Marriage Guide online

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Text: Filip Uhlíř

Libozvučnější označení svatební cesty líbánky dosti jasně vyjadřuje, co bývá hlavní náplní tohoto pro mnohé nejkrásnějšího období života. Přesto, že většina párů o líbánkách často ani nevytáhne paty z hotelu a je tak vlastně úplně jedno, kde se zrovna nachází, čas strávený nad výběrem cíle svatební cesty se může ukázat být velmi rozumnou investicí. Je třeba si uvědomit, že i když pár dní po svatbě vidíte svého partnera jako tu nejdokonalejší bytost na světě, nemusí se vám ani o svatbě vyhnout menší hádky a rozepře. Ne že byste snad měli při párdenním intenzivním soužití s protějškem, který vás má provázet po zbytek života, hned dostat ponorkovou nemoc, ale zkušenost velí, že nic nemá podcenit a změna prostředí, či intenzivní společný zážitek většinou vedou k vášnivému usmíření se sladkým koncem. V takovýchto chvílích člověk pozná, že místo, kde tráví líbánky, hraje klíčovou roli. Ideální místo pro svatební cestu samozřejmě neexistuje, protože do značné míry závisí na povaze a zálibách toho či onoho páru. Někdo vsadí na osvědčené klasiky s přímo ikonickým líbánkovým renomé, jakými jsou Niagarské vodopády, něčí vysněná cesta je divoký nekončící roadtrip v nadupaném kabrioletu bez konkrétního cíle a někdo vsadí na pohodlí na pláži v kombinaci s luxusními nákupy, které za všech okolností utěší podrážděnou duši ženy i leckterého muže. Náš Tip 6 je tentokrát pro ty, co obdivují přírodu, mají rádi exotiku a nebojí se poznávat.

Aljaška

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Největší ze států Unie Aljaška je prý územím, na kterém jsou koncentrovány všechny největší krásy severské přírody od velehor, ledovců, fjordů, jezer, divokých řek, lesů, tajgy, přes vulkány, termální prameny, vodopády až po klasická severská zvířata jakými jsou medvědi nebo losi. Připočteme-li k tomu přírodnímu i o ohromné bohatství nerostné pochopíme, proč mají Ruští představitelé při vyslovení jména Aljaška brežněvovsky zachmuřené obočí. Celé toto území o rozloze 1 717 854 km² patřící Rusku totiž v 1867 koupili od ruského cara Spojené státy americké za 7,2 milionu dolarů (přepočteno v dnešních cenách přes 100 000 000$), tedy za směšných pět centů za hektar. Praktickou výhodou vyplývající z této historické události pro vás je, že jet na líbánky do USA je přeci jen tak nějak optimističtější než do Ruska. Za nejvhodnější období pro návštěvu Aljašky se všeobecně považuje podzim, kdy se zvířata připravují na zimu, medvědi loví táhnoucí lososy, na pláních mezi sebou bojují sobi a listí se zabarví do těch nejpestřejších barev, které vytváří neopakovatelné přírodní scenerie. Aljaška skýtá nepřeberné možnosti pro lov zvěře i sportovní rybaření a vidina divočiny, dřevěného srubu s krbem, ve kterém hoří čerstvě naštípané dříví, a kde muž musí pokořit mocnou přírodu, aby nakrmil svou milovanou ženu, může být trochu nadsazená, ale přesto svým způsobem romantická. Nejčastějším způsobem cestování na Aljašce je auto z půjčovny nebo menší letadla, protože alespoň malé letiště je tu samozřejmostí každého lidského sídla a lístek stojí podle vzdálenosti okolo 50 dolarů. Určitě se vyplatí podívat se do Fairbanks, do muzea zlaté horečky, do parku Mount Mac Kinley okolo nejvyšší Aljašské hory, nebo využít jedné z nabídek plaveb za velrybami. Pro opravdu náročné nadšence zimních sportů nelze nepřipomenout, že Aljaška je Mekkou freeridu a pro na sjezdy v neprojetém prašanu jsou zde skvěle připraveni, včetně skákání z helikoptér. Aljaška je prostě drsná země, ale v tom její specifická krása.

