Marriage Guide online

Svatební kytice a symbolika květin

Text: Veronika Moreira

Jistě jste už slyšeli o tom, že květiny vybrané pro kytici nevěsty a další svatební dekoraci vždy cosi symbolizují. Každá květina má v souvislosti se svatbou a s projevem citu svůj vlastní význam, který se však může měnit i podle barev daných květin.

Myrta – symbol nevinnosti a věrnosti

Myrta patří mezi stále zelené, teplomilné keře. Je to rostlina zasvěcená bohyni Afrodité, neboť ji, jak praví legenda, po jejím zrození z mořské pěny zahalila. Tradiční zdobení myrtovými větvičkami ve svatební den k nám přišlo z jihoevropských zemí. Myrta znamená v překladu balzám a má symbolizovat především nevinnost a čistotu. Nevěsty, hojně zdobené myrtovými věnečky na šatech i na závoji tak nenechávaly nikoho na pochybách, že vstupují do manželství jako čisté a neposkvrněné panny.

Dnes u nás bývá myrtou ozdoben každý svatebčan, může se objevit i ve svatební kytici nevěsty nebo zdobit svatební tabuli. Je uznávána také jako symbol věrnosti a nehynoucí lásky v manželství.

Různé květiny v různých ročních obdobích

Díky dovozu lze mnoho druhů květin získat bez větších problémů během celého roku. Sezonní květiny však dodají vaší svatbě kouzlo souladu s přírodou. Jaro nabízí tolik barev a svěžích květů, že by byla velká škoda jejich přirozené krásy nevyužít. Nabízí se např. možnosti nádherných, něžných vazeb z tulipánů, kopretin, konvalinek, pivoněk nebo šeříku.

V létě pak můžete vsadit na neotřelost a působivou krásu rozzářených slunečnic nebo nádherně barevných gerber, růží, pryskyřníku, gladiol, heřmánku, chryzantém aj. Syté barvy v kontrastu s dokonalou zelení listů v některé z mnoha druhů zajímavých kombinací dokáží vytvořit skutečně nádherné kreace svatebních kytic.

Podzim opět nabízí kouzlo nádherných, i když zcela jiných a jinak působících barev.

Opět můžete využít pestrobarevné krásy gerber i jasu slunečnic v rozmanitých podzimních kombinacích s jiřinami, sedmikráskami, astrami, růžemi a cíniemi. Hodit se budou odstíny lesní zeleně, mědi a lilku, květy ve vínových, oranžových a švestkových barvách. Originálně zapůsobí kytice doplněná barvami spadaného listí nebo dokonalou symetrií obilných klasů.

V zimě budou nevěstě – sněhové královně, výjimečně slušet sněhobílé lilie, kaly či růže, jejichž chladná krása dokonale umocní svatební atmosféru v tomto ročním období.

Exotická krása kaly a vznešená dokonalost růže zajišťují těmto květinám stále největší oblibu. Jejich sezona je navíc celoroční a ve vazbě s jinými květinami i samotné, bez přízdob, vypadají úchvatně, v každé době a v každém počasí. Jsou to květiny, které sluší všem.

Symbolika květin a barev

Výše zmíněná exotická kala vyjadřuje a symbolizuje rafinovanost krásy.

Oblíbená růže symbolizuje dokonalost krásy a její vznešenost.

Skromnější karafiát vyjadřuje něhu, okouzlení a sympatie, je stále oblíbený pro svou jednoduchost a přitom velmi jemnou krásu a různé variace barev.

Tulipán dává najevo odpuštění a pochopení. Ve svatební kytici může také symbolizovat věrnost a spolehlivost.

Co se týče symboliky květinových barev, zmíníme tu ty nejběžnější:

  • bílá – znamená čistotu, nevinnost
  • rudá – barva vášně, vnitřní síly, energie a temperamentu
  • žlutá – je barva veselosti, životní energie a povzbuzení, může naznačovat i sklony k žárlivosti
  • růžová – znamená něhu, vřelost a stálost citů

Aranžmá květinových vazeb – oblíbené styly a kombinace

Svatební kytice a symbolika květin

Dokonalé aranžmá svatební kytice by mělo být výsledkem profesionálního úsudku a šikovnosti floristky v kombinaci s individuální představou a přáními nevěsty. Kytice by však měla také odrážet nevěstin šarm a charakter. S barvou a stylem svatební kytice musí dokonale ladit ostatní svatební doplňky, dekorace, korsáž ženicha, výzdoba aut a stolů a veškeré květiny pro maminky, svědkyně a družičky.

Kromě růží zdobených bílými perličkami v kulatých vazbách jsou oblíbené a stále velice moderní kaly na dlouhých stoncích. Jak už jsme uvedli, tyto dva druhy květin v oblíbenosti stále vedou. Velmi oblíbená je také honosná orchidej či kombinace slunečnice a kopretiny. Nekonvenční, křehké a stále častěji viděné jsou vazby tulipánů, i ve zcela neokoukaných barvách, jako je např. tmavě fialová v kombinaci s bílou, nebo i výraznější žlutou.

Velké oblibě se stále těší klasická, kulatá vazba svatební kytice, která je také nejpraktičtější. Opatrnější zacházení vyžaduje převislá kytice, která se nosí volně přes ruku a mnohdy svou délkou sahá až k lemu šatů. Je vhodná pro menší a třeba i silnější nevěsty, protože opticky prodlužuje postavu.

Umělé svatební kytice

Nakonec se musíme alespoň krátce zmínit o možnosti umělé svatební kytice, přestože je toto spíše samostatným tématem.

Umělé květiny věrně kopírují krásu tvarů i barev skutečných květin, jsou velmi precizně vypracované z textilií, papíru a dalších materiálů. Pro svatební vazby se používají dokonalé umělé květy v kombinaci s ozdobami z perel, peří, organzy, krajek, barevných stuh, apod.

Vazbám umělých květin se nedá upřít kouzlo skutečného uměleckého díla. Navíc mají jednu velikou přednost – neuvadnou. To mnohé nevěsty ocení, protože každá z nás touží uchovat si na svůj svatební den trvalou vzpomínku. Tou může být kromě svatebního alba, fotoknihy či komických sošek ze svatebního dortu právě taková kytice, pořád stejně svěží a krásná, i po mnoha letech manželství.

 
 

Přečtěte si více