Marriage Guide online

Jak usušit svatební kytici

Text: Alena Klimková

Rozhodla jste se, že si necháte svatební kytici na památku? Květy, které vás doprovázely k oltáři, však po svém svatebním dnu nemusíte dávat pouze do vázy s vodou. Abyste se mohla z jejich krásy těšit co nejdéle, usušte je.

Jak usušit svatební kyticiZobrazit galerii (5)
Foto: Pixabay.com

Některé nevěsty nehází svou kyticí během svého dne D mezi vdavekchtivé dámy a slečny, protože si chtějí svůj svatební pugét nechat na památku. Květy však v čerstvém stavu nevydrží dlouho a už po několika dnech začnou uvadat. Jestliže se se svou svatební kyticí nechcete rozloučit, zkuste si ji do dalších let uchovat v sušené podobě.

Vhodné květiny: Vsaďte na růže, chryzantémy či levandule

Jak usušit svatební kytici
Foto: Unsplash.com

Sušení svatební kytice je poměrně náročný proces. Ještě, než se do něj pustíte, měla byste vědět, že některé květiny půjdou sušit velmi dobře, jiné však mohou sušením ztratit původní barvu a tvar. Proto byste měla mít představu, ze kterých květin se váš svatební pugét skládá a jaké mají tyto květiny při sušení vlastnosti.

Obecně se velmi dobře suší květiny s nízkým obsahem vody a s okvětními lísky, které jsou pevně uzavřené. Jde zejména o růže, chryzantémy, hortenzie, astry, šater neboli nevěstin závoj, měsíček, ostálku neboli cínii, šalvěj, levanduli nebo některé druhy lučních květin. Počítejte s tím, že květiny s vyšším obsahem vody, jejichž okvětní plátky jsou tužší, budou mnohem déle schnout. Například u takových pivoněk se stává, že během sušení mnohdy ztratí původní barvu i tvar.

TIP: Aby se vám svatební kytice dobře sušila, jednotlivé květy by navíc měly mít dlouhé a rovné stonky. Až budete mít po svatbě, můžete ještě z pugétu dodatečně odstranit přebytečné listy.

Svatební kytici lze sušit na několik způsobů

Jak usušit svatební kytici
Foto: Pixabay.com

Pokud chcete vyzkoušet tradiční způsob, usušte svou svatební kytici pomocí teplého vzduchu. Krásnou sušenou svatební kytici vytvoříte i dalšími způsoby. Shrnuli jsme pro vás, jaké máte možnosti.

V hlavní roli teplý vzduch

Nejběžnější technikou je sušení květin teplým vzduchem. Kytici zavěste za stonek květy dolů, a to v místnosti, která je temná, suchá, dobře větraná a v níž proudí teplý vzduch. Vhodná je tak pro vás půda nebo garáž, na jaře a v létě pak přístřešek nebo stodola. V těchto dobře větraných prostorách nechte viset svůj svatební pugét alespoň dva až tři týdny. Jakmile budou květy na omak tvrdé a při otočení květy vzhůru si zachovají svůj tvar, vaše sušení bude úspěšné.

Počítejte s tím, že rychlejší sušení teplým vzduchem pugétu zajistí stálost barev, pomalejší sušení teplým vzduchem je zase zárukou zachování původního tvaru květů. Jestliže chcete, aby si květiny udržely původní barvu, místnost, v níž je budete sušit, by měla být co nejtmavší. Vyhněte se naopak sušení svatební kytice v blízkosti oken, sluneční záření by mohlo jednotlivé okvětní lístky tzv. vyšisovat. Vyvarujte se rovněž sušení svatební kytice ve vlhkých nevětraných prostorách, ve kterých by květiny chytily plíseň.

Tip: Pokud máte kytici objemnější, květy zkuste oddělit do několika menších svazků, sušení vám tak půjde rychleji. Po usušení květy opět svažte do jedné kytice.

Další možnost: Sušení pomocí směsi glycerinu a vody

Jak usušit svatební kytici
Foto: Unsplash.com

V poměru 1:2 smíchejte glycerín a vlažnou vodu. Tuto směs nalijte do vázy, a to maximálně do výšky pěti centimetrů. Svatební kytici zbavte na stoncích přebytečných listů, konce stonků následně jemně rozklepejte paličkou.

Pugét poté ponořte do směsi glycerinu a vody, v tomto roztoku jej ponechte čtrnáct dnů. Poté svatební kytici vyjměte, její konce omyjte čistou vodou. Na závěr pugét dosušte tradičním způsobem, a to pomocí teplého vzduchu. Pugét tedy zavěste za stonek květy dolů například na půdě, kde jej ponechte alespoň jeden týden. Glycerin, ve kterém jste před tím květy namáčela, postupně nahradí vodu v buňkách rostlin. Díky tomu budou usušené květy znatelně ohebnější a vláčnější.

Vyzkoušejte sílu silikagelu

Jak usušit svatební kytici
Foto: Pixabay.com

Některé druhy květin lze sušit také pomocí silikagelu. Tyto malé kuličky, které mají za úkol absorbovat vlhkost, běžně najdete například v malém pytlíčku v krabici s novou obuví. Kuličky silikagelu však můžete koupit ve větších baleních i v některých specializovaných kamenných či online obchodech.

Jakým způsobem silikagel při sušení květin využít? V silikagelu nikdy naráz nesušte celou svatební kytici, všechny květiny by měly být oddělené. Na dno ploché uzavíratelné nádoby nejprve vsypte zhruba dvoucentimetrovou vrstvu silikagelu, na kterou posléze položte vybrané květiny (ideálně růže). Květiny následně celé zasypte kuličkami silikagelu a nádobu velmi těsně uzavřete víkem. Květiny takto ve vodorovné poloze ponechte v silikagelu celý jeden týden. Poté je opatrně vyjměte a jejich krásu zafixujte lakem na vlasy. Velkou výhodou je, že silikagel zachová květům jejich původní sytou barvu.

Sušení svatebního pugétu může být věda

Mohlo by se zdát, že sušení svatební kytice může být velká věda. Pokud si ovšem k sušení vyberete správné druhy květin a rozhodnete se pro tradiční způsob, rozhodně se nemáte čeho bát. Taková sušená svatební kytice vám posléze bude dělat radost dlouhé roky a možná, že se s ní časem stihnete pochlubit i svým dětem.

 
 

Přečtěte si více