Marriage Guide online

Květinová výzdoba je nezbytností na každé svatbě

Text: Veronika Drdáková

Květiny v malém i větším množství se dají požadovat ze svatební nezbytnost. Svatba by se bez voňavých květů na stolech, v rukou nevěsty i hostů snad ani neobešla. Přinášíme přehled základních typů svatebních květinových výzdob s ohledem na druh svatby a rozpočet.

Druhů svatební květinové výzdoby může být několik. My jsme vybrali tři základní, které se rozlišují typem květin, jejich vázáním i množstvím. A ve výsledku samozřejmě i cenou. Ta by však nikdy neměla převážit pocit, zda se dané květiny a jejich vázání hodí k celkové koncepci svatby či nikoli.

Elegance a vznešenost růží

Růže představují klasickou květinovou výzdobu. Velmi u nich záleží na vázání a případném propojení s jinými druhy květin, protože při volbě samotných červených nebo bílých růží, by asi svatební květinová výzdoba příliš nezaujala. Na růžích není nic neobvyklého, takže abyste z nich vykouzlili nezapomenutelnou a originální výzdobu, je třeba je propojit s jinými květy nebo třeba okrasnými trávami. Svatební květinové výzdoby založené primárně na vznešené pýše květů růží se hodí především do prostor zámků, historických sálů a potom také do přesného opaku – moderních minimalistických interiérů. Dá se počítat, že růže na svatbu pro nevěstu, družičky, svědky a maminky novomanželů vyjdou na pár tisíc korun, záleží na květinářství a velikosti. Pokud si budete objednávat celkovou výzdobu, částka se bude šplhat výrazně výš.

Luční kvítí pro svatební víly

Svatba na louce, v horské chatě nebo u řeky by asi s růžemi vypadala zvláštně. Na svatby pod širým nebem a v přírodě se nejvíce hodí jednoduché svazky vázané z lučního kvítí. Perfektně poslouží kopretiny, sedmikrásky nebo zvonky. V lučním pugétu by neměla chybět fialová, světle modrá nebo žlutá. Určitě není dobrý nápad nechat vázat jen samotnou béžovo-bílou květinu. Ale v tomto ohledu každá správná květinářka ráda poradí. Špatný nápad není také zakomponovat některý z odstínů levandule, která svatební posezení navíc kouzelně provoní. U svatebních květin a výzdoby z lučního kvítí vám můžeme sdělit milou zprávu – jedná se o nejlevnější (ale neméně působivou) variantu.

Květinová výzdoba je nezbytností na každé svatbě

Opulentní kytice v jedné barvě

Honosné květy hortenzií nebo voňavé frézie vytvářejí dojem opulentní slavnosti. Dokonale budou pasovat ke svatbě s velkým počtem hostů, ke svatbě plné luxusu a okázalosti. Velké vázy s bohatými kyticemi sladěnými do jednoho či dvou doplňkových odstínů představují ještě luxusnější variantu svatební výzdoby než růže. Na druhou stranu nevyjdou na tolik peněz. To je zejména díky tomu, že kromě dražších a pěstěnějších květů jsou kytice doplněné také jemnějšími a levnějšími květinami, které sice na pohled pozdvihnou celou výzdobu, ale nestojí tolik. Pokud chystáte svatbu ve velkých prosklených prostorách, kytice sladěné do jedné barvy budou ideální volbou. Nádherným dojmem působí kombinace fialové a růžové, ale musíte se připravit na to, že nádobí na stole s takovou kyticí zanikne. Vezme na sebe totiž veškerou pozornost.

 
 

Přečtěte si více