Marriage Guide online

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci

Text: Pavla Dočkalová

Svatební šaty nemusí být pouze doménou nevěsty. Do výběru může pod tíhou tradice mluvit i rodina. Přestože se ve většině případů nastávající mladé paní při volbě svatební róby zásadní meze nekladou (a matka nevěsty pouze přihlíží), existují i případy, kdy je snoubenka postavena takzvaně před hotovou věc.

Svatební šaty, děděné z generaci na generaciZobrazit galerii (9)
Foto: pixabay.com

Obecný normativ, kdy si snoubenka několik měsíců před konáním obřadu obejde s kamarádkami svatební salóny a vybírá podle vlastního vkusu, má v praktickém životě několik výjimek. Jsou jimi krajové zvyklosti, kdy se vyžaduje, aby nevěsta při obřadu oblékla kroj nebo jeho součást. Druhým aspektem, vyžadující tradiční prvky, je náležitost k šlechtickému nebo významnému rodu, který si zakládá na genofondu a erbové prvky praktikuje i při svatbě. A pak jsou rodiny, kde prostě odnepaměti panuje matriarchát a matka rodu je napodobovanou ikonou i v další linii.

Když tradice převáží nad módním hitem

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci

Pakliže se slečna přivdává do rodinného klanu, ve kterém je zvykem darovat prsten, který nosila babička, prababička nebo i zakladatelka rodu přes několik kolen, je velký předpoklad, že se nevěsta rovněž setká s prosbou, aby ve svůj velký den oblékla šaty, které se v rodině dědí z generace na generaci. Většinou se jedná o model, který byl už u krejčové z minulého století koncipován jako nadčasový a nese v sobě archaické i moderní střihové úpravy. Dá se totiž předpokládat, že nevěsty, jejichž rukama šaty prošly, nejsou z jednoho těsta, tudíž při každé svatbě byl zásah jehly a nitě nutný.

Příběh jedné rodinné historie

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: rodinný archiv Abby Kingston

Historicky vzato, nejstarší doložitelné „předávání“ svatebního oděvu je datováno k roku 1895. Doposud neporušený řetězec dědění odstartovala Mary Lowry Warrenová, která si je na sklonku 19. století nechala ušít podle svých představ z lesklého šifónu a taftu. Na tu dobu byl střih velmi odvážný. Lodičkový výstřih a balonové rukávy doplnila dlouhá vlečka. Během jedenácti sňatků, v nichž zazářily, byla různými nevěstami střídavě doplňována a odebírána krajka.

Šaty, které nosí štěstí

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: rodinný archiv Abby Kingston

Naposledy je v roce 2015 oblékla Abby Kingstonová, která je Warrenovským nepřímým potomkem. Přestože šaty nebyly v nejlepším stavu, zásah zkušené restaurátorky jim vrátil šmrnc a noblesu. Dvě stě hodin na nich pracoval tým odborníků, upravil přitom rukávy i sukni. Původní materiál a struktura ale zůstala zachována. Nutno říct, že všechny nevěsty, které se v tomto modelu vdávaly, prý prožily šťastné manželství. Ohromující příběh jedné rodinné historie může mít své následovníky.

Šikovná švadlenka si vždy poradí

V době moderních technologií není žádným problémem oživit zašlé barvy a vzkřísit k životu jakoukoliv textilii. Šaty po mamince se mohou stát srdeční záležitostí, které v sobě nesou pořádku dávku nostalgie a přitom vypadat jako nové. Pakliže nevěsta dojde k závěru, že je střih opravdu nemoderní, je možné šaty upravit takovými doplňky, aby se model stal elegantní a přitom sexy.

Konečné slovo je na straně nevěsty

Rozhodne-li se nevěsta vyjít přání rodiny vstříc a odít se do šatů z úcty ke generační pietě, může požádat o decentní úpravy podle subjektivního přání. Šaty by však neměly zásadně změnit délku, ani střihovou kompozici. Pakliže se nevěsta rozhodne přání rodiny nevyhovět, má na to svaté právo, musí však počítat s tím, že se může setkat s nepochopením a nepříjemnými reakcemi. Přesto je „NE“ výsostnou možností volby každé snoubenky a je třeba ho respektovat. Úcta k tradici se nedá vynutit.

Retro modely, které tvořily historii

10. léta minulého století

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: pinterest.com/i.pinimg.com

Na začátku století byly v popředí cudné dlouhé šaty, bohatě zdobené krajkami, květy a perličkami. Odhalené rukávy byly velkou vzácností. Pakliže by měl mít model přece jen kratší rukávy, halil je masivní závoj.

20.léta

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: pinterest.com/flowersforeveryone.com.au

TOP jsou splývavé, rovné šaty kopírující postavu. Bohatě zdobené výšivkou nebo třásněmi. Dominantní jsou odhalené rukávy a na hlavě fascinátor.

50. léta

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: pinterest.com/vitage.brides.tumblr.com

Módní jsou šaty s nabíranými sukněmi v délce pod kolena + jednoduché živůtky. Styl Marilyn Monroe a posléze Jackie Kennedy je nesmrtelným dodnes.

70. léta

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: pinterest.com/claudiavintgeweddingjournal.suburbanmen.ru

Znamenala romantické doznívání let šedesátých, kdy se nosilo naprosto vše, ale hlavní gró zažil bohémský vzhled, etno prvky a mini, ala Twiggy

80. léta

Svatební šaty, děděné z generaci na generaci
Foto: pinterest.com/sissy-julia-de.tumblr.com

Byly vizitkou bombastického maximalismu. Nevěsta jako cukrkandl, a to doslova. Bohatě řasené sukně s nadmírou kanýrů a nabíraných rukávů. Proti gustu, žádný dišputát.

 
 

Přečtěte si více