Marriage Guide online

Svatební květinová výzdoba: rustikální, nebo klasika?

Text: Eva Petráková, La Florista

Plánujete svatbu a stále si nevíte rady s květinami a dekoracemi? Zeptali jsme se Evy Petrákové, floristky studia La Florista, která nám poskytla informace o nových trendech ve svatebních kyticích a svatebních květinových výzdobách.

Evo, jaké jsou současné svatební trendy ve svatebních kyticích?

Letošní svatební sezona mě přivedla k zamyšlení nad podléháním trendů. Překvapilo mě, kolik krásných mladých dam je ochotno vdávat se s „košťátkem“ v ruce, v prostoru zaplněném zavařovacími sklenicemi nahrazujícími vázy, březovou kůrou, šiškami a korkovými špunty.

Rustikální styl je prostě „in“ a zdá se, že před ním není úniku. Mnohé květinářky soutěží o to, která nabídne více zavařovaček, břečťanu, hrubého motouzu a podobných rekvizit…jedním slovem, která bude více „přírodní“.

Řada kytic, které mi nevěsty přinesly jako vzor, ve mně evokovalo malé dítě, které cestou ze školy natrhalo mamince kytičku na louce. Žádná, nebo hodně slabá technika. Jedním slovem košťátko, které vypadá jako stvořené naprostým laikem, nikoli floristou. Košťátko, které bych se styděla prezentovat byť jen jako dárkovou kytici. Při tom se zapomíná, že příroda nejsou jen šišky, chvojí a louka. Precizně, technicky dokonale vypracovaná a hlavně vkusná květinová výzdoba je přece také pořádným kusem přírody.

Styl a téma svatby

Svatební květinová výzdoba: rustikální, nebo klasika?
Foto: Pixabay

Důležité je ujasnit si téma svatby a držet se ho. Vše začíná už u prostoru pro obřad a hostinu, přes svatební šaty až po květinovou výzdobu. Pokud jste duší indiánka, perfektní bude týpí na louce, indiánské šaty a luční květina dozdobená koženými řemínky a korálky. Podobně bude vypadat hippie boho styl.

Rustikální styl je vhodný pro trampku, která se bude vdávat v lese. Šišky, chvojí, březová kolečka, zavařovačky, nebo plechovky a podobně, jsou zde na místě.

Motorkářku v kožených šatech jistě perfektně ozdobí extravagantní kytice i výzdoba.

Pořádá-li se svatba na statku, venkovský styl bude krásný. I zde, ale může být  výzdoba vkusná.

Svatební květinová výzdoba: rustikální, nebo klasika?
Foto: Pixabay

Pokud se  nevěsta vdává v kostele, nebo na zámku, v krásných velkých šatech, je na místě poctivá klasika. Rustikální košťátko a zavařovačky jsou zde naprosto nevhodné. Každá rozumná a fundovaná floristka nevěstě venkovský prostý styl na zámku se vší rozhodností rozmluví. Nikdy, ani ve venkovském stylu není nutné nevěstu, ani šaty zakrývat trčící záplavou různorodé vegetace. Vše by mělo být v naprostém souladu a měla byste to být hlavně Vy, koho po letech spatříte na svatebních fotografiích.

Evo, děkujeme za rozhovor.

 
 

Přečtěte si více