Marriage Guide online

Svatební kytice má podtrhnout dojem nevěsty

Svatební kytice je asi nejdůležitějším doplňkem ke svatebním šatům. Pokud má podtrhnout celkový dojem nevěsty, musí jednoznačně ladit s jejími svatebními šaty, účesem i typem postavy. Je dobré nejprve vybrat svatební šaty a pak teprve k nim vybírat vhodnou svatební kytici. Jakmile máte vybrané šaty, v zásadě platí jednoduché pravidlo. Čím jsou vaše šaty zdobenější, tím jednodušší by naopak měla být vaše kytice a zase naopak. Inspiraci lze hledat po celém internetu nebo v různých floristických časopisech. Vazbu kytice je pak dobré nechat zkušeným profesionálům. Ti vám také rádi poradí, jaká kytice se hodí k typu vaší postavy i šatů. Určitě sebou vezměte i fotografii svatebních šatů.

Svatební kytice má podtrhnout dojem nevěstyZobrazit galerii (3)
Foto: Dana Hosová

Typy svatebních kytic

Kytici je třeba vybírat podle tvaru, barvy i druhu květin. Můžete zvolit klasickou kulatou kytici typu biedermayer, dlouhou a převislou nebo jednoduchou kytici s dlouhým stonkem. Můžete si ale zvolit i speciální typ extravagantní kytice ve tvaru košíčku, na položení na loket, ve tvaru kabelky nebo štoly. Někdy je možné dát před tradiční kyticí přednost pěknému květinovému doplňku, kterým je náramek nebo prsten doplněný květinovým závěsem. Myslete vždy na to, aby se vám kytka líbila a pohodlně se držela.

Kulatá svatební kytice typu biedermeier

Tato tradiční svatební kytice je asi nejčastější. Je vhodná snad pro každou nevěstu i jakýkoliv styl zvolených svatebních šatů. Ideální je k drobnějším postavám a k rozšířeným střihům svatebních šatů. Pokud si ji vybere nevěsta s vyšší postavou, je vhodné kytici opticky prodloužit pomocí přidání ozdob. Nepůsobí pak ve srovnání s výškou nevěsty příliš malým a titěrným dojmem.

Svatební kytice má podtrhnout dojem nevěsty
Foto: Dana Hosová

Převislá svatební kytice

Převislou svatební kytici můžete najít i pod názvem kapka nebo vodopád. Nosí se přehozená přes ruku. Její příprava je složitější a může zabrat někdy až několik hodin. Květy se v současné době vždy ustřihnou a ke stonku se připevňují pomocí drátku, který se omotá navlhčenou vatou. Jen touto metodou je možné docílit velmi úzkého stonku. Typ převislé kytice se nejčastěji používají při formálních a tradičních svatbách. Hodí se především pro vyšší nevěsty, k jednoduchým svatebním šatům bez výrazného zdobení s hladkou sukní. Delší svatební kytice umí postavu prodloužit, a proto je vhodná i pro menší a silnější typy postavy.

Úzká svatební kytice s dlouhým stonkem

Tento typ kytice si můžete pohodlně opřít o předloktí nebo ji také držet vztyčenou vzhůru. Někdy ji najdete pod názvem oblouk nebo žezlo. Je vhodné zejména k moderním, velmi elegantním a jednoduchým šatům. Jestliže má nevěsta silnější postavu, tento typ kytice se pro ni hodí. Má totiž dlouhý stonek a postavu opticky protáhne. Nejčastějšími použitými květy jsou kaly, které mohou být bílé nebo v různém barevném provedení. Použít lze i klasické růže či slunečnice. Vybrat si můžete z mnoha květů.

Netradiční typy svatební kytice

Pokud volíte svatební kytice, které nemají žádný typický tvar, používají se k nim i netypické materiály, které jsou použité na jejich ozdobení. Kytice vázané v moderním velmi nekonvenčním stylu ve tvarech košíčků, kabelek či štol jsou pak zcela na nápadu floristy. Taková svatební kytice umí podtrhovat individualitu nevěsty. Svatební kytici lze uvázat z jednoho nebo také z více druhů květin. Velmi oblíbené jsou růže, kaly, gerbery, lilie, kopretiny, orchideje, frézie, tulipány, slunečnice, šeříky, konvalinky nebo i luční kvítí. K dozdobení se používají hedvábné stuhy, perly, korálky, ozdobné drátky, bobule, skeletované listy, peříčka a mnoho dalších materiálů.

Svatební kytice má podtrhnout dojem nevěsty
Foto: Dana Hosová

Barva svatební kytice

Barva svatební kytice má vždy korespondovat s barvou svatebních šatů a vybranou barvou celé svatby. Mezi nejoblíbenější barvy patří jednoznačně bílá, smetanová, odstíny růžové, lososové, oranžové, světle zelené, žluté i rudé. Svatební šaty zdobné barevnými výšivkami a korálky má doplňovat stejná barva v kytici. Pokud má nevěsta čistě bílé šaty, může například barva květů ladit s barvou šatů družiček. Ty pak mají mít kytici v bílé barvě, jako jsou svatební šaty nevěsty. Se svatební kyticí má ladit i korsáž do klopy ženicha, dále pak i kytice pro maminky, svědky a celková květinová dekorace v obřadní síni, kostele či ve svatebním sále.

Květiny a roční období

Dnes se dá celoročně sehnat mnoho květin, mohou být ale v závislosti na ročním období někdy mnohem dražší. Dostupnost některých květin je ale ročním obdobím omezena. Ceny se také liší podle druhu květin, typu vazby, stylu, ale i místa výběru, kde vám kytici uváží. Od 1 000 korun až po 10 000 korun, záleží na tom, jak budete nároční. Nejdražší bude vatičkovaná, převislá kytice, která je opravdu dost složitá a náročná na přípravu. Levnější je volně vázaná kytice. Zjistěte si ve vašem okolí všechny možnosti, porovnejte ceny a najděte vhodnou inspiraci. Svatební kytici si můžete zavěsit za stonky a nechat ji volně uschnout, nebo si ji nechat usušit mrazem.

 
 

Přečtěte si více