Marriage Guide online

Vyladěný zasedací pořádek

Text: Andrea Prokopová

Chystáte svatební hostinu? Tak to dříve nebo později začnete přemýšlet, kam koho usadit. Nejen aby to bylo v souladu s etiketou, ale také pohodlné pro všechny hosty.

Vyladěný zasedací pořádekZobrazit galerii (6)
Foto: Unsplash.com

Skupinky

 • Posaďte vedle sebe hosty, kteří se už znají. Z jiné svatby, oslav, jsou to vaši kamarádi, sestřenice. I když je svatba skvělé místo, kde se seznámit, hosty do toho nenuťte. S pokročilejší hodinou se do družení dají určitě sami.

Základní pravidla

 • Stůl novomanželů se nejčastěji staví přímo proti vchodu do sálu/místnosti, kde hostina probíhá.
 • Nevěsta sedí po pravici ženicha.
 • Obecně platí, že čím důležitější osoba, tím blíže sedí u novomanželů. Takže novomanželé, rodiče, svědci, blízká rodina, širší rodina, kamarádi.
Vyladěný zasedací pořádek
Foto: www.pixabay.com

Stoly do tvaru písmene U

 • Tři stoly poskládané do tvaru písmene U. Platí, že v čele sedí novomanželé a jejich rodiče a nejbližší rodina (pokud to velikost stolu dovolí). U dvou zbývajících rovnoběžně umístěných stolů pak svědci, širší rodina a kamarádi. K nejkratším hranám stolu nikoho neusazujeme. Před novomanžely může být postaven ještě jeden menší stůl, na kterém stojí dort.

Stoly do tvaru písmene T

 • Jde o dva stoly umístěné kolmo k sobě. Věrně tedy kopírují tvar písmena T. Hlavní stůl patří ženichovi, nevěstě a jejich rodičům. Vedlejší stůl pak ostatním hostům. Usazeni jsou opět podle sestupné hierarchie. Nejblíže snoubencům sedí nejvíce důležití lidé v jejich životě.

Stoly do tvaru písmene I

 • Toto uspořádání má dvě možnosti. Buďto usadíte všechny hosty k jednomu stolu nebo ke dvěma, které jsou vůči sobě umístěny rovnoběžně. Opět platí stejná pravidla o usazení novomanželů do čela

Hlavní stůl a kulaté stoly

 • Spíše americká varianta svatební tabule. Každopádně i tohle je možnost. K hlavnímu stolu zasednou klasicky novomanželé a rodiče. Ke kulatým stolům pak ostatní svatebčané. Platí, že čím blíže je stůl u stolu hlavního, tím důležitější lidé u něj sedí.

Trend poslední doby

 • Stále častěji se můžete setkat s výzvou ve stylu „Jsme jedna rodina, proto se posaďte kam je libo“. Šikovně tím obejdete dlouhé plánování kam koho posadit a všechno může plynout více přirozeně.

Dobré rady na závěr

 • Jmenovky u stolů jsou veledůležitá věc. Zabrání zmatku a jsou hezký suvenýr. Můžete vsadit na oblíbené krasopísmo nebo nechat hosty, aby si vyfotili vlastní "jmenovku" jako fotku z polaroidu. Ke svému jménu tak můžou přidat i svůj úsměv.
 • Jednotlivé stoly můžete tematicky pojmenovat. Posaďte k jednomu stolu ženichovy kolegy z práce a máte stůl Wall street plný ekonomů. K dalšímu kamarádky nevěsty z knižního klubu a máte stůl knihomolů. Posadit k sobě lidi, kteří se už znají má prostě své výhody.
 • Malé hosty posaďte taky k jednomu stolu. Ten může být vyladěn do určitého tématu. Pastelky, omalovánky, korálky nebo jiná zábava místo zákusku jsou skvělá volba.
 
 
Vyladěný zasedací pořádekVyladěný zasedací pořádekVyladěný zasedací pořádekVyladěný zasedací pořádek

Přečtěte si více