Marriage Guide online

Svatební kytice z lučních květin

Text: Alena Klimková

Už dávno neplatí, že kytice z lučních květin je výsadou pouze chudých nevěst. Tento názor v posledních letech dostal za své a luční květiny, které v běžných květinářstvích jen tak neseženete, jsou na českých svatbách vidět stále častěji. Luční květiny přitom zdobí nejen svatební kytici, ale i nevěstinu čelenku, ženichovu korsáž a jsou běžnou součástí svatební květinové výzdoby.

Svatební kytice z lučních květinZobrazit galerii (4)
Foto: Unsplash.com

Proč mít svatební kytici z lučních květů

Svatební kytice uvázaná z čerstvě natrhaných lučních květů vypadá velmi jemně a něžně a navíc podtrhuje přirozenou krásu nevěsty. Právě z toho důvodu jsou svatební kytice z lučních květů stále žádanější hlavně u nevěst, které se vdávají v období od dubna do srpna. Luční květy upřednostňují především romanticky založené ženy a dívky, které se rozhodly pro svatbu v přírodním stylu či v boho stylu konající se pod širým nebem.

Určitě budete souhlasit s tím, že nádherná kytice z lučních květin se bude v nevěstině náručí vyjímat zejména při svatebním obřadu na louce, v zámeckém či městském parku, na nádvoří hradu nebo na romantické zřícenině. A jestli bude mít nevěsta ze stejných lučních květin uvázaný také věneček, bude to doslova třešnička na dortu.

TIP: Kromě vaší svatební kytice a popřípadě čelenky luční kvítí vkomponujte také do ženichovy korsáže. Tyto květiny by neměly chybět ani v korsáži vašeho svědka a kytici či květinovém náramku vaší svědkyně. Pokud chcete květinou obdarovat také vaše maminky, opět klaďte důraz na jednotu a překvapte je nádhernou kyticí z lučního kvítí.

Samosběr nebo specializovaná farma

Od dubna do srpna na typické louce najdete doslova záplavu pestrobarevných květů.
Od dubna do srpna na typické louce najdete doslova záplavu pestrobarevných květů. | Foto: Pexels.com

Vysnila jste si, že budete mít na své svatbě nádhernou kytici z lučních květů? Potom se můžete v zásadě rozhodnout pro dvě možnosti. A to vyrazit den před svou svatbou na rozkvetlou louku, kterou jste si vytipovala dopředu, na samosběr. Pokud je to pro vás časově velmi náročná varianta a navíc se bojíte, že svatební kytice z lučních květin nebude ve vašem provedení vypadat tak, jak jste si vysnila, obraťte se na specializované české farmy.

Na těchto farmách se ekologickým způsobem pěstují druhy sezonních květin, které v klasických květinářství rozhodně neseženete. Zkušené floristky vám tak na svatbu uvážou netradiční kytici z květin, které si samy vypěstují nebo sesbírají na okolních loukách. Na které farmy se můžete s žádostí o svatební kytici z lučních květů například obrátit?

  • Kytkyodpotoka.cz
  • Loukykvět.cz
  • Kvetinyzvenkova.cz
  • Balkonika.cz

Svatební kytice z lučních květů svépomocí

Se sběrem lučního kvítí vám může pomoci i vaše maminka, sestra či družička.
Se sběrem lučního kvítí vám může pomoci i vaše maminka, sestra či družička. | Foto: Unsplash.com

Rozhodla jste se, že si vyrobíte svatební kytici z lučních květin svépomocí? I tak se nespoléhejte jenom sama na sebe. Aby byl výsledek opravdu dokonalý, nápomocná vám může být také květinářka z vašeho města, která vám odborně poradí a nasbírané luční květy za vás případně sama uváže.

Co je pro vás ale nejdůležitější? Nejprve se soustřeďte na roční období, ve kterém máte svatbu. Součástí vaší svatební kytice totiž budou sezonní druhy lučních rostlin, které zrovna aktuálně pokvetou. To znamená, že jinak bude vaše kytice z lučních květů vypadat v květnu a jinak v srpnu. Když se pustíte do svatební kytice svépomocí, držte se navíc následujících pravidel.

1. Luční květiny velmi rychle vadnou, proto je sbírejte nejdříve jeden den před svatbou.

2. Luční květiny zahrnují širokou škálu barev. Dejte si záležet na tom, aby barevné vyznění svatební kytice ladilo s vašimi svatebními šaty i ženichovým outfitem.

3. Pokud si nejste jistá ani výběrem lučních květů, nechte vše na vaší květinářce. Zkušená floristka také svatební kytici z lučních květů zafixuje speciálními prostředky, díky čemuž vám kytice vydrží po celý svatební den.

TIP: Jestliže si nestíháte luční květy nasbírat sama, můžete kromě své květinářky zaúkolovat také maminku, sestru či svědkyni.

Druhy lučního kvítí, které sluší svatební kytici

Ve svatební kytici se nádherně vyjímá také luční kvítí v kombinaci s typickými svatebními květinami.
Ve svatební kytici se nádherně vyjímá také luční kvítí v kombinaci s typickými svatebními květinami. | Foto: Usplash.com

Drobné luční kvítí je rozmanité nejen barevně, ale také druhově. Pro období od jara do sklonku léta je charakteristická ohromná pestrost lučních květů, díky čemuž si můžete být jistá, že vaše svatební kytice bude doslova ohromující. Ve vaší svatební kytici se budou nádherně vyjímat například kopretiny, chrpy, zvonky, orlíčky, kohoutky, čekanky, dobromysl, různé druhy trav, kontryhel nebo třeba jitrocel.

Svatební kytici však nemusíte mít čistě pouze z lučního kvítí. Aby byla živější a výraznější, zkuste ji doplnit o klasické svatební květiny. Kytici z lučního svítí velmi sluší například frézie nebo drobnější druhy růží.

Jestli tedy plánujete svatbu v přírodním stylu, anebo víte, že se budete vdávat pod širým nebem, je svatební kytice z lučního kvítí trefou do černého. Z tohoto typu svatební kytice, který je stále populárnější, vyzařuje něha a jemnost. Sluší každé nevěstě a buďte si jistá tím, že ve svatební den bude slušet i vám.

 
 

Přečtěte si více