Marriage Guide online

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvy

Text: Lenka Zelnitiusová

Zařizování veselky s sebou nese nespočet větších či menších starostí a tomu přímo úměrných dilemat. Termín, místo, šaty, dort, výzdoba, kytice a líčení. Nemluvě o tom, že každou svatbu definují svatební barvy, do kterých se nevěsta s ženichem snaží ladit vše od ubrousků až po šaty družiček. Poradíme vám, dle jakých faktorů se rozhodnout, co brát v potaz a také vám několik odstínů představíme ve svatební praxi.

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvyZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

„Roberta nic kolem veselky dvakrát nezajímalo, což mně naopak naprosto vyhovovalo. Maličkosti jsem vyřešila já, zásadní věci probrala spolu s ním. Naší svatební barvou se stala fialová, ale i kdybych chtěla snad růžovou, tak by to mého flegmatika absolutně nechalo klidným,“ směje se Kateřina (26) z Opavy.

„Když si Čech bere Italku je naprosto jasné, že to bude pořádný tanec. Odmalička jsem tíhla k červené barvě a v té jsem se nakonec vdávala. Ohnivě rudá vévodila také doplňkům a dekoracím. Svatebčani, ať už z Moravy, nebo Itálie byli doslova nadšení. Dejte vždy na vlastní intuici a vůbec neřešte, co si o tom budou myslet ostatní. Na jejich názoru přece nezáleží. Vy totiž máte svůj vlastní,“ vysvětluje Rosanna (36) z Prahy.

„Já miluju růžovou, Ondra zase mint odstín. Pořád jsme se doslova handrkovali, která barva nakonec zvítězí, až jsme se rozhodli pro obě. Růžová díky mátově zelené nebyla tolik přeslazená a přitom jim to spolu opravdu slušelo,“ vzpomíná na svatební přípravy Leona (33) z Plzně.

Podle čeho se řídit?

  • Styl a místo svatby. Pokud se budete brát v luxusním butikovém hotelu a rádi byste zvýraznili okázalost místa i vašeho dne, můžete vsadit na zlatou či stříbrnou. Výše uvedené mohou být navíc doplněny o další jako je půlnočně modrá, korálová nebo třeba tolik populární pastely. Rustikální svatba předurčuje snoubence k tónům, které nalezneme v přírodě. Jen těžko si ji lze představit s fialovo-černými doplňky. Ty by naopak působily jako pěst na oko.
  • Váš vkus. Vesměs se nevěsty najdou v barvách, které celý život preferují a řadí se k vyzkoušeným. Pokud absolutně netušíte, pro které se rozhodnete, zapřemýšlejte o nich v tom smyslu, jak vám sluší a jdou k pleti. Určitě si nechejte poradit od vašich nejbližších, ale rozhodně jim slepě nenaslouchejte. S vhodným výběrem poradí rovněž svatební koordinátorka.
  • Psychologie a význam barvy. Každá barva s sebou přináší svou specifickou charakteristiku. Klidně se inspirujte tím, jaké emoce ve vás probouzejí, jak na vás působí či které z nich symbolizuje štěstí, hojnost, lásku, peníze či obyčejnou radost.
  • Jaro, léto, podzim, zima. Jiné barvy frčí v březnu, červenci, září i listopadu. Příroda se mění. Teplé měsíce volají po svěžích tónech, podzimu a zimě sluší naopak ty sytější, co na pohled hřejí.

Modrá je dobrá

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvy
Foto: MARNI ROTHSCHILD PICTURES

Zamilovali jste se do modré svatby se vším všudy? Pak jste s partnerem podle nauky o barvách klidné duše. Preferujete volnost a harmonii. Spokojenost na všech frontách je vaší celoživotní aspirací. Co se týká modré, na výběr máte z pestré palety odstínů. Bude to královsky modrá, tyrkysová nebo azurová? Oblíbené jsou rovněž kombinace modré se sněhově bílou, růžovou, stříbrnou, lososovou či zlatou. Nemusíte mít hned modré svatební šaty, úplně postačí třeba šperky s modrými kamínky či sytě modré lodičky.

Tip: Vzpomeňte třeba na ty, které dostala Carrie Bradshaw ve filmu Sex ve městě. O značku jako takovou tady skutečně nejde, jde o inspiraci.

Červená v hlavní roli

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvy
Foto: kimberlybridal.com

Rudá je odjakživa symbolem vášně, lásky, nekončící energie a také intenzivních emocí. Červená veselka bude skrz naskrz extravagantní a rozhodně mnohým konzervativním svatebčanům vytřete zrak. Rozhodně s ní ale zacházejte spíše střídmě, všeho moc škodí. Dávkujte ji vkusně a na pohled slušivě. Nádherně ladí s podzimem i zimou. Třeba na zámku Červená Lhota by se výzdoba v bordó či šarlatové vyjímala na výbornou. Počítejte s tím, že bílá rudou zjemní, zlatá ji dodá slavností glanc a královsky modrá ji doplní se vší pompou.

Vášnivé růže zchladí ty bílé podobně jako to dokáží elegantní kaly. Nudí vás ve svatební kytici profláknuté královny květin? Zkuste třeba rozkvetlé vlčí máky s všelijakými kapradinami. Nevíte, jak rudou na svatbě efektně prodat? Zaúkolujte vaše družičky, ať vklouznou do šatů v tomto sexy odstínu.

Růžová se svěží mint

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvy
Foto: Static.Weddingchicks

Už odmalička ujíždíte na růžové, ale drahý nechce o svatbě ala Barbie ani slyšet? Ukonejšete ho tím, že ji doplníte o mátovou. Ve skutečnosti budete nadšení oba dva. Svěží mint odstín stejně jako ten tyrkysový doplněný o neutrálnější lososovou, šťavnatou malinovou nebo jemnou pudrovou bývá na svatbách hitem. A to zcela oprávněně. Soustřeďte se na drobné maličkosti jako jsou ubrousky, svícny, mašle na židlích, rekvizity do fotokoutku, ženichův motýlek nebo jmenovky na stůl a snažte se je obléct do klíčových tónů.

Tip: Před dům nevěsty namalujte na chodník pastelovými křídami srdíčko s iniciály snoubenců a datem svatby. Ve svatebním klipu či na fotografiích symbol lásky opravdu vynikne.

Romantika s vůní levandule

Inspirace i návod, jak zvolit vhodné svatební barvy
Foto: wedding.womanpixel.com

Světlý fialový nádech připomínající lány středomořské levandule ve francouzské Provence představuje trefu do černého pro všechny romantiky tělem i duší. Tato barva kráčí ruku v ruce s probouzející se přírodou a mírnými slunečními paprsky. Jen si to představte. Větve jsou obtěžkány růžovými květy, vzduch prosycený svěžími tóny, tráva se zelená a vy v krajkových šatech s rozpuštěnými vlasy kráčíte k oltáři s kyticí šeříků nebo s lučními květinami, kde dominuje divoká levandule.

Tip: Přemýšlíte, jakým dárečkem překvapíte svatebčany? Pokud milujete šití, spíchněte srdce nebo pytlíček z juty, naplňte ho sušenou směsí levandule a ve finále je opatřete lila provázkem.

 
 

Přečtěte si více