Kuba

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Je dějinnou ironií, že zrovna Kubě, státu, který je již přes padesát let v područí komunistického režimu, se přezdívá Ostrov svobody. Dříve byla Kuba pro turisty ze západu uzavřenou zemí a jen málokdo ze „spřátelených zemí“ východního bloku se na Kubu podíval. Po pádu železné opony však vyschl štědrý zdroj dotací ze zemí RVHP a tuhý komunistický režim se v potřebě získání dolarů otevřel i západnímu světu. Postupně se tak z Kuby stal vyhledávaný turistický cíl, čemuž se velmi pružně, chtělo by se říct až tržně, přizpůsobil komunistický režim. Na Kubě, oficiálně stojící na rovnostářské komunistické ideologii, tak oficiálně existují dva paralelní světy, jeden pro vládnoucí elitu a turisty, druhý pro obyčejné obyvatelstvo. Cizinci mají vyčleněny speciální hotely, obchody, zdravotní zařízení, dopravní prostředky i pláže, na které se běžný Kubánec nemá šanci dostat. K cestě na Kubu je potřeba si vyřídit platné vízum. Nejlépe je platit Eurem, protože platba dříve běžnými americkými dolary je zpoplatněna speciální 10% daní. Kriminalita je na Kubě nejnižší v celé Latinské Americe, i když se s rozvojem turistiky rozmohly drobné krádeže. Pokud však překonáte tyto drobné obtíže, dostanete se do opravdového ráje. Pro karibskou oblast typické bělostné pláže a azurově průzračné moře vás naprosto uchvátí. V oblíbených turistických destinacích, jakou je například proslulé Varadero vám poskytnou veškerý luxus, ale teprve když vykročíte z vakua tohoto prostředí, poznáte co je to pravá Kuba. Ospalá atmosféra, přívětiví lidé a silnice brázdící typické “ameriky“ z 50. Let, budí dojem, jakoby se na ostrově zastavil čas. Zajímavým zážitkem může být výlet do na exotickou faunu a floru bohatého vnitrozemí, ale naprostou povinností je návštěva hlavního města Havany. Havaně se ne náhodou přezdívá Paříž Antil. Rozsáhlé centrum v koloniálním stylu, díky němuž se Havana dostala i na seznam památek Unesco, skrývá mnohé bary, kde vám namíchají tradiční mojito tak, jak ho píval i Ernest Hemingway. Ostatně navštívit jeho oblíbený bar La Bodeguita je přímo kulturní povinností. Nezajít s partnerem do jednoho z mnohých nočních podniků, kde užasle obdivovat umění místních tanečníků by bylo také neodpustitelným hříchem. Ale i kdybyste zůstali jen v hotelu, odhalí vám Kuba jednu ze svých největších krás, krvácející západ slunce nad pohádkově třpytícím se mořem.

Nový Zéland

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Nový Zéland je jednou z nejoblíbenějších filmařských destinací a není tomu tak náhodou. Stejně jako vy tu totiž filmové štáby najdou ty nejrozmanitější projevy přírody s dokonalou infrastrukturou a civilizovaným zázemím. Nový Zéland tak ve světě paradoxně nejvíce proslavilo třídílné fantasy Petera Jacksona o hobitech putujících světem ve snaze zachránit bájnou Středozemi. Nový Zéland – krajina Pána prstenů se již ostatně stal jakousi zavedenou obchodní značkou, která do země láká tisíce turistů. Fanoušci rugby budou jistě oponovat, že tou nejlepší reklamou pro Nový Zéland bylo loňské vítězství na mistrovství světa, kdy místní ohromně populární All blacks porazily na domácí půdě ve strhujícím finále Francii 8:7 a stali se po 24 letech světovými šampiony. Ostatně i nezaujatý divák si jistě vybaví Maorský tanec Haka, který před zápasem předvádí novozélandští rugbisté k zastrašení soupeře. Pokud jste se však se svým partnerem neseznámili na rugby nebo při promítání Pána prstenů, navštívíte patrně Nový Zéland kvůli jeho přírodním krásám. Tím nejlepším způsobem jak projet ty nejvýznamnější místa na Novém Zélandu včetně veškerých přírodních parků a činné sopky na White Island je nepochybně půjčit si auto a využít jednu z mnoha předem připravených tras, které vás severním i jižním ostrovem provedou křížem krážem. Nový Zéland je téměř poset nádhernými přírodními parky, ale dozajista nesmíte vynechat národní park Mount Egmont, rozprostřený kolem stejnojmenné hory, která je kvůli svému kuželovitému, téměř pravidelnému tvaru často přirovnávána k slavné japonské Fudžijamě. Vrcholek pro Maory posvátné, dva půl kilometru vysoké hory je věčně pokrytý ledem, ale na jejím úpatí se rozkládají rozsáhlé deštné lesy s jedinečnou rostlinnou skladbou. Evropany hojně navštěvované jsou i Kauri lesy na severu severního ostrova. Jde o gigantické až 2 000 let staré stromy, které se svou velikostí mohou rovnat i s kalifornskými sekvoji, a návštěva takovéhoto lesa představuje doslova impozantní podívanou. Vzhledem k subtropickému, ale větrnému a deštivému podnebí je oblíbenou činností surfování a zejména plachtění. Půjčit si plachetnici a plavit se k Ostrovu Chudých rytířů je nádherným zážitkem. Místní korálové útesy, vraky lodí a teplé proudy dělají z ostrova totiž prý tu na světě vůbec nejlepší subtropickou oblast k potápění a pohled na partnera v přiléhavém neoprenu vaši svatební cestu bezpochyby zpestří.

