Marriage Guide online

Zásnuby na Valentýna: kýč nebo romantika?

Text: Kristýna Urbanová

PR text Plánujete požádat svoji lásku o ruku? Nemůže být nic romantičtějšího, než váš velký životní krok uskutečnit na Valentýna, den, kdy celý svět oslavuje lásku. Že nejste zrovna romantický typ? Zdá se vám to jako kýč a ježí se vám chlupy na rukou jen na to pomyslíte? Přečtěte si následující řádky a třeba změníte názor.

Původ svátku zamilovaných

Valentýn rozhodně není novodobým konzumním svátkem. Kořeny svátku zamilovaných sahají až do starověkého Říma. Odtud pochází dvě nejznámější legendy o jeho vzniku. První popisuje pohanský svátek Lupercalia, který se slavil v půlce února. Jednou z jeho tradic bylo vkládání lístečků se jmény dívek do urny lásky. Dívka, jejíž jméno si muž vytáhl, se stala jeho vyvolenou. Druhá legenda vypráví o knězi Valentýnovi, který i přes zákaz císaře oddával tajně mladé páry. Za to si vysloužil smrt a 14. února 269 byl popraven. S únorem je tedy láska spjatá už odpradávna. To je jeden z důvodů, proč žádost o ruku zvažovat právě na Valentýna.

Valentýn je pro žádost o ruku jako stvořený

Podle průzkumu pojišťovny Generali považuje třetina Čechů Den svatého Valentýna za vhodný den, kdy požádat svoji drahou polovičku o ruku. A není se čemu divit. V našich myslích je Valentýn pevně spojený s vyznáním lásky, ke kterému patří rudé růže, pěkný šperk nebo romantická večeře při svíčkách. Nepřipomíná vám to něco? Ano, přesně takto si mnoho žen představuje ideální zásnuby. Takže žádný kýč, ale romantika! Nemusíte tedy vymýšlet drahé dovolené v exotice, stačí se svézt na vlně svátku zamilovaných.

5 tipů na žádost o ruku podle valentýnských tradic:

Valentýnka

Nejste zrovna dobrý řečník a při představě, že v takto citově silném okamžiku, kterým žádost o ruku rozhodně je, máte říct něco smysluplného, se vám svírá žaludek? Vyznejte své milé lásku valentýnkou. Než dotyčná přáníčko dočte, vy už budete čekat v pokleku s prstýnkem v ruce.

Zámek lásky

Přejete si, aby vám láska vydržela navždy? Zámek lásky, nebo také zámek zamilovaných, symbolizuje věčnou lásku a nerozdělitelnost dvou srdcí. Jde o visací zámek, který můžete ozdobit srdíčky, zamilovanými nápisy, jmény nebo datem zásnub. Až uslyšíte vytoužené ano, připevněte společně zámek na vybrané místo a zahodíte klíč. A odteď vás už nic nerozdělí.

Kytice růží

Růže jsou symbolem lásky a o Valentýnu to platí dvojnásob. Nechte květiny promluvit za vás a darujte své milé přesně 108 růží, které symbolizují nabídku k sňatku. Růže můžete využít samozřejmě také k dotvoření romantické atmosféry při žádosti o ruku.

Párová trička a mikiny

Čím dál větším hitem se na Valentýna stávají trička pro páry nebo mikiny pro páry. Koupíte je jak v kamenných obchodech, tak na e-shopech. Některé e-shopy dokonce nabízí možnost vytvořit si vlastní potisk, což se pro žádost o ruku může skvěle hodit. Co třeba jednoduchý nápis: „Vezmeš si mě?“

Zásnuby na Valentýna: kýč nebo romantika?

Tip: Propojte všechny významné dny oslavující vaši lásku stejným vzpomínkovým předmětem. Párová trička se skvěle hodí i jako svatební trička nebo trička k výročí svatby.

Večeře při svíčkách

Klasika, kterou nemůžete rozhodně nic zkazit. Výhodou je, že většina restaurací v tento den nabízí speciální valentýnské menu, na kterém obvykle nechybí ani oblíbené jahody, čokoláda a šampaňské. Zamluvte si ale stůl dostatečně dopředu, aby váš oblíbený podnik neměl plno.

Svatba na Valentýna

Pokud jsme vás navnadili k valentýnským zásnubám a jste opravdu romantická duše, můžete vaši svatbu naplánovat přesně do roka. Valentýnské svatby jsou oblíbené nejen u nás, ale i ve světě. Například v Singapuru se páry v tento den berou, protože sňatek na Valentýna znamená zaručenou lásku a štěstí. Na Filipínách jsou v tento den pořádány hromadné svatby pro stovky zamilovaných párů.

 
 

Přečtěte si více