Marriage Guide online

Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědět

Text: Eliška Jindrová

Symbolizuje přechod z jedné životní etapy do druhé, krásně vypadá a dodá celému obřadu ještě slavnostnější atmosféru. Svatební brána, jinými slovy svatební oblouk nebo slavobrána, patří mezi nejoblíbenější dekorace pro váš velký den. Inspirujte se osvědčenými tipy, jak ji nazdobit.

Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědětZobrazit galerii (7)
Foto: Unsplash.com

Svatební brána je tradičním prvkem na svatbách už řadu generací. Nejen, že slouží jako stylová dekorace, její přítomnost má na obřadu i svůj symbolický účel. Představuje totiž přechod novomanželů z jedné životní etapy do druhé – ze světa svobodných do manželského svazku. Měla by proto přímo lákat k tomu, aby pod ní zamilovaný pár prošel, a stvrdil tak svůj sňatek.

Tvary, materiály, zdobení – jaké existují možnosti?

Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědět
Foto: Pinterest.com

Jak už název napovídá, svatební brána má tradičně tvar oblouku se zaoblenými rohy. Není to však pravidlem. Velmi často se využívá také hranatého nebo půlkruhovitého ztvárnění slavobrány. Záleží zkrátka čistě na vašich preferencích. Obvyklé rozměry se pohybují okolo dvou a půl metrů na výšku a do dvou metrů na šířku.

Z materiálů se pak nejčastěji využívá dřevěného nebo proutěného základu, který můžete omotat bílou textilií a nazdobit květinami. Pro romantické svatby v přírodě se skvěle hodí brána z březových kmenů – stačí tři kmínky spojit kolmo k sobě za pomoci tesařských vrutů – a máte hotovo. Pro milovníky jednoduchého čistého designu doporučujeme svatební oblouk z kovu. Natřený na bílo a s decentními zákruty vypadá při obřadu mimořádně slavnostně.

Plánujete obřad v lese mezi stromy? Pro tuto příležitost využijete závěsnou svatební bránu. Látku nebo záclonu připevníte na větve dvou příhodných stromů pomocí rybářského vlasce nebo lana či provazu. Stejně jednoduše ji po skončení obřadu sundáte, složíte a nezůstane po ní ani památky.

Břečťan, květiny nebo balonky – zdobení jako třešnička na dortu

Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědět
Foto: Pinterest.com

Tvar a materiál slavobrány už máte rozmyšlený, a tak už zbývá vyhrát si s detaily a zdobícími prvky. Nejčastěji se slavobrána dekoruje živými květinami, které ji příjemně rozveselí. Ještě „zelenější“ varianty docílíte tím, že „stěny a strop“ ovinete živým popínavým břečťanem, který zároveň poslouží jako skvělý podklad pro zapichování dalších květů.

Rádi si hrajete? Tak buďte originální a místo květin zavěste na svatební oblouk různobarevné nafukovací balonky. Působí vesele a na fotkách, pohupující se ve větru, budou vypadat moc pěkně. Vedle barevných balonků oblouk ozdobte také barevnými stužkami, pentlemi a mašlemi, které u svatebčanů také vzbudí radostnou náladu.

Vyrobit, koupit, nebo pronajmout?

Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědět

Pokud máte v rodině šikovného kutila, máte vyhráno – na základě vašich instrukcí si s výrobou dřevěné brány poradí sám. Jestli si ale na vlastnoručně vyrobený oblouk netroufáte, máte několik možností. Nechat si ho nově vyrobit profesionály na zakázku, zapátrat na bazarech a pořídit si ho z druhé ruky nebo využít pronájmu. Některá svatební studia svatební brány za poplatek běžně půjčují – a to buď plně vyzdobené, nebo prázdné k následnému dozdobení floristy. Pro naprosto dokonalý efekt slaďte barevnou výzdobu brány slaďte s ostatní svatební výzdobou a zakomponujte do ní stejné druhy květin, jaké se objeví v dalších květinových dekoracích. Ceny slavobrán se různí – od dvou tisíc se vyšplhají až na několik tisíc korun podle materiálu a stylu výzdoby.

Při vymýšlení podoby svatební brány myslete na to, že by v první řadě měla obřadu dodat slavnostní a zároveň příjemnou atmosféru. Řiďte se proto vlastní fantazií a vkusem a pro ještě více inspirace navštivte fotogalerii v tomto článku.

 
 
Svatební brána a vše, co o ní potřebujete vědětSvatební brána a vše, co o ní potřebujete vědětSvatební brána a vše, co o ní potřebujete vědět

Přečtěte si více