Marriage Guide online

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?

Text: Pavla Dočkalová

Slavnost vstupu do manželství je jako mozaika. Tisíce střípků tvořících komplexní událost, kterou lze teoreticky rozdělit na část úřední, dílčí oblast oficiální, fázi společenskou a finální etapu uvolněnou. Čtveřice zmíněných aspektů se v praxi navzájem nenuceně prolíná, aby ve společné symbióze dosáhla krásy, noblesy a dokonalosti.

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?Zobrazit galerii (5)
Foto: pinterest/tilependant.com

Svatební den vyžaduje nespočet pragmatických příprav a navrch jednotný styl a vytříbený vkus. Není v moci jednotlivce monitorovat všechny módní výstřelky, dosáhnout na všechny kreativní novinky a zkombinovat nezkombinovatelné. Je nutno připustit, že vlastní síly jsou omezené a mantinely tvoří i finanční možnosti svatebního rozpočtu.

Výzdoba, jak se patří

Jistě si dáme zapravdu, že například alternativní svatba v přírodě bude mít jiné nároky na dekorace, než svatba rustikální, folklorní, retro nebo svatba v duchu vintage, DIY, či dokonce glamour. Vše je závislé na přání snoubenců, kteří své zaměření musí prezentovat dostatečně dlouho před obřadem. Svatební dekorace nejsou totiž velkokapacitním zbožím, které by bylo možné pořídit na každém rohu.

Do úřední části většinových svateb, k níž náleží samotný obřad, se při sebevětší snaze moc mluvit nedá. Při svatbě na radnici si nevěsta s ženichem smí vybrat písně, jež při jejich slibu zaznějí. Při svatbě v kostele má nevěsta přece jen větší možnost realizace, byť jde jen o lehce poradní hlas. Po dohodě může promluvit farní designérce do květinové výzdoby na oltáři a v lavicích. Musí však spoléhat na její vstřícnost a ochotu. Dohoda není nároková.

Stále oblíbenější jsou i alternativní varianty obřadu, které jsou vítané proto, že se při nich dá mluvit doslova do všeho.

Oficiální část svatby obsahuje společný oběd, proslovy, včetně pózování pro fotografy. Pakliže novomanželé a nejbližší rodina chtějí dodržet předepsané estetické dekorum, budou vyžadovat vyzdobení místnosti i svatební stůl, od celkové vizualizace po ten nejposlednější detail. Výzdoba se obvykle svěřuje do kompetence floristce a dekoratérce. Ty může zajistit svatební koordinátorka na základě stylu, kterým se chtějí novomanželé vydat, neboť každá floristka se vyhraňuje trochu jinak.

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?
Foto: pinterest/stylemepretty.com

Fáze společenská vsází na kontakt s rodinou a přáteli. I oni by měli snadno zapadnout do konceptu požadovaného modelu a užít si dosytosti svatební atmosféry. Hostina, taneční zábava, svatební hry a možná i únos nevěsty by měl podléhat duchu genia loci, který je nastaven skrze přání novomanželů. Vedle designového pozadí poslouží například i obyčejný svatební vývazek v klopě, stejně jako jmenovka na stole nebo drobný dárek v upomínku.

Poslední část dne, která obvykle náleží after party, se považuje za natolik uvolněnou, že jí nepodléhají žádné sešněrované manýry. Pakliže se odehrává u bazénu či v zahradě, úžasnou atmosféru utvoří hořící louče nebo svítící lampiony. Ostatní doporučení se liší podle krajových zvyklostí a obecné nálady.

Aranžmá na klíč

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?
Foto: pinterest/etsy.com

Jak už jsme nastínili, objednání profesionální výzdoby je nejsnadnější a nejjistější způsob, jak dospět ke kýženému cíli. Styl i barevnost si lze vybrat z katalogů, které jsou obrovskou studnicí inspirací. Mustr a představu lze načerpat také v prestižních časopisech, které se na svatební tematiku specializují. Aranžmá na klíč je službou, jež zahrnuje komplexní dodávku výzdoby, od stylového inventáře počínaje, kreativními dekoracemi konče. Specializuje se na ni nespočet agentur.

Dekoračka svépomocí

Patříte-li mezi kreativce, kteří si chtějí veselku ozdobit vlastními silami, poradíme, na co nezapomenout a co právě letí. Stejně tak dáme tip, které dekorace je možné zapůjčit a ušetřit tak významnou položku ve svatebním rozpočtu, a které je nutno koupit.

Co lze zapůjčit?

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?
Foto: pinterest/chanceycharmweddings.com
 • Barokní sloupy a květinová stěna – slouží jako úžasné pozadí při samotném obřadu nebo jako kulisa při svatební hostině
 • Slavobrána – bývá umístěna u vchodu domu, v němž nevěsta žila a z něhož ji před obřadem vyvádí otec, nebo jako pomyslný vstup na místo, kde zazní společné „ANO“
 • Židle a potah na židle – vypůjčená křesílka pro novomanžele i židle svatebčanů mohou dostat líbivou flizuru v barvě, kterou zvolíte
 • LED závěsy, světelné řetězy a parkové osvětlení – světelné dekorace umí ozdobit party stany, ale i nejbližší okolí slavnostní události
 • Dekorace na auta – svatební panenky, květinové girlandy nebo pánský klobouk pro bourák ženicha
 • Sada do fotokoutku – k dispozici bývá líbivé pozadí a humorné fotorekvizity
 • Candy bar itinerář – veškeré servírovací a dekorační nádobí, včetně váz na květiny
 • Svatební altán, slavnostní koberec + výzdoba špalíru v podobě stuhových ozdob a umělých květin
 • Rautové stolečky, sukně a ubrusy – včetně dekoračních stolových prvků
 • Chomout, bič, koule na nohu a jiné vtipné doplňky, které se hodí ke svatebním tradicím a takzvanému „zalikování“

Co je dobré zakoupit?

Jaké dekorace je vhodné zakoupit a které se dají půjčit?
Foto: pinterest/themummyfront.com
 • Kniha hostů – vzpomínková záležitost, ideální pro psaní vzkazů pro novomanžele
 • Svatební nafukovací balonky – různých barev a tvarů, včetně helia
 • Svatební jmenovky na stůl, látkové organzy a stolové šerpy
 • Figurky na dort - je libo retro marcipánového ženicha s nevěstou nebo jinou zdobnou maketu?
 • Písmenkový zápich na stůl nebo k aplikaci přímo do pokrmů
 • Textilní plátky růží a vystřelovací konfety - slouží k slavnostnímu zdobení stolů nebo místo házení rýže
 • Květinové dekorace a dřevěné nápisy - módní jsou zejména ve stylu vintage
 • Svatební SPZtky - např. just married
 • Svatební strom s otisky prstů svatebčanů - originální upomínkový předmět vás bude bavit
 • Svatební trička s vtipnými nápisy - jsou velmi trendovou záležitostí
 
 

Přečtěte si více