Marriage Guide online

Bílá tradice aneb jde to i jinak

Text: Denisa Holanová

Tradičně se nevěsty vdávají v bílých šatech. Kde se tato svatební tradice vzala a co můžete, s nadsázkou řečeno, způsobit, když ji hodláte porušit?

Bílá tradice aneb jde to i jinakZobrazit galerii (3)
Foto: pixabay.com

Historie bílých šatů

„Zodpovědná“ je za tuto tradici královna Viktorie, která se vdávala v roce 1840. Dnešním pohledem se tato aristokratka stala módní ikonou. Šaty jí slušely tak, že se o nich okamžitě začalo mluvit a nejedna nevěsta ji chtěla napodobit, protože v nich panovnice doslova zářila. A to i přesto, že dosud dívky do manželství vstupovaly převážně v pestrobarevných šatech. Která by si ve svůj velký den nepřála zazářit jako královna? Bílé šaty se staly hitem.

O bílých šatech se od té doby také traduje, že jsou symbolem nevinnosti. Jedná se však spíše o záležitost evropského kulturního kontextu. Například v Asii byste šaty v této barvě rozhodně nenašli, v těchto krajích je totiž bílá synonymem smutku. Ženy se vdávají v červené, protože právě ta znamená štěstí.

Proč se (ne)vdávat v bílé

V bílé se vdávat nemusíte
V bílé se vdávat nemusíte | Foto: pixabay.com

I současné pojetí svateb je mnohem volnější a od řady tradic a zvyklostí se odchyluje. Nevěsty si proto pokládají otázku, zda svatební šaty musejí být bílé. Možná se vám bílá nelíbí, máte pocit, že vám nesluší a nehodí se k vám nebo se od tradic chcete programově odklonit.

Zakázat vám to na vaší vlastní svatbě rozhodně nikdo nemůže. Zažité zvyklosti jen tak něco nepřekoná, ale prostor pro individualitu existuje i na svatbách. Pro příklady obřadů, které se nebály jít proti proudu, ostatně nemusíme chodit nikterak daleko.

Z davu vykročila například Sarah Jessica Parker. Když si v roce 1997 brala Matthewa Brodericka, oblékla černou róbu od Morgane Le Fay. Přinesla jí nejspíš štěstí, herečka je za svého muže vdaná dosud. A ikonické šaty dodnes rezonují módními rubrikami.

Toužíte-li po netradičním modelu, který se vymyká konvencím, nenechte se tedy rozhodně odradit pozdviženým obočím konzervativních tetiček a kamarádek vyznávajících tradice. Jde o vaši svatbu, která má odpovídat právě vašim představám a životnímu stylu.

Slavná herečka se vdávala v černé
Slavná herečka se vdávala v černé | Foto: pinterest.com
 
 

Přečtěte si více