Marriage Guide online

Společná rozlučka se svobodou: Praktické pojetí oslav před svatbou

Text: Eliška Jindrová

Zatímco dnes většinou slaví nastávající ženich a nevěsta svou „stag“ a „hen party“ každý zvlášť, dříve tomu tak nebylo. Hlavně na venkově pořádali snoubenci loučení se svobodou společně. Tzv. svíca, jak se oslavám v nářečí říkalo, se pomalu zase vrací do módy. Měli byste o ní uvažovat i vy?

Společná rozlučka se svobodou: Praktické pojetí oslav před svatbouZobrazit galerii (3)
Foto: Unsplash.com

Kdy se svíca začala slavit?

V předvečer svatby se v domově nevěsty sešli nejbližší přátelé a členové rodiny. Přinášeli s sebou napečené cukroví, maso ze zabijačky a další pochoutky, které se pak objevily na svatební hostině. Hodně se hrálo, zpívalo, vily se věnce, vyráběly voničky, vyprávěly příběhy. A po celou dobu hořely svíčky (odtud název svíca).

Rozlučky se svobodou, jak je známe dnes, se začaly objevovat až ve druhé polovině 20. století. Z praktických důvodů (ano, k rozlučkám nedílně patří velké množství alkoholu) se přesunuly z předvečera svatby na týden až dva před veselkou. Nevěsta i ženich slavili „konec svobody“ zvlášť, vždyť do další etapy života kráčejí jako dvě spojené duše.

Má společná rozlučka smysl i dnes?

Společná rozlučka se svobodou: Praktické pojetí oslav před svatbou
Foto: Unsplash.com

Možná o svíce slyšíte poprvé. Možná jste ji už navštívili anebo o jejím uspořádání sami uvažujete. V jakých případech má smysl „zabít dvě mouchy jednou ranou“?

 • Když máte hodně společných kamarádů
 • Když chcete, aby se jednotlivé kolektivy přátel seznámily už před svatbou
 • Když máte vy i vaši přátelé malé děti, nemáte možnost hlídání a toužíte po klidném posezení s těmi nejbližšími
 • Když si nepotrpíte na tradiční podobu rozluček (ženich jde na striptýz, nevěsta se šerpou plní úkoly apod.)
 • Když chcete oslavu uspořádat na jednom místě (oblíbená hospoda, grilování na zahradě, chalupa apod.)

Tipy na společnou rozlučku se svobodou

Společná rozlučka se svobodou: Praktické pojetí oslav před svatbou
Foto: Unsplash.com

Zdá se vám uspořádání svícy jako dobrý nápad? Skvělé, pusťte se do plánování nebo ho delegujte na své svědky, družičky, přátele či členy rodiny. Zkrátka vyberte kohokoliv, kdo je aspoň trochu obdařený organizačními schopnosti. Připravte pro něj seznam lidí, které chcete pozvat (ale opravdu jen těch, které tam opravdu chcete, nikoliv těch, které „by byla slušnost pozvat“), a domluvte se na celkovém pojetí oslavy.

Společnou rozlučku se svobodou je vhodné pořádat na jednom místě. Pokud vlastníte domeček nebo chalupu se zahrádkou či terasou, kde se dá grilovat, máte vystaráno. Pokud ne, můžete si vhodnou nemovitost na jednu noc nebo na celý víkend pronajmout. Nakupte maso na gril, sud piva, zásobu vína, pochutiny a poproste každého z účastníků, aby si donesl, co má rád. Případně si zarezervujte salonek v restauraci, sál v kulturním domě, vinný sklípek nebo pivnici.

Rozlučka netradičně

Stejně jako svatba, i rozlučka se svobodou by měla odrážet vaše osobnosti. Patříte mezi vášnivé horolezce? Zamluvte si na pár hodin lezeckou stěnu, kde si s přáteli nejdřív užijete sportovní odpoledne, které zakončíte v hospůdce nebo baru. Chodíte rádi do přírody? Zorganizujte kratší výlet – třeba v okolí chaloupky, kde pak večer propuknou bujaré oslavy.

Co dalšího můžete se svými nejbližšími v rámci společné rozlučky podniknout?

 • pronajmout si lodičky/šlapadla/paddleboardy a vydat se na dobrodružství na vodě
 • místo klasického baru a hospody vyzkoušet šlapací pivní bar
 • vydat se na víkendový pobyt v jedné z evropských metropolí (přesný program závisí na rozpočtu i počtu hostů)
 • jít na ochutnávku alkoholu přímo do výrobny (minipivovar, vinný sklípek, výrobna whiskey, koňaku apod.)
 • vyrazit do casina
 • vyzkoušet kurz vaření
 • vzít krosnu na záda a vydat se na blint do přírody a přespat nadivoko pod širým nebem
 • uspořádat párty s povinným dresscodem (ve stylu první republiky, komiksových hrdinů, zvířat...)
 • jít na bowling, karaoke, koncert, do jazzového baru nebo na lekci tance

Patří na svícu dary?

Dary se novomanželům předávají většinou na svatební hostině. Pokud ale slavíte rozlučku se svobodou společně a osazenstvo pozvaných se shoduje s hosty, kteří budou přítomni i na svatebních oslavách, předání může proběhnout už právě během svíce. Obzvlášť v případě, že se vám hosté skládají na jeden velký dar nebo přispívají finanční částkou.

Jestli si chcete na svatební dary počkat až po obřadu, přátelé vás na rozlučce obdarují nejspíš nějakou drobností, legráckou nebo lahví kvalitního alkoholu. Můžou si pro vás ale připravit i „zážitkový dárek“ v podobě hudebního vystoupení, hrané scénky nebo jakéhokoliv dalšího překvapení. V každém případě se máte na co těšit.

 
 

Přečtěte si více