Marriage Guide online

Jak na správnou délku svatebních šatů

Text: Alena Klimková

Nechala jste si ušít dlouhé svatební šaty na míru, anebo si je půjčujete ve svatebním salonu? Ať už jste se rozhodla pro kteroukoli možnost, jistě teď řešíte, jak by měly být vaše svatební šaty přesně dlouhé. Přeci jenom chcete, aby na vás vypadaly nejen dobře, ale také aby se vám v nich dobře chodilo a tančilo.

Jak na správnou délku svatebních šatůZobrazit galerii (7)
Foto: Unsplash.com

Správná délka dlouhých svatebních šatů není přesně dána. Jestliže se chcete ve svůj den D cítit ve svatebních šatech dobře a pohodlně a nepřejete si, aby vám jakkoli znesnadňovaly pohyb, při rozhodování vám pomohou následující doporučení.

Svatební šaty si zkoušejte spolu se svatební obuví

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Unsplash.com

Pokud si necháte šít svatební šaty na míru, nebo si je půjčujete ve svatebním salonu, vždy si je zkoušejte spolu s obuví, kterou budete mít v den svatby na sobě. Ať už je sukně vašich šatů stejně dlouhá, anebo máte v její zadní části vlečku, vždy se řiďte pravidlem, že by vám z přední části šatů měly vykukovat špičky svatebních bot.

Když se tedy obléknete do svatebních šatů a k tomu si obujete své svatební lodičky či sandálky na podpatku, délka šatů by měla při vašem rovném postoji dosahovat ideálně jeden až dva centimetry nad zem. Toto zkrácení zaručí, že si při chůzi nebudete po svých šatech šlapat, nezakopnete o ně, nebudete mít problém vyjít schody a v šatech se vám bude rovněž velmi dobře tančit.

Tip: Pokud si připravujete na svou svatbu také druhé pohodlnější boty na přezutí, neměly by být výrazněji nižší než ty původní. V opačném případě hrozí, že si budete po svých svatebních šatech šlapat. Od věci však není, když své boty na přezutí zkombinujete s dalšími kratšími šaty na převlečení.

Máte originální svatební boty? Nechte je vyniknout

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Pexels.com

Vybrala jste si svatební lodičky, které mají originální design i barvu? V tom případě nemusí platit, že byste je měla schovávat pod svými svatebními šaty. Lem sukně jednoduše zkraťte o něco výše a nechte své originální svatební boty vyniknout. Tento přístup je mezi nevěstami stále populárnější.

Své svatební šaty před zkracováním vyvěste

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Pexels.com

Abyste své svatební šaty nemusela zbytečně zkracovat ještě jednou, není od věci, když budou vaše svatební šaty před samotným zkracováním tzv. vyvěšené. Díky tomuto přístupu budou mít vaše svatební šaty skutečně ideální délku odpovídající vašim požadavkům.

Záleží i na místě konání svatby

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Pixabay.com

Při volbě délky svých dlouhých svatebních šatů byste měla brát ohledy i na to, na jakém místě se bude konat obřad, hostina a také svatební focení. Jestliže například plánujete svatbu pod širým nebem, místo jednoho centimetru by se délka vašich svatebních šatů měla pohybovat ideálně dva centimetry nad zemí. Takto zvolenou délkou zabráníte případnému znečištění svatebních šatů. Předejdete také tomu, aby se o vaše šaty zachytilo listí nebo tráva.

Ne všechny svatební šaty lze zkrátit

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Unsplash.com

Jestliže si půjčujete svatební šaty ve svatebním salonu, měla byste počítat s tím, že ne vždy jdou svatební šaty zkrátit. Právě s ohledem na tuto skutečnost byste měla zohlednit i výběr svých šatů, které si obléknete během svého dne D.

V prvé řadě totiž závisí na tom, jak jsou svatební šaty šité a střižené a ze kterého materiálu jsou zhotovené. Často tak nejdou zkrátit například bohaté tylové sukně nebo sukně mající ozdobný lem, jejímž zkrácením byste o toto pěkné zakončení přišla.

Totéž platí, když si vyberete krajkové svatební šaty. Sukni orámovanou krajkou je velmi náročné zkrátit. S žádostí o zkrácení musíte oslovit velmi šikovnou švadlenu, v opačném případě by mohlo být zkrácení vidět.

Své šaty nikdy nezkracujte sama, ani na poslední chvíli

Jak na správnou délku svatebních šatů
Foto: Pexels.com

V případě svých svatebních šatů byste neměla nikdy brát do rukou jehlu a nit. Ať už byste se chtěla pustit do zkrácení šatů nebo dalšího úkonu spojeného s jejich úpravou, mějte na paměti jednu starou svatební pověru. Ta totiž říká, že nevěsta, která si šije sama šaty, si zašívá cestu ke štěstí. Každý steh, který na svých svatebních šatech udělá, jí navíc v budoucnu přinese jednu uroněnou slzu.

Možná vás ale uklidní, že pokud švadlena v den svatby dokončí na vašich svatebních šatech poslední detail nebo také dotáhne do konce jejich zkrácení, přinese vám to naopak v budoucím manželství štěstí. Takže proč zkracování šatů nenechat až na poslední chvíli? I to je možnost!

 
 

Přečtěte si více