Marriage Guide online

Svatební šaty s vlečkou – ano nebo ne?

Text: Veronika Moreira

Minule jsme pro vás “zaostřili“ na problematiku rozhodování se mezi dvěma nejčastějšími střihy šatů, přesněji mezi modelem se širokou sukní a úzkou, přiléhavou elegancí. Dnes jistě promluvíme z duše mnohým nevěstám, které se nadchly pro šaty s dlouhou vlečkou, ale sčítají negativa tohoto modelu z praktického hlediska. Pojďme se tedy zaměřit právě na tyto šaty a pokusit se společně přijít na to, jak prožít svatební den v pohodlí a přesto se jich nevzdat.

Pokud uvažujete o svatebních šatech s vlečkou, je hned několik důležitých věcí, na které je třeba brát zřetel. Budete-li mít šaty šité na míru, je nutné zhodnotit celkový styl vámi vybraného modelu šatů – hodí-li se k nim vlečka či nikoliv a jak by měla být dlouhá, dále pak místo konání vaší svatby – zámeček, obecní úřad s krátkým přesunem na hostinu, či svatba spíše v přírodě nebo dokonce pláž.

Kdy zvolit svatební šaty s vlečkou?

Vlečka u svatebních šatů nemá sice pražádnou symboliku, přesto si některé nevěsty nedokáží své vysněné šaty bez ní vůbec představit. Mnohé mají také za to, že šaty s vlečkou nadělají zkrátka víc parády, což je samozřejmě věc názoru a otázka vkusu každé z nás. Dlouhá vlečka je určitě velice působivá při obřadu, kdy stojíte ke všem přítomným zád a během svatebního projevu vás oblažuje pocit, že všichni obdivně hledí právě na to krásné, rafinovaně prodloužené pozadí vašich šatů. Šaty s vlečkou jsou také dokonalým oživením svatebních fotografií. Vlečka se dá naaranžovat nejrůznějšími způsoby tak, aby skutečně dokonale dokreslila vaši postavu a celkový vzhled. Velmi efektivně působí na fotografiích v přírodě, na zeleném trávníku nebo na schodištích. Hodí se tak pro svatby na zámku, v altánu zámeckého parku a v podobných prostorách, budete v ní okouzlující při chůzi po dlouhém, červeném koberci i po dlážděném nádvoří, spolu s dlouhým závojem je vhodná pro církevní svatby, v menším kostele i v honosné katedrále.

Kdy bude dlouhá vlečka na obtíž?

Svatební šaty s vlečkou nebudou příliš vhodné na některé tématické svatby, např. na svatbu na statku, nebo na některých méně tradičních místech, kam budete muset pracně vystoupat nebo naopak slézt. Máme na mysli svatbu např. na zřícenině nebo na rozhledně, v důlních prostorách nebo v jeskyni.

Svatba tak trochu volnějšího stylu, jako je třeba malý a jednoduchý obřad na pláži, jen za přítomnosti dvou svědků, také určitě nepotřebuje okázalost široké sukně a dlouhého závoje nebo vlečky, navíc by ve větru od moře a při chůzi v písku zřejmě nepřinesla ten pravý, požadovaný efekt.

Máte-li strach z možnosti špatného počasí, že se na vás spustí déšť a vy budete při úprku do sucha vlečkou vymetat všechny kaluže, nezoufejte. Pokud by k tomuto mělo dojít, budiž vám útěchou, že v dešti a blátě neušpiníte šaty bez vlečky o nic míň.

Většina nevěst pak samozřejmě řeší nepraktičnost vlečky po dobu svatební hostiny a následné taneční zábavy. Existuje však řešení.

