Marriage Guide online

Výzdobu využijete i po veselce! Recyklujeme svatební dekorace

Text: Eliška Jindrová

Takovou práci jste si dali s výběrem nebo dokonce s vlastnoručním vytvářením svatebních dekorací! Jenže už je po oslavách a vy přemýšlíte, co s nimi. Vyhodit? To je přeci škoda. Schovat do skříně? Vždyť tam už na ně není místo. Přeměňte je raději na originální domácí doplňky.

Výzdobu využijete i po veselce! Recyklujeme svatební dekoraceZobrazit galerii (4)
Foto: Pinterest.com

Květiny? Rozdat nebo zarámovat

Už na svatbě můžete nenápadně začít s uvědomělou „recyklací“ svatebních dekorací. Umístěte na každý stůl kartičku s oznámením, ať si hosté vedle výslužky na cestu přibalí také kytičku nebo dekoraci zdobící stůl. Uvidíte, že si tuto nabídku nenechají ujít.

Květinovou výzdobu můžete následující den nechat zavézt do nejbližšího domova důchodců, nemocnice nebo dětského domova. Nebo je věnujte jako poděkování personálu, který se podílel na bezchybném chodu vaší svatby. Uděláte tak radost ještě většímu počtu lidí a také se postaráte o to, aby se den staré a stále krásné květiny zbytečně nevyhodily.

Rozhodla jste se, že si kytici, se kterou jste šla k oltáři, necháte na památku? Aby vám vydržela celé roky, zavěste ji stonky vzhůru a nechejte kompletně vyschnout (trvá to tak 10-14 dní). Buď ji můžete takto vysušenou dát do vázy, nebo z ní otrhejte jednotlivé okvětní lístky, hezky je naaranžujte a přilepte na plátno. Přetřete je bezbarvým lakem, zarámujte – a originální obraz s příběhem je na světě.

Home dekor s příběhem

Dekorace stolu, květiny nebo okrasná zrcadla... to vše najde využití i v běžném chodu domácnosti
Dekorace stolu, květiny nebo okrasná zrcadla... to vše najde využití i v běžném chodu domácnosti | Foto: Pinterest.com

Běhouny a ubrusy na stůl a bílé dekorační závěsy rozhodně nevyhazujte. Veškerou látkovou výzdobu můžete roky využívat jak ve své domácnosti, tak na chalupě jako dekoraci zahradního nábytku. Na narozeninové oslavy nebo párty bude slavnostní prostírání vypadat přímo fantasticky. Pokud se nebojíte jehly a nitě, z jednotlivých kusů látky můžete také ušít třeba povlaky na polštář nebo přehoz na postel.

Zavařovací sklenice se svíčkami, lucerny, ozdobné žárovky a světýlka perfektně ozáří nejen svatební interiér, ale i terasu, dvorek nebo příjezdovou cestu k vám domů. Pokaždé, když si je večer rozsvítíte, vzpomenete si na nádhernou romantickou atmosféru vaší svatby. Při dlouhém letním večeru, o Vánocích i v běžných dnech.

Použili jste jako podklad pro harmonogram nebo vtipné nápisy okrasná zrcadla? Výborně, zrcadla velmi jednoduše znovu využijete jako doplněk do domácnosti. Hodí se do každé místnosti, kterou navíc opticky zvětší a přinesou do ní ještě více světla. Jen se ujistěte, aby byly nápisy vytvořené snadno smývatelným fixem.

Zeď slávy

Fotografiemi a momentkami ze svatby ozdobte chodbu nebo ložnici
Fotografiemi a momentkami ze svatby ozdobte chodbu nebo ložnici | Foto: Pinterest.com

Měli jste na svatbě fotostánek nebo někdo z vašich přátel fotil na polaroid? Perfektní! Získané fotky neschovávejte do krabice, na kterou se bude jen zbytečně prášit. Vytvořte si z nich velikánskou koláž, zarámujte si ji a vyvěste například do vstupní haly nebo do předsíně.

Jednotlivé fotky můžete zavěsit pomocí malých kolíčků na provázek nebo na zmíněná světýlka. Připojte k nim také svatební oznámení, vytištěný harmonogram a svatební přání. Ozdobte srdíčky vystřihnutými z červeného kartonu a romantickou vzpomínkovou dekoraci si zavěste třeba nad postel.

Svatební šaty noste dál

Přešité svatební šaty můžete nosit pořád. Na ples i na procházku
Přešité svatební šaty můžete nosit pořád. Na ples i na procházku | Foto: Unsplash.com

Pokud nemáte svatební šaty z půjčovny, možná si lámete hlavu, co s nimi. Byla by ale škoda schovat je do skříně a už nikdy nevytáhnout. Mnohé nevěsty si je nechávají přešít v originální koktejlky, ve kterých i po letech vyrážejí na ples nebo společenskou událost, nebo obyčejné letní šaty. Nejjednodušeji (a nejlevněji) dají přešít šaty z hedvábného šifonu nebo saténu se splývavou sukní do A. Šikovná švadlena si ale poradí i s jinými střihy.

Některé rodiny zase mají tradici, že se svatební šaty dědí z generace na generaci – svoji róbu tedy klidně důkladně uschovejte pro svoji dceru a vnučku. Šaty můžete také darovat nevěstě s omezenými finančními prostředky. Nezdráhejte se je ani prodat – a moc s tím nečekejte. Čím později byste se k tomu odhodlala, tím více by ztratily na hodnotě.

Udržitelnost je dnes v módě, a tak se snažte vytvořit co nejméně „posvatebního odpadu“. Už při přípravách na svatbu postupně promýšlejte, jak byste doplňky využila i po veselce. Dobrou zprávou je, že v podstatě všechny dekorace, ale i svatební závoj, podložku na prstýnky, slavnostní prostírání, a dokonce i boty a další nezbytnosti bez problémů prodáte na online bazarech. Případně se domluvte s dalšími zasnoubenými kamarádkami a svatební výzdobu si popůjčujte. Můžete tak ušetřit nemalé peníze ve svatebním rozpočtu.

 
 

Přečtěte si více