jmenovkách či na kartě ke svatebnímu menu. Konkrétní fonty můžete vybírat například na Pinterestu.

6. Nachystejte si decentní ozdoby. V případě ručně psaného oznámení platí pravidlo „čím méně, tím lépe“. Vhodnou ozdobou je například jutový provázek nebo jemná krajka.

7. Připravte si potřebné pomůcky. Nejdůležitější je pro vás klasická tužka, černé brush pero různých šířek, štětec, houbička, akvarelové barvy, kaligrafické pastelky či barevné brush pero.

8. Nachystejte si přesný počet obálek, které ručně nadepíšete a do kterých posléze vložíte hotová svatební oznámení a případně pozvánky ke svatebnímu stolu.

Samotná výroba svatebního oznámení

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering
Foto: Pinterest.com

Než se pustíte do samotné výroby svatebního oznámení, nejprve se seznamte se základními pravidly letteringu. Všechny potřebné informace načerpáte především na Pinterestu a portálu YouTube. Jelikož se říká, že cvičení dělá mistry, věnujte se intenzivně letteringu alespoň tři týdny. Po této době se pusťte do návrhu svatebního oznámení.

Při návrhu svatebního oznámení, které nadepíšete a ozdobíte motivy pomocí techniky letteringu a do kterého připojíte několik drobných barevných prvků, můžete rovněž čerpat inspiraci na internetu. Když budete mít do nejmenších detailů vymyšlený návrh, začněte svá svatební oznámení tvořit nanečisto. Až s nimi budete spokojená, můžete jejich výrobu odstartovat zostra.

Ručně psané svatební oznámení: V hlavní roli lettering
Foto: Fler.cz

Stejným způsobem si vytvořte také pozvánku ke svatební tabuli, nadepište obálky, připravte si jmenovky a také například kartu ke svatebnímu menu. Ve všech případech to však nepřehánějte s akvarelovými barvami. Můžete je použít pouze na několik drobných detailů. Pokud si při práci s akvarelovými barvami nevěříte, sáhněte místo nich po barevných brush perech nebo kaligrafických pastelkách, které se používají v hand letteringu.

V případě, že se rozhodnete pro tvorbu svatebního oznámení, pozvánek i dalších svatebních papírových náležitostí vlastními silami, zasloužíte si od ostatních velký obdiv. V rámci předsvatebních příprav vám toto rozhodnutí přeci jenom zabere spoustu času a energie. Výsledek vám to však vynahradí, protože ručně nadepsaná oznámení mají to největší kouzlo.

 
 

Přečtěte si více