Svatební šaty s odepínací vlečkou

Jak už jsme naznačili, vlečka na šatech splní svůj účel během svatebního obřadu a při fotografování, poté však může začít překážet. Skvělou alternativou jsou proto šaty s odepínací vlečkou, kterou dle potřeby jednoduše odepnete, aniž by sukně ztratila tvar. Dalším způsobem je připnutí vlečky k šatům pomocí knoflíku či poutek, je možné ji také nařasit a vytvořit na šatech tzv. “honzíka“. Vlečka šikovně připnutá k šatům současně udržuje tvar sukně a zároveň zdobí šaty vlastními ornamenty, krajkou či výšivkou. Takto řešené šaty s vlečkou vás nebudou nijak omezovat, ani se nebudete muset neustále ohlížet a vlečku hlídat, či ji nosit přes ruku, což při tanci jistě oceníte. Odepínání a připínání vlečky si nezapomeňte předem vyzkoušet za přítomnosti švadleny nebo prodavaček v salonu, kde si šaty pořizujete, nebojte se zeptat na cokoliv ohledně možností úpravy.

Chůze a posed v šatech s vlečkou

Při chůzi do schodů nebo při nutnosti přejít kratší úsek neupravené, či rozbahněné cesty, mějte vždy po boku svědkyni nebo družičku, která vám vlečku podrží.

Svatební šaty s vlečkou – ano nebo ne?

Ve svatebních šatech s vlečkou, ale i v každých jiných s dlouhou sukní, se vyvarujte couvání. Bylo by snadné na vlečku zapomenout a mohlo by tak dojít i k úrazu. Vždy se proto otočte a kráčejte dopředu, vlečku můžete decentním způsobem posunout vzad, nikdy ji však neházejte za sebe bez ohledu na to, kdo nebo co je za vámi.

Před usednutím mějte vlečku po svém boku, s jejím koncem vepředu tak, abyste na něj viděla. Při fotografování nebo obřadu vsedě mějte opět předem domluveno, kdo a jak vám vlečku upraví.

Svatební šaty s nejdelší vlečkou na světě

Svatební šaty se od nepaměti pokouší o rekord, obvykle v tom, které jsou nejdražší a nejluxusnější. Bývají osázeny diamanty a ušity z nejdražších látek. Stejně zajímavé pak bývají pokusy o ušití nejdelší svatební vlečky. Pokusili se o to už v několika zemích a nevěsty byly nejrůznějších národností. Poslední rekord drží zřejmě svatební salon v rumunské Bukurešti, kde před dvěma lety představili šaty s vlečkou dlouhou bezmála tři kilometry. V tomto případě nešlo o svatbu, avšak modelka se v nich vznesla v horkovzdušném balonu, aby vlečka mohla dokonale vyniknout v celé své délce. Rumunsko tak porazilo rekord nizozemského návrháře, jehož vlečka měřila cca 2.4 km.

Co o vás prozradí svatební šaty s vlečkou?

Stejně jako oblíbená barva oblečení, způsob líčení, výběr módních doplňků či cokoliv jiného, i svatební šaty na vás mohou ledacos prozradit. Podle výběru svatebních šatů je prý možné odhalit vaši osobnost, povahu, charakter i postoj vůči partnerovi. Nevěříte?

  • Obecně se dá předpokládat, že vlečka na svatebních šatech může vypovídat o romantickém založení, něze, jemnosti, ženské citlivosti a touze zdůraznit smysl pro uznávání tradičních hodnot.
  • Princeznovské šaty se širokou sukní a vlečkou mohou naznačit jistou dávku dominance, touhy zapůsobit a zdůraznit, že dnešek patří jen nevěstě a všechno se musí točit kolem ní. Ukazuje na zalíbení v okázalosti a luxusu, může také naznačovat dominantní postoj k partnerovi, který se vedle takovéto princezny může zdát malý a bezvýznamný.
  • Krajkové, splývavé šaty s vlečkou hovoří naopak o citlivé, něžné a skromnější povaze, zralém upřednostňování skutečných hodnot a úctě k partnerovi.

Není nutné brát si tyto úvahy o odhadu charakteru příliš k srdci. Jakákoliv nevěsta toužící po svatebních šatech s vlečkou také jistě překousne i trochu toho nepohodlí a nerozhází ji ani nepříznivá předpověď počasí, ať už jsou dobře míněné rady okolí jakékoliv. Vždy je nejdůležitější cítit se ve svatební den krásná, okouzlující, šťastná a hlavně …. milovaná.

 
 

Přečtěte si více