Kambodža

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Pokud máte rádi památky, historii nebo jste prostě fanouškem Indiana Jonse pak pro vás návštěva Kambodži bude opravdovým svátkem. Tím, co v Kambodži stojí za vidění je samozřejmě prastaré měst Angkor a jeho nejvýznamnější památka chrámový komplex Angkor Vat, jehož význam pro zemi dokládá i vyobrazení na kambodžské státní vlajce. Angkor bylo hlavním městem kdysi mocné Khmerské říše. Podle satelitních snímků se s cca 3 000 km² jednalo o největší město na světě své doby a o důvodech jeho opuštění se dodnes vedou spory. Pád Khmerské říše je sice ztotožňován s dobytím a vypleněním Angkor Vatu Siamci v roce 1431, ale úplné opuštění města je předmětem konkurenčních teorií, pracujících i s hypotézami o ekologické krizi a zemědělské nesoběstačnosti tak velkého města ve své době. Prakticky neuvěřitelným faktem je, že Angkor byl zcela zapomenut a pohlcen džunglí, dokud nebyl v 1860 znovuobjeven francouzskými kolonizátory. Nádherný chrám Angkor Vat, je jedním z mála míst, které díky vodnímu příkopu, jenž jej obepíná, nebylo zcela pohlceno džunglí a tím pádem ani zapomenuto. Angkor byl poničen za kruté hrůzovlády Rudých Kmehrů, z jejichž doby ještě stále v Kambodži na mnoha místech zůstávají oblasti zamořené nášlapnými minami. Turistické oblasti, jako je Angkor, jsou v tomto směru zcela bezpečné, ale jakékoli vydávání se na vlastní pěst do volné přírody je ohromně nebezpečné. Angkor Vat leží poblíž města Siem Reap s mezinárodním letištěm, takže se sem bez problémů dostanete, a geografická blízkost Thajska přímo vybízí k svatební cestě, která skloubí dobrodružství s příjemným odpočinkem.

Island

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Ač se jedná o ostrov řadící se k Evropě, příroda Islandu se od ostatních evropských zemí diametrálně liší. První, co vás po příletu přímo praští do očí je, že na celém ostrově prakticky nenajdete žádné stromy. Jedinou výjimkou je druh zakrslé vrby. To společně s rázovitou krajinou vytvářenou soubojem ledovcové a vulkanické činnosti vyvolává velmi specifickou hloubavou až melancholickou náladu. V poslední době se Island dostal do povědomí médií zejména ze dvou důvodů. Jednak to byl prakticky státní bankrot po finanční krizi z roku 2008 zapříčiněný nutností zestátnit tři největší islandské banky. Příjemným efektem této nešťastné události však byl prudký pád islandské koruny a tak i do té doby velmi vysokých cen. Za druhé to bylo ochromením letecké dopravy nad Evropou v důsledku aktivní činnosti sopky Eyjafjallajökull. Sopečná činnost je také hlavním důvodem, proč navštívit Island. Činné sopky, sirná i termální jezírka a hlavně proslulé gejzíry stojí na návštěvu. Od místního Velkého gejzíru, v islandštině Stóri gejzír, také gejzíry dostaly svůj název. Tento otec gejzírů chrlil vodu až do výše 70 m, ale jelikož je v současné době nečinný, je třeba se spokojit s jeho blízkým sousedem, 20m gejzírem Strokkurem. Z termální činnosti získává Island i většinu energie, ale představuje pro něj také významné nebezpečí, neboť výbuch největší Islandské sopky Katla pokryté ledovcem, by mohl způsobit katastrofální záplavy. Island je jistě zajímavou zastávkou při rozmanité svatební cestě, ale pro delší pobyt ho doporučujeme jen opravdu nadšenému vulkanologickému páru, nebo jako zkoušku ohněm vašeho čerstvého vztahu.

