Svatební přípitek na zdraví novomanželů
V minulém článku jsme si objasnili, jak pronášet svatební proslov, který předchází svatebnímu přípitku a jaká jsou s ním spojená společenská pravidla. Dnes si řekneme něco o tom, čím si vlastně na svatbě připít, ale nezapomeneme ani na aperitiv, digestiv a ostatní alkoholické i nealkoholické nápoje, které jsou nezbytnou součástí každé svatební hostiny.
Sekty a šampaňské – přípitek a aperitiv v jednom
Každý asi ví, že pro slavnostní přípitek vybíráme obvykle šampaňské, sekty a šumivá vína.
Šampaňské je sice pojem, který používáme téměř pro jakékoliv druhy perlivých vín, je však dobré vědět, že tímto názvem se může, až na pár výjimek, honosit jen originál, víno pěstované a lisované právě ve francouzské oblasti Champagne. Kvalitní sekty obvykle kvasí klasickou metodou, přímo v lahvích.
Sekt i šampaňské můžeme podávat i jako samotný aperitiv, tedy nápoj, který povzbuzuje chuť k jídlu, navozuje příjemnou atmosféru a krátí čekání na pokrm. Ten by měl následovat do patnácti minut po aperitivu.
Sklenice na sekty a šampaňské
Sekty i šampaňské podáváme do úzkých sklenic na vysokých nožkách, tzv. fléten.
Pro novomanžele bývají krásným dárkem sklenice pro tuto příležitost, nádherně zdobené elegantními ornamenty, nebo třeba i svatební krajkou. Mohou být i vtipně pojaté, zdobené knírkem nebo cylindrem (pro ženicha) a podvazkem (pro nevěstu). Platí pravidlo, že ve společnosti se při otevírání lahve, sektem ani šampaňským “nestřílí“.
S přípitkem nezapomínejte ani na děti! Těm servírujte např. dětské “rychlé špunty“.
Oblíbené sladké a další aperitivy, likéry
Jako aperitiv můžeme dále podávat např. skotskou nebo irskou whisky, finskou vodku, slivovici či jiné pálenky, ze sladších aperitivů jmenujme např. Cinzano, Campari, Martini, Castellino, Garonne, či likéry typu Amaretto, mandlové Barbero nebo Jagermeister, vhodné i jako digestiv.
Destiláty? Proč ne?
Kromě piva a vína podáváme při velkých společenských událostech obvykle i tvrdý alkohol. Nepodávat na svatbě destiláty z přesvědčení, že přispěje k předčasné společenské únavě hostů a nedej Bůh i ženicha, vás může postavit do špatného světla.
Mezi hosty můžete vyvolat rozpaky a dojem, že jde o svatbu naprostých abstinentů, či zlými jazyky přikrášleno, vyléčených alkoholiků. Také můžete působit jako, kulantně řečeno, šetřílkové.
Je pravdou, že tvrdý alkohol může celkovou položku za svatební hostinu více či méně navýšit, s tím by se však mělo počítat, protože u nás v Čechách nějaký ten alkohol k pořádné oslavě zkrátka patří.
Digestiv – nejlepší na konec!
Digestiv je opak aperitivu, podporuje trávení a doplňuje sníženou hladinu trávicích enzymů. Podává se po jídle, např. ke kávě. K nejoblíbenějším a nejběžněji podávaným digestivům patří kvalitní destiláty, jako např. koňak, brandy, vodka, whisky, domácí hruškovice, Fernet Stock, Becherovka a nejrůznější likéry, portské víno, sherry, vermut a další dezertní vína, nebo také italská grappa – alkohol vzniklý ze slupek vylisovaných vinných hroznů.
Míchané nápoje a koktejly
Osvěžující míchané, alkoholické či nealkoholické nápoje a koktejly jsou v nastávajících letních měsících velmi oblíbené a zároveň estetické. Často doslova hrají barvami a bývají přímo umělecky zdobené ovocem, mátou a meduňkou.
V nealkoholickém provedení je určitě ocení mnohé přítomné dámy, ale i děti. Na ty bychom neměli zapomínat s nabídkou džusů a čerstvých ovocných šťáv, v horkých letních dnech by na stole neměla chybět ani dobře vychlazená voda s citronem.