Marriage Guide online

Házení svatební kyticí není nutnost

Text: Alena Klimková

Ke svatebnímu dni se vztahuje spousta tradic. Jednou z nich je házení svatební kyticí, se kterým se setkáte snad na každé svatbě. Co když ale plánujete vyjít z davu a svou svatební kytici si chcete nechat na památku? V tomto případě nemusíte házet svatební kyticí vůbec, ovšem můžete využít i jiné alternativy.

Házení svatební kyticí není nutnostZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Házení svatební kyticí je zvykem převzatým z anglosaských zemí, se kterým se v současnosti setkáte snad na každé české svatbě. Zpravidla po prvním tanci nebo kdykoliv v průběhu svatebního dne se nevěsta otočí zády ke skupince svobodných slečen a dam a dozadu přes své levé rameno mezi ně vhodí svou svatební kytici. Tradice říká, že ta, která kytici chytne jako první, se do roka vdá.

K házení svatební kytice spousta nevěst přistupuje spíš jako k povinnosti. Naopak by si svou svatební kytici ráda ponechala. Jak toto dilema vyřešit? Je tu několik možností, které vám umožní kytici mezi svobodné dívky a ženy skutečně vhodit, a přesto si tu svoji nechat na památku.

Nechcete zklamat svobodné dívky a ženy? Vyzkoušejte alternativu

Házení svatební kyticí není nutnost
Foto: Unsplash.com

Házení svatební kyticí patří k převzatým svatebním zvykům. V minulosti totiž české nevěsty svatební kyticí vůbec neházely. Nechávaly si ji na památku na svůj svatební den, případně ji také pokládaly na hrob nežijících rodičů.

Ale jak je to v současnosti? Na okamžik, kdy nevěsta vhodí za svá záda svatební kytici, čeká spousta vdavekchtivým slečen a dam. Pokud je nechcete na své svatbě zklamat, a přesto si chcete svou svatební kytici nechat na památku, vyzkoušejte následující možnosti jak tuto žádanou tradici pojmout.

  • Nechte si před svatbou v květinářství vyrobit dvě stylově a barevně stejné, ovšem velikostně odlišné svatební kytice. Velká kytice bude vaše, tu menší pak můžete na svatbě vhodit mezi přítomné ženy.
  • Víte, že se vaší svatby zúčastní několik svobodných dam, které by se velmi rády vdávaly? Jednu svatební kytici mezi ně rozhodně neházejte. Vedle své svatební kytice, kterou si necháte na památku, pro ně nechte v květinářství uvázat hned několik malých kytiček. Tyto kytičky pak mezi ně ve svůj svatební den vhoďte. Vaše gesto je zaručeně potěší.
  • Mezi přítomné ženy a dívky můžete vhodit také kytici jedné z družiček. Své družičky se ovšem nezapomeňte dopředu zeptat, zda s tímto vaším postupem skutečně souhlasí.

TIP: Na co dát při házení svatební kytice pozor? Pokud věříte na pověry, kytice by neměla dopadnout na zem, ale měla by ji rovnou chytnout svobodná žena či dívka. V opačném případě by vám to přineslo neštěstí.

Kytici nemusíte pouze házet

Házení svatební kyticí není nutnost
Foto: Pinterest.com

Druhou kytici však nemusíte mezi svobodné ženy a dívky pouze házet. Abyste se vyvarovala možným bitkám či škrábancům, kytici můžete darovat rovnou té dívce, která o to nejvíc stojí. Svobodné dámy se mohou o svatební kytici ucházet i jinak. Kolem kytice uvažte dlouhé stužky. Jejich počet by měl odpovídat počtu svobodných dam a slečen. Kytici následně coby nevěsta zvedněte jednou rukou nad hlavu a v druhé ruce mějte nachystané nůžky. Každá svobodná dáma si následně vezme do ruky po jedné stužce a bude vás obcházet dokola. Vaším úkolem je náhodně přestřihávat jednotlivé stužky. Ta dívka či žena, která bude ke kytici připojena jako poslední, ji také nakonec dostane.

Symbolické věnování svatební kytice

Házení svatební kyticí není nutnost
Foto: Unsplash.com

Svou nebo druhou svatební kytici můžete rovněž symbolicky věnovat také vám důležité osobě, kterou jste měla ráda, ovšem která už bohužel zemřela. Další možností je svatební kytici dát manželskému páru, který žije v pevném svazku už desítky let. Darovanou kyticí jim symbolicky popřejete, aby byli v manželství šťastní a spokojení i nadále.

Svobodným ženám darujte po jednom kvítku

Celá svatební kytice však nemusí zůstat pouze u jednoho člověka či páru. Svobodné ženy a dívky se mohou o kytici také společně podělit. Jedna tradice říká, že nevěsta může pro každou svobodnou ženu utrhnout ze svatební kytice po jednom kvítku. Tímto zvykem rozhodně nikoho neurazíte a zaručeně tím potěšíte všechny přítomné svobodné dámy.

Svatební kytice jako neobvyklá žádost o ruku

Házení svatební kyticí není nutnost
Foto: Unsplash.com

Máte přítele či kamaráda, o kterém víte, že by svou partnerku rád požádal o ruku? V tom případě se s ním dopředu domluvte, a ve chvíli, kdy budete mít házet, kytici zkrátka jeho přítelkyni zaneste. Poté by ji měl její partner před přítomnými svatebčany požádat o ruku. Toto romantické gesto zaručeně dostane každou ženu!

Házení kyticí tedy můžete pojmout v mnoha různých verzích. Každá z nich zaručeně potěší a bude milým zpříjemněním vaší svatby. Vy coby nevěsta budete jistě také potěšena, že jste z celé situace dokázala elegantně vybruslit a že jste si svou svatební kytici mohla nechat na památku. A co s ní dál? Pokud je vázaná z vhodných květin, nechte si ji třeba usušit. Bude vám tak dělat radost dlouhé měsíce, ale i roky.

 
 

Přečtěte si více