Marriage Guide online

Vybíráme místo na svatbu. Na co se ptát majitelů?

Text: Eliška Jindrová

Výběr místa na svatbu bývá často velkým oříškem. Vaše představy se musí setkat s praktickými náležitostmi prostor, s jejich kapacitou, volným termínem a především (ne)ochotou majitelů vyjít vám vstříc s veškerými požadavky. Jak při výběru místa s velkým M postupovat a jaké náležitosti by mělo mít?

Vybíráme místo na svatbu. Na co se ptát majitelů?Zobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Po žádosti o ruku a opadnutí počáteční euforie většinou začíná proces organizace. Nejprve si určete datum (nebo ještě lépe více variant dat) vašeho dne D. V dalším kroku už se začínejte poohlížet po vhodné lokalitě, kde si řeknete své ano a svůj sňatek stvrdíte řádnou oslavou.

Výběr místa na svatbu dnes začíná většinou u počítače. Najděte si svatební agregátory nebo mapu se svatebními prostory nebo si svá kritéria jednoduše zadejte do vyhledávače (např. „svatba stodola střední Čechy“). Výsledná místa si pak zapište do tabulky společně s odkazem na ně, kontaktem a případnou poznámkou. Pak už nažhavte telefon nebo e-mail a začněte komunikovat s majiteli.

Základní otázky: Termín, cena a kapacita

V první řadě se informujte, zda je místo ve vámi požadovaném termínu ještě stále volné. Populární prostory totiž často bývají zamluvené klidně i dva až tři roky dopředu. Zeptejte se také na to, jaká je kapacita daného místa, tedy zda se tam odhadovaný počet hostů pohodlně vejde (vždy počítejte s dostatečnou rezervou).

Dále si zjistěte cenu pronájmu a další náklady. Většina míst si účtuje cenu za pronájem a k tomu přičítají cenu za další služby (ubytování, raut apod.). Termín je volný, kapacita odpovídá a do předem rozmyšleného rozpočtu se vejdete? Výborně, domluvte si s majiteli osobní schůzku a zajeďte se na místo podívat.

Příjezd na místo: Dejte na první dojem

Vybíráme místo na svatbu. Na co se ptát majitelů?
Foto: Unsplash.com

Už při cestě na dané místo mějte oči otevřené. Je příjezd od vašeho bydliště pohodlný? Dá se místo dobře najít podle adresy nebo podle mapy? Je příjezdová cesta dobře udržovaná? Všechny tyto poznatky si buď zapamatujte nebo zapište do oné tabulky. Od majitelů si pak nechte ukázat všechny prostory. Tedy místnosti, kde bude probíhat příprava, místo pro obřad prostory pro hostinu nebo raut, venkovní posezení a pokoje či apartmány pro ubytování.

Ujistěte se, zda bude objekt po celou dobu k dispozici jen pro vás a domluvte se na přesném čase příjezdu a odjezdu. Zeptejte se, kde je na místě možné parkovat a zda můžete přijet už den předem a prostory si nazdobit podle svého gusta (případně jestli vám s dekorací pomůže personál). Optejte se také na to, která matrika na místě oddává a zda oddává běžně i o víkendech. Domluvte se na tom, kdo z personálu bude ve svatební den přítomný jako kontaktní osoba a jak dlouho se na místě bude pohybovat.

Pokud se vám majitel zdráhá z jakéhokoliv důvodu ukázat nějaké části objektu nebo se vám na vaše otázky dostane vyhýbavé odpovědi, zbystřete. Vždy je lepší vycouvat dřív, než ve svatební den řešit zbytečná nedorozumění a jakkoliv se dohadovat.

Domlouvání detailů: Obřadní místo a hostina

Vybíráme místo na svatbu. Na co se ptát majitelů?
Foto: Unsplash.com

Nechte si ukázat všechny alternativy obřadního místa a zeptejte se na jejich výhody a nevýhody. Pokud chcete, aby obřad proběhl pod širým nebem, zjistěte si i „mokrou variantu“, kdyby nevyšlo počasí. Mají v objektu k dispozici vybavení na obřad, jako je slavobrána, židle, a obřadní stůl s ubrusem? Zeptejte se na to, v jakém počtu, zda je zapůjčení v ceně pronájmu a také na to, kdo tyto náležitosti bude instalovat. Pozor na to, že některá místa také zakazují určité svatební tradice, např. házení rýží nebo okvětními lístky.

Kde se bude odehrávat hostina? Opět si nechte ukázat venkovní i vnitřní variantu a zeptejte se, zda jsou stoly, židle, ubrusy, potahy, ubrousky a další výzdoba k vypůjčení a v ceně. Základní otázkou je však to, zda hostinu zajišťuje přímo daný objekt, nebo si musíte zamluvit externí cateringovou agenturu.

V případě, že hostinu zajišťuje přímo dané místo se zeptejte na to, jaký typ jídel servírují a nechte si navrhnout ukázkové menu. Měli byste vědět, jestli hostina probíhá formou zanášeného obědu, nebo rautu a jaký počet personálu je k dispozici. V případě, že si musíte zajistit externí catering, vám majitel často doporučí osvědčenou agenturu. Zeptejte se ho na to, jaké je na místě zázemí (kuchyň, gril) a zda je k zapůjčení nádobí a zda je zpoplatněno. Promyslete si také, jestli si sami zajistíte svatební dort (je na místě lednice?) a svatební koláčky (je možné si dovézt vlastní?).

S hostinou se také pojí otázky spojené s nápoji na svatbu. Opět platí dvě varianty – buď vám objekt nabídne vlastní nápoje, nebo si musíte dovézt svoje. V prvním případě si nechte ukázat nápojovou nabídku společně s ceníkem, v tom druhém si zjistěte, zda si za lahev vína nebo tvrdého alkoholu účtují korkovné a v jaké výši. Zeptejte se, jestli vám na místě půjčí sklenice a pípu na točení piva nebo nealko nápojů.

Další otázky: Hudba, tanec, zpěv

Vybíráme místo na svatbu. Na co se ptát majitelů?
Foto: Unsplash.com

Proberte s majiteli představu o vaší svatební párty. Kde může být kapela nebo DJ? Je na místě dostupná elektřina? Existují omezení pro hluk (např. přesun dovnitř kvůli nočnímu klidu po 22. hodině). Nenápadně se poptejte i na vztahy se sousedy, kterým by se případné radovánky v pozdních nočních hodinách nemusely zamlouvat.

Nezapomeňte si zjistit také podrobnosti ohledně ubytování. Kolik je na místě pokojů a jak vypadá pokoj pro novomanžele? Je v ceně ubytování i snídaně? Pokud kapacita pokojů nedostačuje, informujte se o tom, jaké jsou další možnosti. Ideálně zda jsou v okolí do 5 minut autem další penziony nebo možnosti ubytování.

Závěrečné vyjednávání

Nakonec se s majiteli domluvte, aby vám všechny detaily poslal formou nabídky doplněné o kompletní ceník na váš e-mail. Dohodněte se na termínu, do kdy mu nabídku závazně potvrdíte. Nejspíš po vás bude chtít zálohu, v tom případě se zeptejte, v jaké výši a jakou formou zálohu budete platit (převodem na účet, kartou…)

Na závěr si nechte doporučit osvědčené dodavatele a poptejte se na již proběhlé svatby – třeba vás budou inspirovat v tom, na jakých místech se můžete fotit, jaké aktivity hosty bavily a jak co nejvíce využít potenciál vašeho zvoleného místa.

 
 

Přečtěte si více