Keňa

Tip 6 destinací pro netradiční svatební cestu

Je-li nějaké opravdu zaslíbené místo po svatební cestu je to Keňa. Východní část Keni je totiž tvořena pobřežím Indického oceánu pokrytým nádhernými písčitými plážemi. Nedejte se odradit faktem, že jde o Africkou zemi. Keňa je na poměry svého regionu vyspělou zemí se stabilní měnou i slušnou ekonomikou, jejíž značnou část tvoří právě turismus. Přímořská letoviska nabízejí špičkový luxus a pohodlí jako všude jinde na světě. Není problém si zde například zahrát golf a ubytování all inclusive na 10 dní se ve špičkových hotelích pohybuje od 15 do 30 tisíc korun. Když se řekne Keňa, nevybaví si většina lidí mořské pláže, ale především nádhernou africkou savanu a dechberoucí výjevy ze života afrických zvířat. Keňa si je nedozírné hodnoty, kterou ve svém přírodním bohatství vlastní, dobře vědoma, a proto vkládá nemalé prostředky do její ochrany. V Keni jsou jedny z nejnádhernějších a zároveň nejlépe řízených národních parků a rezervací v celé Africe. Mezi ty nejznámější patří zejména rezervace Masai Mara a národní park Tsavo, který proslavil i známý film Lovec lvů o dvou lvích lidožroutských alfa samcích natočený podle skutečné události s Michaelem Douglasem v hlavní roli. Jet na safari a prohlednout si lvy, gepardy, slony, nosorožce, hrochy, antilopy, zebry i žirafy jak se ladně pohybují ve svém přirozeném prostředí je nezapomenutelným zážitkem, který se vám již navždy vryje nesmazatelně do paměti. Cena několikadenního safari se pohybuje od 10 tisíc až po 30 tisíc v případě třídenního leteckého safari. Krom národních parků náleží Keni i část Viktoriina jezera, druhého největšího sladkovodního jezera světa, a Keňa také sahá až k úpatí nejvyšší hory Afriky Kilimandžára, které však již leží na území sousední Tanzanie. Při cestě do Keni je rozumnější si veškeré podstatné záležitosti zjistit a obstarat už z České republiky ideálně na stránce www.kena-safari.cz Keňa Safari je cestovní kancelář specializující se přímo na zájezdy do Keni a tím pádem nabízí nejširší výběr zájezdů do této konkrétní destinace od pobytů čistě na pláži přes kombinované balíčky až po dovolenou strávenou jen na safari sledováním divoké africké přírody a zvěře. Můžete se tak vydat do parku Masai Mara, kde migrují divoká zvířata v přímo neskutečných počtech. Do národního parku Amboseli s takřka pohlednicovými výjevy slonů afrických na pozadí impozantního Kilimandžára. Do parku Mero, domovu známe lvice Elsy, kde se zvěř prohání v horských oblastech deštného pralesa. Do parku Tsavo s charakteristickými červenými slony zbarvenými od místní šarlatové půdy. Do parku Lake Nakuru, kde u stejnojmenného jezera najdete krom vzácného nosorožce bílého i stovky druhů vodních ptáků v obrovských hejnech v čele s charakteristickým růžovým plameňákem. Nebo si můžete prostě jen užít keňské azurové pláže v jednom z mnoha luxusních hotelů. Svatební cesta do Keni každopádně představuje ten nejlepší možný mix mezi příjemnou relaxací na pláži, nádhernou přírodou i nezapomenutelnými zážitky.

 
 

Přečtěte si více